Nadchodzący weekend w Warszawie warto zaplanować w Zachęcie. Zwłaszcza, jeśli pod Twoją opieką przebywają goście z Ukrainy. Warto pomyśleć nad zaplanowaniem im weekendu tak, aby choć na chwilę nie myśleli o tym, co ich spotkało. W tygodniu podczas, gdy dorośli pracują lub poszukują pracy, można skierować dzieci wraz z opiekunami do miejsca, które przygotowano specjalnie dla nich.

Weekend w Zachęcie

W ten weekend Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie przygotowała wiele ciekawych wydarzeń, które dostępne są dla wszystkich odwiedzających. W sobotę 26 marca o godzinie 16:00 odbędą się warsztaty rodzinne, na które w ramach jednego biletu (ok. 25 zł), może wejść cała rodzina (2 osoby dorosłe + 2 dzieci). Natomiast w niedzielę 27 marca o 12:15 można wziąć udział w zwiedzaniu aktualnej wystawy z przewodniczką. Nie obowiązują zapisy, ale w związku z sytuacją epidemiczną uczestników obowiązują aktualne zasady zwiedzania galerii. Warto się z nimi zapoznać przed wizytą.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Zachęta (@galeria_zacheta)

Warszawska Zachęta dla dzieci z Ukrainy

W tygodniu, gdy dorośli pracują, bądź spędzają więcej czasu na poszukiwaniu zajęcia zarobkowego, ich dzieci mogą spędzić miło czas w miejscu spotkań i zabaw SŁOŃ/СЛОН w Zachęcie. Miejsce oferuje dzienną, bezpłatną opiekę zorganizowaną właśnie specjalnie dla dzieci z Ukrainy. Przyjść tam może każdy dorosły z dzieckiem w wieku 4–12 lat od poniedziałku do piątku w godz. 9.30–15.00. Ponadto galeria zapewnia ciepłe napoje i posiłki, przekąski, przestrzeń kawową dla opiekunów, dostęp do komputera i wi-fi oraz konsultację lekarską. Przed pierwszą wizytą warto uzupełnić formularz dostępny na stronie, tak aby organizator miał możliwość przygotować się na wizytę.

– Jeśli masz pod opieką młodsze lub starsze dziecko, przyjdźcie razem! Poznajmy się, porozmawiajmy o potrzebach i spędźmy wspólnie czas. Planujemy zajęcia artystyczne i ruchowe dostosowane do potrzeb dzieci w różnym wieku, a edukatorki i edukatorzy Zachęty poprowadzą warsztaty zainspirowane aktualnymi wystawami w galerii. Zapewniamy tłumaczenie na język ukraiński – zachęcają przedstawiciele galerii.

Tymczasowe mieszkanie dla osób z Ukrainy

Ponadto biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną i agresję militarną Rosji na Ukrainie, Zachęta oferuje pobyty w Warszawie i Orońsku oraz wsparcie dla poszukujących schronienia przed wojną artystek, artystów, a także dla ich rodzin. Razem z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta prowadzi również rezydencje kryzysowe dla artystów, artystek i ich rodzin, oferując m.in. zakwaterowanie/pokój gościnny z łazienką i aneksem kuchennym, diety, dostęp do świetlicy dla rodzin z dziećmi: opiekę dzienną, warsztaty oraz konsultacje lekarskie. W razie potrzeby osoby te mogą także liczyć na wsparcie administracyjne, kuratorskie, pomoc w nawiązywaniu kontaktów ze środowiskiem artystycznym. Działania w Warszawie i Orońsku wspiera Instytut Adama Mickiewicza.

Photo by Tong Su on UnsplashDigital Marketing fotografia Magdalena Szmidt copywriting

Zainteresował Cię ten artykuł? Koniecznie przeczytaj poniższe materiały: