Do powrotu do sportowej formy po przebyciu koronawirusa lub innej ciężkiej choroby należy przystąpić rozważnie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i o co zadbać w pierwszej kolejności rozpoczynając treningi po chorobie.

Trening a zdrowie

Naukowcy od lat dowodzą, że regularna aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie w utrzymaniu zdrowia, podczas gdy jej brak czy niedobór przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowań na choroby niezakaźne, jak np. otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby płuc czy nowotwory. Siedzący tryb życia prowadzi do osłabienia kondycji psychicznej i zwiększenia podatności na stres. Trening jest, jak antidotum dla ciała, ale po chorobie należy go wprowadzać i stosować w wolniejszym, niż zazwyczaj trybie.

Przebycie choroby przypominającej swoimi objawami grypę z gorączką, trwającą kilka dni powoduje, że zalecany okres powrotu do treningu i rywalizacji wynosi około 3-4 tygodni. W okresie regeneracji niezwykle ważnym aspektem zdrowia jest odbudowa odporności oraz sił witalnych. Po chorobie najbezpieczniejszy jest trening o niskiej intensywności, gdy tętno maksymalne oscyluje wokół 60-75. Im więcej czasu spędzimy w tym przedziale, tym lepiej będziemy stymulować nasz układ krążenia do zwiększania stopniowego obciążenia.

Kiedy można wrócić do treningów po koronawirusie?

Jeśli przyczyną przerwy w regularnych treningach był COVID-19 należy zacząć od gruntownego przebadania organizmu. Lekarz powinien wykluczyć powikłania oraz przeciwwskazania powrotu do aktywności fizycznej. Po przejściu warto zatem wykonać kompleksowy przegląd stanu zdrowia. A jeśli wciąż odczuwa się dolegliwości takie jak: brak powietrza czy duszności, bóle w klatce piersiowej, kaszel, poczucie szybkiego, nierównego bicia serca, nadmierne zmęczenie, bóle głowy – to zdecydowanie nie należy rozpoczynać aktywności fizycznej bez konsultacji lekarskiej. 

5 kroków powrotu do treningu po przejściu COVID-19

  1. Przed powrotem do regularnych treningów warto zrobić badania krwi oraz serca i skonsultować je u specjalisty.
  2. Powrót do regularnych intensywnych ćwiczeń zacznijcie od krótkich treningów trwających ok. 20 minut na świeżym powietrzu. Aby poczuć efekty treningu należy wykonywać je minimum 3 razy w tygodniu.
  3. Stopniowo wydłużajcie długość treningu. Jeśli masz możliwość, warto skorzystać z urządzeń monitorujących pracę serca, aby nie przekraczać zalecanych wartości tętna maksymalnego (nie więcej niż 75 proc. tętna max).
  4. Z każdym kolejnym treningiem urozmaicajcie go o nowe formy, ale dawajcie sobie dłuższy niż zazwyczaj czas na regenerację.
  5. Jeśli zamierzacie podjąć się udziału w rozgrywkach sportowych opartych o rywalizację sportową skonsultujcie tę decyzję ze specjalistą.

Powrót do treningów po ciężkiej chorobie dobrze skonsultować z lekarzem i skorzystać z doświadczonego trenera lub dietetyka. Pamiętajcie też, że po szczepieniu zalecana jest co najmniej tygodniowa przerwa w treningach.

__________

źródło: serwis Zdrowie | PAP

Photo by Victor Freitas on Unsplash

 

agencja marketingowa