Popularna na całym świecie seria filmów podróżniczych dla BBC Earth, unikalne zdjęcia i słuchowisko. Wszystko to powstało w górskiej, tatrzańskiej scenerii. Jesienią Tatry i Ośrodek PKL Kasprowy Wierch gościły wielu polskich i zagranicznych twórców, między innymi na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Z roku na rok obserwujemy w Wielkiej Brytanii coraz większe zainteresowanie wyjazdami w góry, zwłaszcza wśród pokolenia millenium. Brytyjczycy poszukują przy tym takich miejsc, które oprócz wspomnianych szlaków, byłyby również destynacjami nie do końca odkrytymi przez turystów; miejscami w których mogą poznać folklor, kulturę oraz życie codzienne lokalnych społeczności. Małopolska i Tatry zdają się być idealną odpowiedzią na tego typu poszukiwania. Majestat Tatr nie tylko zachwyca od pierwszego spojrzenia, ale i pozwala zapomnieć o Alpach. Różnorodność oferty hotelowej i kulinarnej, to wszystko sprawia, że region ten jest wart dalszej promocji – mówi Teresa Buczek, dyrektor Departamentu Strategii i Marketingu z Polskiej Organizacji Turystycznej.

Film dla BBC i Amazon

Małopolska to również najchętniej odwiedzany kierunek turystyczny w Polsce. Włosi i Brytyjczycy wysoko oceniają przede wszystkim jej dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i gastronomię. Niezmiennie od lat są oni w czołówce przyjezdnych zagranicznych w regionie, zaraz po Niemcach.

Podczas wizyty zorganizowanej przez nowojorski ośrodek POT powstały zdjęcia do polskiego odcinka programu Extreme Treks, emitowanego na kanale BBC Earth oraz Amazon Prime Video. Popularny kanadyjski podróżnik, fotograf, producent i prowadzący Ryan Pyle wraz z ekipą poznawali szlaki trekkingowe i wspinaczkowe w Tatrach. Byli między innymi w wielu tatrzańskich schroniskach, na Kasprowym Wierchu i na Gubałówce, z której podziwiać można tatrzańską panoramę.

Fot. Erik Tanghe / Pixabay

Nasza wizyta w Tatrach była dużo bardziej ekscytująca niż początkowo się spodziewałem. Chociaż góry te są relatywnie niewielkie, zapraszają na fantastyczną przygodę, której najlepszym początkiem jest właśnie Kasprowy Wierch. Przez kilka dni korzystaliśmy z kolei linowej PKL Kasprowy Wierch i oferty restauracyjnej. Zrobiliśmy też pamiątkowe zakupy w sklepie na szczycie. Dzięki nim nasza podróż po Tatrach była jeszcze przyjemniejsza – mówi Ryan Pyle, którego profil na FB obserwuje ponad 400 tys. osób.

Film z serii Extreme Treks Ryan Pyle, który powstał w Tatrach, będzie można zobaczyć w Polsce m.in. w BBC Earth pod koniec przyszłego roku.

Tatry odwiedził też w październiku popularny francuski fotograf Alex Strohl, którego profil na Instagramie obserwuje ponad 2 miliony osób. Wraz z Bartkiem Pawlikowskim, młodym fotografem z Bukowiny Tatrzańskiej i Michałem Trzebunią, tatrzańskim przewodnikiem, nagrywał dokument o Tatrach z innej perspektywy. Zaglądał do bacówek, odwiedzał designerskie domy z widokiem na góry czy uprawiał flyfishing.

Fot. jarekgrafik / Pixabay

Słuchowisko dla Audioteki

Kolej linowa PKL Kasprowy Wierch wywiozła też jesienią na szczyt aktorów Teatru Witkacego w Zakopanem. W górskiej przestrzeni wcielili się w role słuchowiska Lodowa Przełęcz. Opowiada ono o niewyjaśnionej do dziś historii, jaka wydarzyła się w górach w 1925 r. Audioserial realizowany był w samym sercu zdarzeń, w prawdziwych lokalizacjach i górskich plenerach.

Naturalne, prawdziwe przestrzenie żyją, oddychają same z siebie, dlatego chcieliśmy w nich być. Żeby aktorzy nie tylko mówili do siebie, ale również wykonywali wobec siebie gesty, ponieważ każdy ruch generuje dźwięk, na którym nam tak bardzo zależało – tłumaczy Maciej Wirmański, osoba odpowiedzialna za udźwiękowienie Lodowej Przełęczy. Słuchowisko w reżyserii Franciszka Berbeki dostępne jest na portalu audioteka.pl.

 

Źródło: inf. prasowa PKL

Fot. gł. asienio / Pixabay