Pandemia koronawirusa zmieniła wiele przyzwyczajeń oraz dobrych nawyków związanych z aktywnością fizyczną. Eksperci zachęcają do większej aktywności fizycznej, w tym do spacerowania.

Ta podstawowa forma ruchu przede wszystkim pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała siedzący tryb życia za czwartą, wiodącą przyczynę śmiertelności na świecie. Każdego roku bezruch odpowiada za 6 proc. zgonów (ponad 3 miliony rocznie). Pomimo tego, blisko połowa Polaków spędza w pozycji siedzącej ponad 5 godzin dziennie.

W kwietniu bieżącego roku tylko 26 proc. Polaków deklarowało, że w ciągu ostatniego miesiąca wybrało się na spacer. W tym miesiącu blisko połowa mieszkańców Polski spędziła ponad 5 godzin dziennie w pozycji siedzącej. Co trzeci z nas przyznawał, że siedział minimum 7 godzin każdego dnia– mówi dr Adam Waszkowski, Dyrektor Działu Analiz w Benefit Systems.

Według badania opublikowanego pod koniec czerwca w Annals of Internal Medicine w ciągu 10 dni od ogłoszenia pandemii przez WHO na całym świecie nastąpił spadek średniej liczby wykonywanych kroków o 5,5 proc. (287 kroków). W ciągu miesiąca spadek ten wyniósł 27,3 proc. (1432 kroki). Dane prezentowane w serwisie Statista.com wskazują, że w krajach Europy Środkowo-Wschodniej najbardziej gwałtowny spadek liczby kroków miał miejsce w tygodniu 16-22 marca 2020. Wtedy to wprowadzono stan epidemii na terenie Polski (20 marca). Dzienna liczba kroków wykonywana przez Polaków w tych dniach zmniejszyła się o 18 proc. w stosunku do średniej przed pandemią. Co ciekawe, Włochy, które ogłosiły lockdown 9 marca 2020 r., wykazały maksymalny spadek o 48,7 proc., zaś Szwecja tylko o 6,9 proc. (Annals of Internal Medicine).

 

Photo by Ryan Kwok on Unsplash

Spacer dla zdrowia

Należy pamiętać, że w sytuacji niedoboru ruchu każda, nawet najmniejsza dawka aktywności fizycznej, chociażby chodzenie, ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Już podczas spokojnego spaceru, serce pracuje szybciej, niż w czasie spoczynku. Robi nam się cieplej, delikatnie przyspiesza też oddech, co przekłada się na lepsze dotlenienie i ukrwienie organizmu. Składniki odżywcze i tlen docierają lepiej do wszystkich tkanek, w tym do mózgu. Nawet po 10 minutach spaceru staje się on bardziej aktywny i lepiej przygotowany do wysiłku intelektualnego – mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej, Kierownik Kliniki Pediatrii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Spacer jest zatem doskonałą formą rozgrzewki przed dniem pracy. Na co dzień warto wzmacniać ten nawyk, wysiadając o jeden lub dwa przystanki wcześniej lub wybierając schody zamiast windy.

 

Photo by inonoyazy / pixabay

Spacery minimalizują stres

Jak wynika z raportu ADP, mieszkańcy Polski są jednymi z najbardziej zestresowanych pracowników w Europie – ponad 25 proc. Polaków codziennie odczuwa stres w pracy, a 28 proc. odczuwa go kilka razy w tygodniu. Ruch może pomóc. U osób, które są aktywne fizycznie minimum 150 minut w tygodniu, ryzyko wystąpienia depresji spada o 22 proc. Innymi słowy, pozytywne skutki w tym zakresie może przynieść już 20 minut codziennego, intensywnego marszu.

Spacer uzupełni trening

Spacery są świetnym uzupełnieniem planów treningowych realizowanych w obiektach sportowo-rekreacyjnych. Szybki marsz może stanowić dobrą rozgrzewkę przed właściwym treningiem. Jest też dobrą aktywnością, która pozwoli nam się wyciszyć po intensywnym wysiłku fizycznym. Chodzenie jest jedną z najbardziej naturalnych form ruchu dla człowieka – mówi Piotr Czyżewski, trener projektu Zdrowie na Etacie.

Źródło: Benefit Systems

Main photo by Marleen Mulder-Wieske on Unsplash