Skoro zdecydowaliśmy się na tę aktywność fizyczną pomocne będą nam wskazówki, ja dobrać długość kijów do nordic walking.

Nordic walking nie nadwyręży Twojego budżetu – stać Cię na to! Wystarczy nabyć parę kijków, które muszą być przede wszystkim idealnie dobrane do naszego wzrostu.

Od czego zależy długość kijów do nordic walking?

Decydujące w doborze długości kijów są 3 kryteria:
– wzrost użytkownika (przede wszystkim)
– indywidualne proporcje ciała
– styl chodzenia

Krótsze kije zaleca się osobom początkującym i preferującym rekreacyjny sposób chodzenia. Dłuższe kije wymagają od ćwiczącego intensywniejszej pracy ramion, dłuższego kroku i szybszego tempa marszu. Poleca się je więc osobom zaawansowanym, ze sportowym zacięciem.

Długość kijów w stosunku do wzrostu ustalamy na dwa sposoby:

Sposób matematyczny

Mnożymy 0,68 x wzrost w centymetrach.
Przykład: wzrost 180 cm x 0,68 = 122,4 cm.
Ze względu na proces uczenia się wynik ten można na początku zaokrąglić do 120 cm. Z czasem – w miarę poprawy techniki, wydłużenia kroku i wymachu ramion – długość kijków można zwiększyć do 125 cm.

Powyższy przelicznik nie powinien być jedyną rzeczą, którą bierzemy pod uwagę, lecz tylko wstępną pomocą. Najlepszym sposobem jest dobranie długości kijów bezpośrednio, w praktyce.

Sposób praktyczny

Najpewniejszym zalecanym sposobem ustalania długości kijów jest bezpośredni chwyt. Przede wszystkim kij powinien być ustawiony tak, aby ramię w stawie łokciowym zginało się pod kątem prostym, a u osoby początkującej – pod kątem 100°. Prawidłowe ustawienie długości zweryfikujemy podczas kilku pierwszych treningów.

Rada specjalisty:
Jeśli kiedyś los sprawi że dostaniesz kije za krótkie lub za długie, nie rezygnuj. Odpowiednią pracę ramion uzyskasz przez dostosowanie punktu wbijania kija w podłoże. Przy krótkich kijach możesz wbijać kij bardziej z przodu, przy zbyt długich – bardziej z tyłu. Podobnie należy postępować w przypadku grząskiego podłoża, śniegu lub piachu.

Uwaga na kije narciarskie lub trekkingowe!
Z kijkami trekkingowymi lub narciarskimi nie nauczysz się “prawidłowej, pięknej i pełnej poświeceń” techniki nordic walking. Różnica między kijkami trekkingowymi czy narciarskimi a kijkami do nordic walking jest widoczna przede wszystkim w budowie uchwytu. Uchwyt i pasek mocujący uniemożliwiają wykonanie wymachu do tyłu i wypuszczenie kija z dłoni. Budowa i wytrzymałość trzonka w kijkach narciarskich może być niewystarczająca, a tępo zakończona końcówka stalowa nie zapewnia odpowiedniej przyczepności.

Mamy nadzieję, że Wasze wątpliwości zostały rozwiane a dobór odpowiednich kijów będzie teraz dla Was bułką z masłem 🙂
Pozdrawiamy i do zobaczenia na szlaku!

 

Źródło: Nordic Sklep

Title photo: MaBraS / Pixabay