Refleksologia. Prawie każdy już słyszał to słowo, ale co ono oznacza? Najczęściej refleksologia kojarzy się z masażem stóp, czy słusznie?

I tak i nie.
Refleksologia to holistyczna terapia, która ma na celu pobudzenie organizmu do samouzdrowienia.
Uważa się, że refleksologia wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej, która postrzega człowieka jako jedność ciała i energii. Medycyna zachodnia traktuje ciało ludzkie jako zbiór układów i narządów – młodzi lekarze poznają dokładnie anatomię ludzkiego ciała. Tradycyjna medycyna chińska natomiast rozpoznaje dodatkowy układ: układ energetyczny. Jeśli występują w nim blokady i energia nie przepływa swobodnie, wtedy mamy do czynienia z chorobą. Refleksologia, poprzez różne techniki zbliżone do masażu ma niwelować te blokady, by ciało odzyskało równowagę i dokonało samouzdrowienia. Skojarzenie z masażem nasuwa się samo, gdyż refleksologia podobnie jak masaż jest terapią manualną.

Photo by Kenrick Mills on Unsplash

Jak to działa?

Podstawą refleksologii jest przekonanie, że na stopach, dłoniach, twarzy czy uszach znajdziemy punkty odwzorowujące nasze narządy wewnętrzne, najczęściej w przybliżonym do anatomicznego kształcie. I tak, gdy spojrzymy na spody stóp czy dłoni, możemy niemal dokładnie wpisać w nie korpus ludzki. Naciskanie i masowanie tych punktów ma za zadanie uwalniać blokady (niekiedy wyczuwalne jako drobne nierówności tkanki tuż pod skórą). Doświadczony refleksolog wyczuwa te zmiany i potrafi je interpretować. Nie zawsze blokada w obszarze danego narządu musi oznaczać problem zdrowotny w tym miejscu. Tradycyjna medycyna chińska łączy pewne narządy w pary i czasem rozpoznaje nieprawidłowości w drugim narządzie z danej pary.

Photo by andreas160578 / pixabay

Jak przebiega sesja?

Refleksolog przeprowadza wywiad z klientem pod kątem przeciwwskazań i dolegliwości a także stylu życia i diety. Na podstawie wywiadu dobiera terapię. Klient leży na łóżku do masażu lub siedzi w fotelu. Najbardziej popularna jest obecnie refleksologia stóp. Terapeuta po przeprowadzeniu wywiadu rozluźnia lekkim masażem mięśnie i otwiera pionowe kanały energetyczne poprzez dość głębokie uciskanie wzdłuż równoległych linii od pięty do poszczególnych palców. Następnie stosując różną siłę nacisku stymuluje refleksy czyli obszary lub punkty odpowiadające poszczególnym narządom wewnętrznym.

Sesja refleksologiczna zazwyczaj jest przyjemnym i relaksującym doświadczeniem, choć zdarza się, że pewne obszary są wrażliwe, a nawet bolesne. Prawdopodobnie napięcie zmniejszy się podczas kolejnych zabiegów. Po sesji naturalne jest odczuwanie zmęczenia, senności, częstsze oddawanie moczu – uważa się to za oznaki oczyszczania organizmu.

Photo by Trường thẩm mỹ Ana Anabeautyacademy on Unsplash

Skuteczność refleksologii

Nawet najwięksi sceptycy przyznają, że refleksologia wspomaga leczenie różnych chorób, zwłaszcza tych, których podłoże ma stres. Udowodniono, że manualna stymulacja wyzwala produkcję endorfin – hormonów szczęścia, obniża napięcie mięśni i podnosi odporność, a także działa przeciwbólowo.

Istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do refleksologii, warto więc zainteresować się tą dziedziną i spróbować choć kilku sesji.

Text by Beata Bello

Main photo by Rune Enstad on Unsplash