Nawet zimą Wasze oczy mogą napawać się pięknem kolorowych kwiatów i intensywnych ciemnozielonych liści, które rosną i kwitną w ogrodzie lub nawet na balkonie. Zobaczcie, jakie gatunki roślin zakwitną nawet pod warstwą śniegu. Nie, nie mamy na myśli jedynie krokusów i przebiśniegów! 

Rośliny kwitnące zimą

Nic tak nie cieszy, jak kolejne gatunki roślin rozkwitające w ogrodzie w różnych porach roku. Obserwacja pór roku w ogrodzie jest niesamowitym zajęciem i doświadczeniem. Jeśli poszukujecie inspiracji, jak urządzić swój balkon, taras lub, jakie rośliny umieścić w donicach przed wejściem, to wybrałyśmy dla Was najbardziej okazałe gatunki. Różowe, brzoskwiniowe lub żółte barwy wyglądają przepięknie na tle białego puchu. Nie tylko, gdy na dworze słoneczna pogoda.  Zobaczcie, co posadzić, aby zimą cieszyć się widokiem kwitnących kwiatów.

kwiaty zima krokusy pod śniegiem
Photo by Wolfgang Hasselmann on Unsplash

Co kwitnie zimą w ogrodzie?

Wśród pięciu wybranych przez nas gatunków są:

Jaśmin nagokwiatkowy to gęsty krzew, który jest podobny do popularnej forsycji. Głównie za sprawą drobniutkich żółtych kwiatków. Nie należy mylić go ze znanym wszystkim białym jaśminowcem Philadelphus, ponieważ to zupełnie inna roślina. Jaśmin nagokwiatowy kwitnie od jesieni do marca i jeśli zapewnimy podpórkę pod jego wąskie, intensywnie zielone pędy, można go prowadzić, jako roślinę pnącą.

Kalina wonna posiada drobniutkie białe lub białoróżowe kwiatki. Jest to nieduży krzew, kwitnący na przełomie lutego i marca. Osiąga rozmiary od 1 do 2 metrów. Dodatkowo jej uroku możemy dopatrywać się w liściach, które wraz ze zmianą pory roku zmieniają kolor. Początkowo liście są zielonoczerwone, później ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na kolor czerwono-brązowy.

Oczar jego wybrane gatunki kwitną nawet całą zimę. Krzew posiada piękne, delikatne kwiaty o pająkowatych, nitkowatych listkach i rozłożystą formę. Kwiaty pojawiają się już w styczniu i są ozdobą krzewu aż do końca marca. To rośliny dekoracyjne oraz stosunkowo łatwe w uprawie. Najpiękniej wyglądają posadzone w pojedynkę lub w grupach.

Wierzba iwa, czyli znane nam wszystkim “bazie” to wysoki krzew, którego kwiaty mają barwę żółtą. Zaczyna kwitnąć pod koniec zimy, a w przypadku łagodnej zimy nawet na koniec lutego.  Przede wszystkim jest ceniona za walory estetyczne, dlatego często sadzona jest w parkach i na skarpach w ogrodach.

Dereń jadalny to rozłożysty krzew o żółtych kwiatach, który również kwitnie pod koniec zimy. Jeszcze jesienią dereń rodzi bogate w witaminy owoce, które są doskonałe na nalewkę, zwaną dereniówką. To jednak roślina o sporych rozmiarach, która osiąga wysokość do 3-4 metrów.

Zimowe rośliny na balkon

Zazwyczaj na koniec jesieni sprzątamy balkony z jeszcze niedawno bujnych i pięknych pelargonii, kolorowych wrzosów i pięknie pachnącej lawendy. Czy wiecie, że są gatunki roślin, które przetrwają na balkonie nawet niskie temperatury?

Zimą na balkonie, ganku lub na tarasie przepięknie prezentują się iglaki, które w okresie świątecznym możemy przystroić w kolorowe lampki. Zima niestraszna jest również takim roślinom, jak: bluszcz, powojnik czy winobluszcz. W pojemnikach i donicach można umieścić byliny, takie jak np.floksy szydlaste (całkowicie mrozoodporne) czy bergenie, ponieważ z pewnością poradzą sobie w mroźnych warunkach.

________

Photo by freestocks on Unsplash 

 

agencja marketingowa