Witaminy od dawna są obecne w formułach kosmetycznych. Doceniamy ich wielokierunkowe działanie zarówno na naskórek, jak i głębsze warstwy skóry, wykorzystując je w domowych kuracjach pielęgnacyjnych, jak i profesjonalnych zabiegach. Kiedy stosujemy w nich kosmetyki z witaminą A?

Sprawdź, co warto wiedzieć o każdej z witamin i kiedy je stosować. Nasz witaminowy alfabet zaczynamy od witaminy A. Zaproponujemy też najlepsze, naszym zdaniem, kosmetyki z witaminą A.

Witamina A i jej pochodne

Jeśli chcesz cofnąć wiek biologiczny skóry lub wyleczyć trądzik musisz się z nią bliżej zaprzyjaźnić. W kosmetykach i dermokosmetykach znajdziesz ją pod postacią retinolu i innych retinoidów dostępnych bez recepty (palmitynian retinylu, retinaldehyd). Skuteczność retinoidów wynika z ich zdolności do wiązania się z receptorami występującymi w jądrze komórkowym. Tym samym wpływają one na konkretne geny, uczestniczące m.in. w różnicowaniu się komórek, czy utrzymaniu właściwego stanu naskórka, poprzez regulację procesów złuszczania.

Co potrafi witamina A?

Jako antyoksydant pomaga w walce z wolnymi rodnikami. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, a jednocześnie hamuje aktywność metaloproteinaz, które rozkładają włókna kolagenowe. Normalizuje pracę gruczołów łojowych. Znacznie zmniejsza hiperkeratynizację prowadzącą do powstania mikrozaskórników oraz pobudza powstawanie nowych naczyń krwionośnych w skórze właściwej.
Wpływa na procesy rogowacenia naskórka (złuszczanie martwych komórek), przyspieszając jego odnowę. Zmniejsza przebarwienia. Wygładza i uelastycznia skórę, likwiduje drobne zmarszczki. Działa przeciwzapalnie i przyspiesza gojenie ran.

z witaminą A

Dla kogo kosmetyki z retinoidami?

Kosmetyki z retinoidami są wskazane przede wszystkim dla posiadaczek skóry z oznakami starzenia i fotostarzenia oraz skóry z przebarwieniami słonecznymi. Są tez idealne dla skóry z rozszerzonymi porami i tendencją do zaskórników, w tym do skóry trądzikowej.

Witamina A pomimo wielu zalet stosowania ma również kilka ograniczeń! Wadą witaminy A, w szczególności w formie retinolu, jest jej szybkie utlenianie się. Kosmetyki z retinoidami mogą także podrażniać skórę. Może to wynikać z częstotliwości ich stosowania, z formy witaminy A z jaką mamy do czynienia, czy z połączenia jej z innymi substancjami aktywnymi. Retinoidów nie należy łączyć m.in. z kosmetykami obniżającymi pH skóry, jeśli więc planujesz kurację z kwasami AHA czy BHA, zrezygnuj w tym czasie z kosmetyków z witaminą A. Trzeba również pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ witamina A uwrażliwia skórę na promieniowanie UV. Z tego również względu kosmetyki z retinoidami warto stosować na noc i w sezonie jesienno-zimowym.

Krem do twarzy i dekoltu Synchrovit Face Cream

Bogata formuła zapewnia silne działanie antyoksydacyjne, a dzięki zawartości kwasu hialuronowego utrzymuje optymalny poziom nawilżenia.  Witamina A reguluje procesy odnowy komórek naskórka oraz syntezy kolagenu, dzięki czemu działa przeciwzmarszczkowo i odmładzająco. Idealny do skóry z oznakami starzenia – widocznymi zmarszczkami i utratą jędrności.

Aby kosmetyki z witaminą A przyniosły oczekiwany efekt, witamina ta powinna mieć odpowiednio wysokie stężenie. Dlatego czytając INCI zwróć uwagę zarówno na formę w jakiej ta witamina występuję, jaki i jej miejsce na liście składników.

 

Źródło: mat. prasowe