Najczęściej kojarzymy ją z profilaktyką osteoporozy i krzywicy. Jednak aktywna postać witaminy D pełni funkcje regulacyjne w większości procesów metabolicznych w naszym organizmie. Sprawdź, jaki ma wpływ na skórę i dlaczego w okresie jesienno-zimowym warto ją suplementować?

Witamina D to jedna z niewielu witamin, które nasz organizm potrafi sam syntetyzować pod wpływem promieniowania UVB. Jednak w naszej strefie geograficznej, że względu na kąt padania promieni słonecznych, ilość promieniowania UVB docierająca do ziemi w sezonie jesienno-zimowym, jest zbyt mała, aby witamina D mogła być wyprodukowana w skórze w wystarczającej dla nas ilości. Jesienią i zimą trzeba uzupełniać jej niedobory dietą i suplementować dobrymi preparatami. Jej prawidłowe stężenie to warunek konieczny dla poprawnego funkcjonowania komórek budujących skórę, w tym dla właściwego działania procesów w niej zachodzących.

Co potrafi witamina D?

  • poprawia napięcie naskórka i zwiększa elastyczność skóry,
  • wpływa na regulację naturalnego procesu złuszczania naskórka,
  • przyspiesza gojenie się ran – przyspiesza proces ziarninowania,
  • hamuje rozwój reakcji alergicznych,
  • pomaga w walce ze stresem oksydacyjnym,
  • wpływa regulująco na proces wydzielania sebum,
  • zmniejsza i reguluje nadwrażliwość na bodźce prozapalne, poprzez hamowanie uwalniania mediatorów procesu zapalnego – ma to szczególne znaczenie dla chorych na atopowe zapalenie skóry oraz z trądzikiem,
  • zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne, w tym na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego,
  • pomaga w walce z łuszczycą, egzemą, trądzikiem różowatym i pospolitym, nadmiernym rogowaceniem.
  • prawidłowe stężenie witaminy D w organizmie podnosi poziom peptydu, który ma działanie chroniące przez zakażeniami, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób skóry.

Dlaczego powinniśmy suplementować witaminę D?

Witamina D występuje w dwóch formach. Obecna jest w roślinach, grzybach i żywności wzbogaconej D2 (ergokalcyferol) oraz występuje w żywności pochodzenia zwierzęcego – D3 (cholekalcyferol). Po wchłonięciu do naszego krwiobiegu, każda z tych form jest inaczej metabolizowana. Badania pokazują, że witamina D3 skuteczniej od D2 podnosi poziom kalcyfedriolu, który następnie przetwarzany jest do najbardziej aktywnej formy kalcytriolu. Stosowanie witaminy D w czystej postaci w kosmetykach jest zakazane, ale korzyści wynikające z utrzymywania jej optymalnego stężenia w surowicy krwi niezaprzeczalne. Dlatego właściwa dieta i suplementacja są niezbędne dla naszego organizmu. Witaminę D najlepiej suplementować w postaci witaminy D3.

Witamina D a fotostarzenie się skóry

Stosowanie kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi, zmniejsza efektywność skórnej syntezy witaminy D. Jednak rezygnacja z ich używania zimą nie jest dobrym rozwiązaniem. Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok. W przeciwieństwie do promieni UVB, wnika w skórę głęboko, przyczyniając się do fotostarzenia się, zaburzeń pigmentacji i rozwoju nowotworów skóry. Jeśli planujesz jakąś zimową aktywność, szczególnie w górach, gdzie natężenie promieniowania ultrafioletowego jest dużo wyższe niż na poziomie morza, nie zapomnij o odpowiedniej ochronie SPF.

Pamiętaj – innej ochrony potrzebujesz jadąc na narty, a innej spędzając zimę w mieście!

synchroline Krem Sunwards Face Cream SPF 50+ jest idealny, gdy chcemy zapewnić skórze ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Technologia SYNCHROBLOCK zapobiega wchłanianiu filtrów przez skórę, minimalizując ryzyko podrażnień. Dzięki temu preparat jest skuteczny, a przy tym bezpieczny w stosowaniu nawet dla wrażliwej skóry. Krem ma również właściwości nawilżające, łagodzące i antyoksydacyjne. A dzięki zastosowanej technologii HAT (Hyaluronic Acid Technosophy) preparat wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Lekka konsystencja sprawia, że szybko się wchłania bez pozostawiania tłustego filmu na skórze.

 

W naszym cyklu opisaliśmy wpływ witamin A, B i C na skórę.

Zajrzyj do artykułów i podziel się z nami Twoimi spostrzeżeniami. A może masz do polecenia świetne kosmetyki, które zawierają te witaminy? Jesteśmy ciekawi Twoich doświadczeń. Napisz do nas 🙂

 

Źródło: inf. prasowa / Dermakrem