W Dolinie Chochołowskiej doszło do przypadkowego spotkania turysty z niedźwiedziem. Incydent zakończył się wizytą człowieka w zakopiańskim szpitalu. W następstwie wydarzenia Tatrzański Park Narodowy wydał komunikat ostrzegawczy dotyczący zachowania w przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem.

Niedźwiedź w Dolinie Chochołowskiej – spotkanie poza szlakiem

Pod koniec października niedźwiedź został zaskoczony w zaroślach kosodrzewiny poza szlakiem turystycznym. Incydent miał miejsce w Dolinie Chochołowskiej. Najprawdopodobniej zwierzę zostało zaskoczone. Nie wyczuło zapachu zbliżającego się człowieka i nie uciekło. Na osłabienie czujności niedźwiedzia mogły wpłynąć niesprzyjające warunki pogodowe.

Był to bardzo bliski kontakt ze zwierzęciem. Warto zaznaczyć, że z perspektywy zwierzęcia był to atak człowieka. W reakcji obronnej niedźwiedź ugryzł mężczyznę w nogę i uciekł. W skutek zdarzenia turysta z poranioną nogą został przewieziony przez ratowników TOPR do zakopiańskiego szpitala. Następnie po opatrzeniu niegroźnych ran, został wypuszczony do domu.

Lokalna prasa podała, że niedźwiedź był głodny, dlatego dopuścił się ataku. Tatrzański Park Narodowy zaprzecza tym doniesieniem, podkreślając, że nieprawdą jest, że osoba, która doznała urazu robiła tzw. „selfie” z niedźwiedziem. Rozpowszechnianie nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji jest niezgodne z etyką dziennikarską i może wyrządzić krzywdę niedźwiedziom. Przyczynia się bowiem do tworzenia niebezpiecznych stereotypów.

Przypadkowe spotkanie z niedźwiedziem

W Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje zakaz schodzenia z wyznaczonych szlaków turystycznych. TPN przypomina, że jest to zachowanie, które szkodzi przyrodzie i naraża na niebezpieczeństwa, w tym na spotkanie z dzikimi zwierzętami. Każdego dnia, poza okresem zimowym, turyści obserwują niedźwiedzie ze szlaków i nie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Na szlakach niedźwiedzie spodziewają się obecności ludzi, więc podchodzą na tyle blisko, na ile same czują się bezpieczne. Ich celem nie jest kontakt z ludźmi, a na pewno nie atak.

agencja marketingowa

– Bardzo rzadko zdarza się, że niedźwiedź aktywnie poszukuje kontaktu z ludźmi. Pomijając tzw. osobniki problemowe, nawykłe do zdobywania pokarmu dostarczanego przez człowieka. W związku z tym przypominamy: nie dokarmiaj dzikich zwierząt, nie zbliżaj się do nich, pozostań na szlaku i wracaj z gór przed zmrokiem podkreśla Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego, specjalista od niedźwiedzi.

Jak zachować się w przypadku spotkania z niedźwiedziem? 

Tatrzański Park Narodowy przypomina, że podczas spotkania z niedźwiedziem lub innym dzikim zwierzęciem trzeba zachować spokój i nie wykonując gwałtownych ruchów, należy wycofać się na bezpieczną odległość. Pod żadnym pozorem nie można podchodzić do zwierzęcia, uciekać czy próbować robić zdjęć.

________

źródło: informacja prasowa TPN