Z listy przedświątecznych prac Polacy lubią przede wszystkim dekorowanie domu. Zaledwie 2% z nas nie chce ozdabiać swoich wnętrz bożonarodzeniowymi drobiazgami. Sprawdźmy, jak będą wyglądały nadchodzące Święta w naszych domach.

Zgodnie z wynikami badań ankietowych serwisu Homebook.pl, zaskakująco wielu z nas (41%) zajmuje się dekoracją domu już w pierwszej połowie grudnia. Dla kogo to wszystko? Okazuje się, że tylko 1% Polaków przystraja wnętrza dla gości. 6% robi to dla radości dzieci, a zdecydowana większość – aż 89% – tworzy aranżacje na święta dla siebie i własnej satysfakcji.

Fot. Mael BALLANDUnsplash

Nie dziwi więc fakt, że ozdabianie domu należy do najprzyjemniejszych przedświątecznych obowiązków dla 69% ankietowanych. Na drugim miejscu ex aequo znalazło się gotowanie bożonarodzeniowych potraw oraz wybór prezentów (14%).

Świąteczne ozdoby robimy sami

Pomimo bardzo dużej oferty świątecznych dekoracji, bliska jest nam tradycja tworzenia bożonarodzeniowych stroików. Aż 66% Polaków sporą część ozdób przygotowuje we własnym zakresie. Zdecydowanie mniej, bo 25%, kupuje gotowe rozwiązania.

Modny w ostatnich latach styl skandynawski nie da o sobie zapomnieć w te święta – nawet 50% Polaków zdecyduje się na aranżacje w tej estetyce. Zupełnie inny, pełen przepychu i blasku, styl glamour, będzie królował u 21% domowników.

Fot. Lynda Hinton / Unsplash

Z kolei 12% z nas postawi na minimalizm. Kluczowym elementem dekoracji jest ich kolor. Tutaj, niezmiennie od lat, wybieramy najczęściej czerwień (21%) i biel (17%). Polacy ozdabiają nie tylko wnętrza, ale również elewację i otoczenie domu. Aż 44% z nas stroi drzwi, 40% ozdabia okna, 25% zawiesza lampki na drzewach i stawia świecące instalacje w ogrodzie.

Prezenty, prezenty…

Zgodnie z tradycją, zdecydowana większość (96%) wręczy prezent swojej rodzinie i przyjaciołom. W sklepach stacjonarnych zazwyczaj planowało zrobić zakupy ponad 60% Polaków. Pandemia i obostrzenia sanitarne spowodują zapewne, że zdecydowana większość z nas z nas kupi choć część upominków przede wszystkim przez Internet. Wiele osób przygotuje osobiste drobiazgi własnoręcznie.

A na jaki prezent sami najbardziej liczymy? Raport wskazuje, że marzą nam się: meble i dekoracje do domu (31%), książki i rozrywka (20%), odzież (11%), sprzęt elektroniczny (7%) i AGD (5%).

Fot. Євгенія ВисочинаUnsplash

Jeśli chodzi o elementy wyposażenia wnętrz, internauci przede wszystkim poszukują firan, lamp, kompletów pościeli, stolików, zasłon, sof, dywanów, foteli, narożników i stołów.

Zatem przy bożonarodzeniowych aranżacjach warto pomyśleć jeszcze o jednym – gdzie pomieścimy wszystkie wielkogabarytowe prezenty 🙂

Źródło: homebook.pl

Fot. gł. Erwan Hesry / Unsplash