Nordic walking stał się w ostatnich latach jedną z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Przyczyną tego jest niewątpliwie fakt, że jest to sport niewymagający dużych inwestycji w sprzęt czy karnety wstępu na obiekty sportowe.

Nordic walking to forma aktywności, którą może uprawiać każdy, kto jest w stanie samodzielnie się poruszać. Najprościej mówiąc, jest to sposób przemieszczania się wraz z kijkami z naprzemianstronną pracą ramion. Trzeba jednak znaleźć swoją indywidualną technikę, w czym pomóc mogą przeszkoleni instruktorzy lub odpowiednie poradniki.

Dlaczego warto wybrać nordic walking?

Sport ten pochodzi z Finlandii, a wymyśliła go w latach 20. ubiegłego wieku grupa lekarzy i sportowców. To marsz z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych kijków. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

  • Nie wymaga dużych wydatków.
  • Można go uprawiać w każdym terenie i o każdej porze roku.
  • Jest łagodny dla organizmu i nie nadwyręża mięśni i stawów.
  • Kalorie spalamy o 40% intensywniej niż podczas marszu, ale obciążenie dla stawów i kręgosłupa jest o wiele mniejsze.
  • Kijki zapewniają poczucie bezpieczeństwa podczas marszu i poprawiają równowagę.
  • Regularne ćwiczenia zapewniają wspaniałą formę i zdrowie.
  • Aktywność angażuje ponad 90% mięśni.
  • Może być znakomitą terapią przy problemach ze stawami i kręgosłupem czy układem krążenia.
  • To sport doskonały również dla osób starszych i borykających się z problemami zdrowotnymi.

Komu jest polecany nordic walking?

Jest dedykowany dla wszystkich chętnych. Nie ma przeciwwskazań do uprawiania tej aktywności ani ze względu na wiek, jak również stan zdrowia (z wyjątkiem kontuzji lub zalecenia lekarza). Co więcej, każdy, kto zdecyduje się wziąć kije w garść i spróbować swoich sił, może uzależnić się na lata, a takie uzależnienie to samo dobro 🙂

Zalet nordic walking jest niekończenie wiele. Wpisując hasło „nordic walking”w popularną przeglądarkę internetową, można spotkać się z długimi listami zalet i korzyści płynących z uprawiania tej aktywności. Oprócz tych najbardziej popularnych, jak zwiększenie spalania kalorii, poprawa układu krążenia, niwelowanie nadciśnienia, poprawa ruchomości stawów trzeba też zaliczyć prewencję upadku, najniższy stopień kontuzji oraz szeroką dostępność tej dyscypliny niemal dla każdego.

Na co zwrócić uwagę?

Technika, technika i jeszcze raz technika – każdy, kto chce dobrze nauczyć się nordic walking, powinien zasięgnąć informacji od profesjonalnego instruktora, który wprowadzi go w arkana nordic walking, stosując odpowiednią metodykę nauczania kroków. Warto wiedzieć, że wiele gmin i ośrodków sportu organizuje przez cały rok spacery nordic walking, na których bezpłatnie można zasięgnąć porady w sprawie techniki. Reszta już zależy tylko od nas i to właśnie jest w tym sporcie wspaniałe.

Photo: moerschy / Pixabay

Musimy zatem zaopatrzyć się w wygodne buty, profesjonalne kije do nordic walking, dobry humor i możemy zacząć nowy etap życia.

Jak dobrać kijki?

Nordic walking nie nadwyręży Twojego budżetu – stać Cię na to! Wystarczy nabyć parę kijków, które muszą być idealnie dobranych do naszego wzrostu. Podpowiedź znajdziesz tutaj.

Choć z pozoru podobne, kijki do trekkingu nie zastąpią kijków do nordic walking. Różni je przede wszystkim sposób mocowania dłoni. Kijki trekkingowe i narciarskie mają wąski pasek przy uchwycie, co sprawia, że ciągle trzeba trzymać je w dłoni. Kijki do nordic walking zaopatrzone są specjalną szeroką rękawiczkę, dzięki której marsz jest wygodniejszy – możesz wypuścić kij z ręki, a to pozwala na swobodny ruch i sprawia, że dłonie się nie męczą.

Photo: MaBraS / Pixabay

Co wyróżnia buty do nordic walking?

Nie różnią się od typowych butów sportowych, przypominają wyglądem buty do biegania i spełniają również podobne funkcje. Muszą mieć elastyczną podeszwę, to podstawa. Dzięki temu stopa ma zapewnioną odpowiednią giętkość. Podeszwa wspomaga śródstopie. Obuwie powinno posiadać wzmocnienia na palcach w celu ich ochrony. Wykonując krok, odbijasz się stopą od podłoża, dlatego buty do nordic walkingu mają amortyzację na pięcie. W kostce natomiast nie ma usztywnienia, ponieważ mogłoby ono spowodować ograniczenie w stawie skokowym. Są też lekkie i wykonane z przewiewnego materiału. Posiadają trekkingowy bieżnik, zatem charakteryzuje je bardzo dobra przyczepność do każdego podłoża.

Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże Ci zacząć przygodę z nordic walking. Warto też skorzystać z poradnika „NAUKA TECHNIKI NORDIC WALKING z Justyną Kowalczyk”

Title photo: Pixabay