Witaminę C kojarzymy głównie ze wzmacnianiem odporności i pomoc przy zwalczaniu przeziębienia. Jest ona również niezwykle wartościowym składnikiem stosowanym w formułach kosmetycznych. Sprawdź, jak działa na skórę witamina C i dlaczego warto sięgnąć po kosmetyki ją zawierające?

Doceniamy wielokierunkowe działanie witamin wykorzystując je w kuracjach przeciwstarzeniowych, pielęgnacji skóry z trądzikiem, przebarwieniami, pękającymi naczynkami, egzemą czy łuszczycą. Kiedy warto zastosować kosmetyki zawierające witaminę C? Jeśli zależy ci na zdrowej skórze – tej witaminy nie może zabraknąć w twojej pielęgnacji!

Zalety witaminy C (kwasu askorbinowego) doceni w szczególności cera dojrzała, z oznakami starzenia. Zbawienny wpływ będzie miała również na cerę z przebarwieniami czy pękającymi naczynkami. A jej właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i zdolność do zapobiegania utlenianiu się sebum doceni na pewno cera z trądzikiem.

Co potrafi witamina C?

Jako jeden z najsilniejszych antyoksydantów skutecznie zwalcza wolne rodniki, przeciwdziałając stresowi oksydacyjnemu. Zwiększa produkcje kolagenu w skórze, m.in. pomagając w przekształcaniu aminokwasów – proliny w hydroksyprolinę, stanowiącą ok. 10% wszystkich aminokwasów w kolagenie.

Dzięki swoim właściwościom witamina C wpływa na wzmocnienie struktur kolagenowych, zwiększając elastyczność i jędrność skóry. Dodatkowo oddziałuje na proces gojenia i regeneracji skóry. Uszczelnia i zwiększa elastyczność ścian naczyń włosowatych, przeciwdziałając ich uszkodzeniu.

Hamuje nadmierną produkcję melaniny w skórze. Dzięki tej właściwości rozjaśnia istniejące przebarwienia i hamuje powstawanie nowych.

Wykazuje delikatne właściwości złuszczające, co w połączeniu z działaniem rozjaśniającym, pomaga ujednolicić koloryt skóry. Wygładza i uelastycznia skórę, likwiduje drobne zmarszczki.

Działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i ma zdolność do hamowania procesu utleniania się składników tłuszczowych zawartych w sebum. Stosowana w połączeniu z kosmetykami zawierającymi filtry SPF, wzmacnia ich działanie ochronne.

Dla kogo witamina C jest niezbędna?

Kosmetykami z witaminą C powinny zainteresować się przede wszystkim posiadaczki cery z przebarwieniami i cery z oznakami starzenia się. Jest niezbędna w walce z problemami rozszerzonych i pękających naczynek.

Dermatolodzy polecają ją również dla skóry trądzikowej (w tym również z problemem trądziku różowatego) oraz dla cery szarej, zmęczonej, z obrzękami pod oczami.
Preparaty zawierające witaminę C polecane są także dla skóry po zabiegach dermatologii estetycznej, w szczególności po zabiegach laserowych czy peelingach chemicznych.

Wiele zalet i jedna wada

Czysta witamina C jest nietrwała – szybko ulega utlenieniu i ma małe zdolności do przenikania przez warstwę rogową skóry. Dlatego wybierając kosmetyk, szukaj preparatów z bardziej stabilnymi pochodnymi witaminy C (np. solami magnezowymi, sodowymi kwasu askorbinowego czy tetraizopalmitynianem askorbylu) lub wybierz kwas L-ascorbinowy w postaci liposomowej, która charakteryzuje się większą trwałością i lepszym przenikaniem do głębszych warstw naskórka.

witaminę CSkoncentrowne serum liposomowe Synchrovit C

Serum Synchrovit C to jeden z najbardziej ulubionych kosmetyków naszych Czytelniczek! Nic dziwnego, że pojawił się od razu na pierwszym miejscu naszego redakcyjnego rankingu 🙂

Zawiera czystą witaminę C w stężeniu 10% i w formie liposomowej, co zwiększa stabilność witaminy C na utlenianie oraz umożliwia przenikanie i uwalnianie składników aktywnych w głębszych partiach skóry. Wzbogacenie formuły kosmetyku o dysmutazę ponadtlenkową (SOD) i mleczan cynku dodatkowo wzmacnia jej działanie antyoksydacyjne.

Serum szybko się wchłania, jest dobrze tolerowane przez skórę. Przy systematycznym stosowaniu rozjaśnia przebarwienia nadając cerze jednolity koloryt i przywracając jej naturalny, zdrowy blask. Dodatkowo poprawia jędrność i zwiększa elastyczność, wpływając na redukcję zmarszczek.

Doustne przyjmowanie witaminy C ma niewielki wpływ na jej ilość w skórze, dlatego jeśli zależy ci na poprawie kondycji cery – niezbędna jest jej bezpośrednia aplikacja pod postacią kremów, masek czy serum.

Będziemy kontynuować nasze ABC witamin. Przypomnij sobie, co pisaliśmy o witaminie A i grupie witamin B.

 

Źródło: mat. prasowe