Nadszedł długo wyczekiwany marzec! Wreszcie przyroda na dobre budzi się do życia. Nawet jeśli bywają jeszcze chłodne i pochmurne dni, a noce z przymrozkami, ogród już domaga się pierwszych intensywnych prac.

Marzec to dla ogrodników jeden z najważniejszych miesięcy w roku. Wraz z początkiem astronomicznej wiosny nastaje pora porządków w ogrodzie i przygotowywania działki do nowego siewu.
Zobacz, jakie zabiegi pielęgnacyjne powinieneś zrealizować wczesną wiosną!

Trawnik

Kondycja i estetyczny wygląd trawnika to dla wielu posiadaczy ogrodów punkt honoru. Wraz z nadejściem pierwszych ciepłych, wiosennych dni trzeba o trawnik odpowiednio zadbać. Zacznij od usunięcia z jego powierzchni starych, przegniłych liści oraz rozłożonego jesienią kompostu. Trawnik będzie teraz potrzebował znacznych ilości tlenu, który dostarczysz poprzez nakłuwanie gruntu widłami lub areatorem. Ostre noże urządzenia równomiernie nacinają trawnik, tworząc regularne szczeliny przesuszające zarówno tlen, jak i wodę do głębszych warstw podłoża. Dzięki temu trawa szybciej puszcza młode i silne pędy.

W drugiej połowie marca – gdy zaobserwujesz pierwsze oznaki wzrostu nowych źdźbeł – rozsyp na trawniku odżywczy nawóz wieloskładnikowy. Dobrze, aby był to nawóz z wysoką zawartością azotu, potasu, fosforu, magnezu i wapnia. Tych składników trawa potrzebuje do szybkiego i zdrowego wzrostu.

Ogród ozdobny

Wiosenne prace w ogrodzie rozpocznij od usunięcia okryć zimowych, które zabezpieczały rośliny przed mrozem i marznącym wiatrem. Tego rodzaju prace warto wykonywać w dni pochmurne; w ten sposób nie narazisz roślin na zbyt gwałtowną zmianę temperatury pomiędzy słonecznymi dniami a wciąż chłodnymi początkiem marca nocami.

Po zdjęciu osłon, możesz przystąpić do pierwszych cięć krzewów kwitnących późną wiosną i latem, szczególnie róż i budlei. Wykonując ten zabieg zwracaj uwagę na technikę cięcia – chore, przemarznięte, zdeformowane pędy usuwaj „na gładko” tak, aby w miejscu cięcia nie powstały poszarpane ślady, które potencjalnie mogą stać się źródłem rozwoju chorobotwórczych grzybów i bakterii). W krzaczastych i pnących odmianach usuń najstarsze pędy, wielokwiatowe natomiast możesz przyciąć na dwa sposoby – na kilka oczek (pędy zakwitną nieco później, ale wyrosną z nich duże kwiaty) lub delikatnie skrócić (pędy zakwitną wcześniej, ale kwiat będzie mniejszy). Zdecydowanego cięcia wymaga również budleja. Przytnij jej pędy do około 30 cm i obserwuj, jak szybko zapełni się nowymi, młodymi kwiatami.

 

marzec
Fot. BS

Sprawdź kondycję krzewów i drzewek iglastych pod kątem ewentualnych uszkodzeń powstałych na skutek niskich temperatur. Jeśli zauważysz odmrożenia, usuń gałęzie wraz z pędami, na których są widoczne. Zwracaj ponadto uwagę na pnie młodych drzewek. Miejsca, w których wyraźnie zarysowane są pęknięcia posmaruj specjalną maścią ogrodniczą.

Nie zapomnij o usunięciu z ogrodu resztek bylin pozostałych po zeszłym sezonie. Szczególnie zwróć uwagę na uschłe łodygi hortensji oraz zgniłe lub wysuszone liście paproci. Zdrowsze resztki przeznacz na kompost, pozostałe natomiast spal lub głęboko zakop – tak, aby usunąć potencjalne źródło infekcji w nadchodzącym okresie wegetacyjnym.

W końcówce marca zadbaj o rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację. W tym celu rozłóż równomiernie między poszczególne grządki kilkunastocentymetrową warstwę kompostu, obornika granulowanego bądź nawozu wieloskładnikowego. Tego rodzaju materiał doskonale sprawdzi się również w postaci ściółki organicznej zabezpieczającej grunt przed wysychaniem po nadmiernych opadach, a także bariery hamującej wzrost chwastów.

Ogród warzywny

Marzec w ogrodzie warzywnym rozpocznij od przygotowania szklarni i folii do wysiewu nowych roślin. Wietrz je intensywnie podczas ciepłych i suchych dni, jednak nocami odrywaj je matą trzcinową. To uchroni je przed ewentualnymi przymrozkami. W sprzyjających warunkach pogodowych, w połowie miesiąca możesz zacząć siać rzodkiewkę oraz rozsady sałaty, kalarepy, wczesnej kapusty oraz kalafiora. To również najlepszy czas na wysiew (do skrzynek lub doniczek) pomidorów oraz papryki. Rośliny te wymagają sporo ciepła, dlatego wstrzymaj się z ich wyniesieniem na zewnątrz aż do połowy maja.

Koniec marca jest natomiast najlepszym okresem na wysiew roślin odpornych na działanie niskich temperatur, tj. grochu, kopru, bobu, wczesnej marchwi czy cebuli.

Balkon

Zakładając, że już masz zrobiony po zimie porządek na balkonie, możesz z powodzeniem zacząć sadzić pierwsze wiosenne kwiaty: bratki, żonkile, hiacynty, stokrotki czy prymulki. Bratkami cieszyć się będziesz do czerwca czy lipca, hiacynty i żonkile warto posadzić pod koniec marca, aby zdobiły balkon na Święta Wielkanocne. Polecamy kompozycje z wiosennych kwiatów – w koszach czy ozdobnych donicach uprzyjemnią poranną kawę na balkonie w pogodne i ciepłe dni.

5 roslin balkonowych bratek
Fot. Magdalena Anna Szmidt

Do doniczek możesz też wysadzić bulwy bylin, które kwitną latem i jesienią, czyli np. dalie, begonie i pacioreczniki. Dzięki wczesnemu terminowi tego zabiegu rośliny szybciej zakwitną, a ich bulwy bardziej się rozrosną. Nie zapomnij okryć je w noce z przymrozkami.

Możesz też zacząć wysiewać rośliny balkonowe, które zakwitną z początkiem lata – nasturcje i aksamitki. Koniecznie pomyśl o wysianiu ziół – wyhodowane na własnym balkonie bazylia, tymianek czy oregano zdecydowanie przewyższą smakowo i zapachowo te kupowane w sklepie.

 

Marzec jest miesiącem upływającym pod znakiem intensywnych prac w ogrodzie i na działce. Deszczowe dni, choć mogą popsuć nam przyjemność tych prac, są niezwykle pożyteczne i potrzebne. Śnieżna końcówka zimy zapewniła roślinom wodę, ale wiosenny wzrost roślin zwiększa to zapotrzebowanie. Tak więc, jeśli pada, niech pada!

 

Fot. gł. Pixabay