Czy wiesz, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała siedzący tryb życia za czwartą, wiodącą przyczynę śmiertelności na świecie? Eksperci alarmują, że godzina siedzenia skraca życie aż o 21 minut. To więcej niż jeden wypalony papieros! We wtorek, 9 lipca obchodzimy Dzień Chodzenia Do Pracy Inną Drogą.

Blisko połowa Polaków spędza w pozycji siedzącej ponad 5 godzin każdego dnia. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że godzina siedzenia skraca życie aż o 21 minut. To więcej niż jeden wypalony papieros. 16 % mieszkańców Polski siedzi powyżej 9 godzin na dobę. Każdego roku bezruch odpowiada za 6 % zgonów (ponad 3 miliony rocznie).

Połączenie pracy biurowej z ciągłym przebywaniem w wymuszonej pozycji może przyczynić się do szeregu niekorzystnych zmian w organizmie. Przede wszystkim należą do nich: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca drugiego typu, a także zakrzepica naczyń żylnych nóg.  – przestrzega dr Agata Mroczek, ekspert w zakresie anatomii człowieka oraz fizjoterapii w sporcie, wykładowca akademicki.

Spacer po zdrowie 

las dziewczyna | Unsplash| Jake Malera

Z okazji Dnia Chodzenia Do Pracy Inną Drogą (9 lipca) eksperci przypominają, jak duże znaczenie dla zdrowia może mieć nawet kwadrans marszu każdego dnia. Spacer jest najprostszą formą aktywności fizycznej, która służy wszystkim, niezależnie od wieku. Już regularny marsz uprawiany każdego dnia może wydłużyć życie. Potwierdzają to m.in. wyniki dwunastoletnich badań przeprowadzonych przez francuskich naukowców z University Hospital of Saint-Etienne, którzy dowiedli, że wśród osób po 65. roku życia już 15 minut spaceru dziennie obniża ryzyko śmierci o 22 proc.

Jak wynika z raportu Multisport Index 2019, 18 proc. Polaków spaceruje mniej niż 10 minut w tygodniu. Ze spacerów najrzadziej korzystają mieszkańcy miast o wielkości od 100 do 200 tys. obywateli, osoby między 40. a 49. rokiem życia oraz te prowadzące własną działalność gospodarczą.

Należy pamiętać, że nawet najmniejsza dawka ruchu jest lepsza od jego braku. Już podczas spokojnego spaceru, serce pracuje szybciej, niż w czasie spoczynku. Robi nam się cieplej, delikatnie przyspiesza też oddech, co przekłada się na lepsze dotlenienie i ukrwienie organizmu. Eksperci zachęcają, aby aktywność fizyczną w postaci spacerów wprowadzić w codzienną rutynę, np. wysiadając z autobusu w drodze do pracy jeden lub dwa przystanki wcześniej niż zwykle.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca osobom dorosłym (od 18. do 64. roku życia) podejmowanie co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 intensywnej aerobowej aktywności fizycznej tygodniowo.

źródło: Centrum Prasowe Benefit Systems | photo: Austin Distel | Unsplash.com