Trwa budowa nowoczesnej atrakcji turystycznej zlokalizowanej nad Soliną. W Bieszczadach Polskie Koleje Linowe budują kolej gondolową i wieżę widokową. Powstały już budynki stacji oraz wszystkie pięć podpór kolei widokowej, w tym najwyższa w Polsce sięgająca 75 metrów. Otwarcie inwestycji już w przyszłym roku.

Nowa atrakcja turystyczna w Bieszczadach

Od lat Bieszczady, Jezioro Solińskie oraz zapora przyciągają wielu turystów. W tej wyjątkowej lokalizacji Polskie Koleje Linowe pracują nad nową atrakcyjną ofertą turystyczną, która już niebawem pozwoli zobaczyć bieszczadzkie krajobrazy z nowej perspektywy. Ten widok z wysokości wagonika kolei gondolowej i wieży widokowej pozwoli podziwiać zapierające dech w piersiach bieszczadzkie krajobrazy. Na półtorakilometrowej trasie przejazdu koleją gondolową, zaczynającej się od strony deptaka nad zaporą w stacji Plasza, aż do Góry Jawor zobaczymy panoramę Bieszczad, w tym Jezioro Solińskie.

Na trasie kolei gondolowej znajdzie się pięć podpór o różnych wysokościach. Dzięki temu pasażerowie wagonika otrzymają wyjątkową możliwość podziwiania niezwykłych krajobrazów. Podpory pod kolej są już gotowe. Warto zauważyć, że jedna z nich liczy 75 metrów, czyli jest to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce. Wraz z nią postawiono także pozostałe cztery podpory o wysokości 48, 28, 19 i 17 metrów.

Kolej gondolowa w Bieszczadach
mat. prasowe PKL

– Solina dzięki pięknej przyrodzie Bieszczad, monumentalnej zaporze i już wkrótce kolei widokowej pokaże, jak ogromną siłę natury ma to miejsce. Chcemy zadbać o każdy szczegół tak, aby nowa atrakcja turystyczna pozwoliła na odkrywanie tego miejsca z innej perspektywy – tłumaczy Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

Kolej widokowa nad Soliną

W kolejnych etapach budowy odbędą się prace związane z rozciąganiem liny. To wyjątkowy etap powstawania kolei widokowej nad Soliną, głównie dzięki jeden z ciekawszych części prac montażowych. PKL stawia na nowoczesne rozwiązania, dlatego podczas montażu zostaną wykorzystane nowe technologie. Za pomocą specjalistycznego drona zostanie rozciągnięta pierwsza lina z kevlaru o średnicy 1 mm. Następnie kolejne liny o średnicy 3 mm, 10 mm oraz 24 mm. Natomiast w kolejnym etapie znajdzie się tam właściwa lina,  po której będą poruszać się gondole. 
Jak informują Polskie Koleje Linowe, budowa odbywa się zgodnie z planem. Dokończenie konstrukcji wieży widokowej, prace elewacyjne i wykończeniowe, a także zagospodarowanie terenu ośrodka zaplanowano na przyszły rok. Nowy ośrodek PKL nad Soliną dostępny będzie dla turystów już latem przyszłego roku.  Wizualizacje robią wrażenie! Sami zobaczcie.
_______
źródło: materiały prasowe PKL
agencja marketingowa