Co prawda lato jeszcze przed nami, ale pogoda już daje poczuć wakacyjną atmosferę. W ostatnich dniach w całym kraju goszczą wysokie temperatury i bezchmurne niebo. Jest to nie lada gratka dla fanów słońca. Tylko czy wiesz, że słońce oprócz opalenizny, daje też szkodliwe promieniowanie UV? Jak chronić przed nim skórę?

Co to jest promieniowanie UV?

Promieniowanie UV jest zostało odkryte w 1801r i jest niewidzialne dla człowieka. Jego nazwa wzięła się z łacińskiego słowa „ultra”, które oznacza ponad, poza, więcej i słowa „fiolet”, które oznacza barwę o najmniejszej długości fal w świetle widzialnym. Wyróżnia się trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego: UV-A, UV-B, UV-C. Jednak promieniowanie UV-C w całości jest pochłaniane przez atmosferę, a promieniowanie UV-B w większej części zostaje w warstwie ozonowej. Dlatego na ziemię dociera głównie promieniowanie UV-A.

Konsekwencje

Promieniowanie UV ma zarówno korzyści, jak i wady. Bezapelacyjnie światło słoneczne dostarcza serotoninę, czyli hormon szczęścia. Słońce działa antydepresyjnie, pobudzająco i odpowiada za produkcję witaminy D3 przez nasz organizm. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do oparzeń, przebarwień, czy szybszego starzenia się skóry. Najbardziej niebezpiecznym skutkiem ekspozycji na słońce jest wzrost ryzyka zachorowań na nowotwór skóry. Tym znanym przez wszystkich jest czerniak. Promieniowanie UV-A uszkadza włókna kolagenowe skóry oraz może powodować zaćmę.

Jak się chronić?

Najlepszym sposobem ochrony skóry przed promieniowaniem UV jest stosowanie kosmetyków z tzw. filtrem. Produkty ochronne opierają się na współczynniku SPF, czyli minimalnej dawce promieniowania UV, która może wywołać rumień na skórze. Przygodę z opalaniem w każdym sezonie letnim należy zaczynać od wyższych filtrów. Przy wyborze kremu z filtrem zwracaj uwagę czy chroni też przed promieniowaniem UV-A. Co więcej, preparatów ochronnych powinniśmy używać przez cały rok, nie tylko latem. Promieniowanie jest każdego dnia, nawet gdy na niebie widzimy chmury.

Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni produkt w zależności od potrzeb Twojej skóry. Przed zakupem oceń czy masz jasną, średnią, czy ciemną karnację. Przypomnij sobie, jak Twoja skóra reaguje na słońce. Czy szybko robi się czerwona? Powinieneś wybrać kosmetyk o wysokim filtrze, np. SPF 50, 35. Dzięki temu unikniesz poparzeń. Jeśli szybko się opalasz i po jednym dniu na plaży nie wyglądasz jak rak, to spokojnie możesz użyć niższej ochrony, np. SPF 20. Pamiętaj, że Twoja twarz jest narażona na działanie promieniowania za każdym razem, gdy jesteś na zewnątrz. Dlatego używaj kremów do twarzy z filtrem przynajmniej SPF 15 lub zwracaj uwagę, czy podkład, który kupujesz, zawiera taki właśnie stopień ochrony.

Podczas słonecznych dni warto pamiętać też o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. W sieciówkach znaleźć możesz naprawdę ładne kapelusze czy czapki z daszkiem. W zależności od stroju zadbaj też o ochronę głowy, a przy okazji może to się okazać gustownym dopełnieniem całej stylizacji. Fasony nakryć głowy są dość uniwersalne i w większości o jednym rozmiarze, jednak warto poświęcić chwilę i zobaczyć, który dodatek najlepiej nam pasuje. Okulary przeciwsłoneczne muszą, no po prostu muszą mieć filtr chroniący oczy. Zwracaj na to uwagę, w przeciwnym razie wyrządzisz sobie więcej szkody, niż korzyści. Warto zainwestować więcej w jedną parę właściwych okularów, niż niszczyć wzrok i delikatną skórę wokół oczu.

Co wybrać?

Jeśli chcesz zachować zdrowy i młody wygląd jak najdłużej, pamiętaj codziennie o smarowaniu całego ciała kremem z filtrem, noś okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Kapelusz dodatkowo ochroni Twoje włosy przed wysuszaniem. Są to produkty dostępne w wielu marketach i drogeriach. Jednak, abyś nie tracił czasu na wybór odpowiedniego kosmetyku, podpowiadam kilka skutecznych produktów.

NISKA OCHRONA

– karotenowy balsam do opalania SPF 6 Nivea
– emulsja do opalania SPF 10 Kolastyna
– kokosowe mleczko do opalania SPF 15 Bielenda Bikini

ŚREDNIA OCHRONA

– krem przeciwsłoneczny SPF 20 marki Pierpaoli Anthyllis
– mineralny balsam do opalania SPF 30 BIOBAZA Sun
– krem do twarzy i ciała SPF 35 NuSkin Sunright

WYSOKA OCHRONA

– spray z filtrem mineralnym SPF 50 BIODERMA Photoderm Mineral
– aksamitny krem do twarzy SPF 50 Vichy Ideal Soleil
– emulsja ochronna SPF 50 Iwostin Solecrin

photo: unsplash.com