Początek marca to dla miłośników gór początek dłuższych niż zimą wędrówek po Tatrach. Dłuższy dzień sprzyja planowaniu dalszych wycieczek po tatrzańskich szlakach.

Już niedługo Tatry, a szczególnie Dolina Chochołowska będą przeżywać najazd turystów pragnących zobaczyć całe polany kwitnących krokusów. Pamiętajmy, że od 1 marca do 30 listopada obowiązuje zakaz poruszania się po Tatrach od zmierzchu do świtu.

Dlaczego nie można chodzić po Tatrach nocą?

Kiedy myślimy o zwierzętach prowadzących nocny tryb życia, na ogół mamy przed oczami sowy i nietoperze. Tymczasem lista „nocnych” gatunków jest bardzo długa. Są wśród nich też takie, które widujemy w ciągu dnia. Większość gryzoni, kuny, gronostaje, łasice, ryjówki, jeże, borsuki, wilki, niedźwiedzie, dziki, sarny i jelenie żerują także nocą. Dla gatunków „dziennych”, w tym dla przeważającej części ptaków wróblowatych, noc jest czasem nie tylko odpoczynku, ale także wzmożonej czujności z racji naturalnych zagrożeń (wysoki poziom drapieżnictwa).

W tej sytuacji szczególnie ważnym zadaniem Parku jest zapewnienie dziko żyjącym zwierzętom możliwie najlepszej ochrony przed ludźmi zakłócającymi ich spokój. W okresie wczesnowiosennym kwestia ochrony jest tym bardziej istotna, że wiele gatunków zwierząt ma swoje gody. Ciężarne samice przygotowują się do porodu.

Bezpieczeństwo zwierząt i bezpieczeństwo ludzi

W polskich Tatrach istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych (275 km), blisko 96% powierzchni Parku znajduje się nie dalej niż kilometr od szlaku. Biorąc pod uwagę duży ruch na szlakach (do TPN wchodzi ok. 4 mln turystów rocznie), sytuacja zwierząt nie jest komfortowa. Ograniczenie poruszania się nocą obowiązuje od 1 marca do 30 listopada i ma im umożliwić swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy nad ranem.

Zakaz wędrowania nocą jest także formą ochrony turystów przed konsekwencjami spotkania z niedźwiedziem. Nocą zwierzęta stają się zwykle bardziej agresywne, zaskoczony i przestraszony drapieżnik może być groźny. Według licznych obserwacji z różnych rejonów świata do większości niesprowokowanych ataków niedźwiedzi na ludzi dochodzi właśnie nocą.

zakaz w tatrach

Po zmroku świeć przykładem – akcja TPN pod tym hasłem przypomina miłośnikom gór o zakazie poruszania się nocą po tatrzańskich szlakach.

 

Źródło: TPN

Fot. gł. aleksandra85foto / Pixabay