To będzie hit wystawienniczy! Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie jest gotowa do otwarcia po rearanżacji. Czekamy tylko na ponowne otwarcie muzeów i innych instytucji kultury.

Muzeum Narodowe w Warszawie wielu z nas zawsze kojarzyło się ze sztuką starożytną. Przyczyniły się do tego polska szkoła archeologiczna, wykopaliska i dorobek prof. Kazimierza Michałowskiego. Galeria Sztuki Starożytnej jest obowiązkowym punktem zwiedzana Muzeum.

Historia Galerii

Tradycje kolekcjonowania pamiątek antyku w Warszawie sięgają czasów króla Władysława IV, a ich prawdziwy rozkwit to XVIII i XIX wiek. Pierwotnie znaczna kolekcja zabytków antycznych znajdowała się w powołanym w 1862 roku Muzeum Sztuk Pięknych. Przekształcono je później w Muzeum Narodowe w Warszawie.

Z czasem kolekcja starożytności warszawskiego Muzeum coraz bardziej się powiększała, m.in. dzięki współpracującym z nim wybitnym archeologom Uniwersytetu Warszawskiego. Z Galerią Sztuki Starożytnej związały się największe sławy polskiej archeologii, profesorowie: Kazimierz Michałowski, Jadwiga Lipińska, Witold Dobrowolski i Maria Ludwika Bernhard.

galeria

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie eksponaty składające się na kolekcję starożytności Muzeum Narodowego w Warszawie pozyskano w sposób zupełnie legalny. Często Muzeum otrzymywało je jako wyraz wdzięczności za pracę polskich naukowców.

Stała galeria poświęcona sztuce starożytnej powstała w Muzeum Narodowym w Warszawie w 1938 roku. Wtedy otwarto nowo wybudowany gmach w Alejach Jerozolimskich. Z wyjątkiem okresu II wojny światowej, gdy, jak większość polskich zbiorów, warszawska kolekcja poniosła dotkliwe straty, galeria starożytna działała nieprzerwanie do 2011 r. Wówczas, biorąc pod uwagę zarówno nieaktualną formę prezentacji zabytków, jak i stan wnętrz muzealnych, ówczesna dyrekcja Muzeum podjęła decyzję o remoncie galerii i rearanżacji ekspozycji. Intensywne prace ruszyły w roku 2017 i objęły 9 sal o łącznej powierzchni 716 m2.

Co zobaczymy w Galerii

Na wystawie można będzie zobaczyć m.in. tajemniczy sarkofag, skrywający w sobie mumię nieznanej kobiety. Zobaczymy także niemal 10-metrowy, zapisany hieroglifami i ilustrowany papirus z Księgą Umarłych. Będzie też można spojrzeć w oczy szakalogłowego boga Anubisa, który – jak wierzyli Egipcjanie – pełnił rolę strażnika zaświatów. Będzie można podziwiać bogatą ekspozycję greckich waz, które opatrzono przedstawieniami z mitologii i życia codziennego.

galeria

Wiele z prezentowanych obiektów powstało, by uwiecznić przemijające piękno (np. rzeźba Antinousa, ukochanego cesarza Hadriana) lub upamiętnić pielgrzymki do świętych miejsc. Wzruszają też dzieła poświęcone zmarłym, jak np. sarkofag ze sceną wyścigów rydwanów, który nieznani nam rzymscy rodzice ufundowali swojemu zmarłemu dziecku oraz piękna twarz chłopca na portrecie trumiennym, pierwotnie przytwierdzonym do zabandażowanej mumii, a pochodzącym zapewne z oazy Fajum w Egipcie.

Zbiory w Galerii Sztuki Starożytnej są w większości własnością Muzeum Narodowego w Warszawie. Część ekspozycji stanowią też depozyty Muzeum Luwru i prywatnego kolekcjonera Alexandra Guttmanna.

Galeria na światowym poziomie

Udało się stworzyć nową, niezwykle efektowną przestrzeń wystawienniczą. Projekt reanrażacji Galerii Sztuki Starożytnej kosztował prawie 20 mln zł. Większość pochodziła z polskiego budżetu, a część ze środków europejskich.

Galerię Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie zamknięto dla zwiedzających w lipcu 2011 roku. Nowa galeria to efekt wspólnej pracy i zaangażowania wielu kuratorów, badaczy antyku, konserwatorów, pracowników i kolejnych dyrektorów Muzeum. Jest w niej eksponowanych około 1,8 tys. uporządkowanych chronologicznie zabytków starożytnych cywilizacji Egiptu, Bliskiego Wschodu, Grecji i Rzymu. Poddano je niezwykle starannej i gruntownej konserwacji, dzięki czemu odzyskały swój starożytny blask.

Warto podkreślić, że nowa galeria jest nie tylko nowoczesna, ale przede wszystkim robi mocne wrażenie. Wszystkie formy wystawianych eksponatów, operowanie światłem i nastrojem, są tak wysublimowane i dobrze przygotowane, że z pewnością odwiedzający będą zadowoleni. W niezwykle efektowny sposób prezentowana jest sztuka starożytna, która nie jest wcale łatwa poznawczo. Przemyślana ekspozycja, wyodrębnione chronologicznie epoki i poszczególne tematy są tak zaprezentowane, że idealnie współgrają z całością. Z pewnością zachęci to wszystkich do zapoznawania się także z bardziej pogłębioną wiedzą na temat starożytności, w której tkwią przecież korzenie naszej kultury.

Źródło: www.gov.pl i MNW

Fot. Danuta Matloch