15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków tym razem odbywa się w formule hybrydowej. Publiczność z całej Polski może uczestniczyć w wydarzeniu online, a widzowie w Warszawie spotkają się w kinach! Sprawdzamy, jakie filmy warto w tym roku zobaczyć na Pięciu Smakach.

Kino ze smakiem AFF Festiwal

Festiwal Pięciu Smaków to niezwykła próba odkrycia nowych talentów oraz emocjonujące poszukiwania filmów, które nie tylko zachwycają estetycznie, ale przede wszystkim poruszają ważne tematy. Podczas festiwalu można obejrzeć filmy uznanych mistrzów i młodych twórców oraz obserwować współczesną, fascynującą Azję, która rozwija się w niesłychanym tempie.

Oblicza współczesnej Birmy, tajwańskie kino queer, retrospektywa filmów Wong Kar Waia z kopii odrestaurowanych pod bacznym okiem mistrza oraz emocje sportowej rywalizacji. To tylko niektóre niespodzianki, które czekają na uczestników tegorocznej edycji Festiwalu Pięć Smaków. Festiwal co roku prezentuje szeroki przegląd nowego kina Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Zobaczcie, co jeszcze znalazło się w programie 15. edycji AFF Pięć Smaków.

15. Azjatycki Festiwal Pięć Smaków
mat. prasowe Azjatycki Filmowy Festiwal Pięć Smaków

3 filmy z niezwykłych miejsc

Akcja filmu “Historia południowej wyspy” rozgrywa się w małej wiosce na północy Malezji, blisko granicy z Tajlandią. Reżyser spędził tam wiele lat na zgłębianiu historii kultury regionu, aby zrekonstruować w swoim filmie obrzędy oraz zwyczaje. Niestety większość z nich nie przetrwała próby czasu i politycznych restrykcji.

Niezwykłe warstwy historii odsłoni przed widzem film “Pewnego razu w Kalkucie”. Ten swoisty list miłosny do tytułowego miasta, zmieniającego się pod buldożerami deweloperów, to zamknięty w przepięknych kadrach portret niezwykłej metropolii.

Z kolei film zatytułowany Jesteśmy Molukańczykami” opowiada o regionie, który dotknięty tragicznym wewnętrznym konfliktem, skupia się na jego rozwiązywaniu przez sport i budowanie wspólnoty. Film Anggi Dwimasa Sasongko pokazuje jestem z najtrudniej dostępnych i najrzadziej odwiedzanych przez turystów region Indonezji, czyli o Moluki (inaczej Wyspy Korzenne).

15 Azjatycki Festiwal Pięć Smaków
mat. prasowe 15 Azjatycki Festiwal Pięć Smaków

3 filmy o mocnych kobietach

Rehana”  to film opowiadający o wykładowczyni pracującej na uczelni medycznej, która samodzielnie wychowuje córkę i utrzymuje całą rodzinę. Gdy kobieta dowiaduje się o molestowaniu jednej ze studentek przez wykładowcę, porusza wszystkie mury, aby sprawiedliwości stało się zadość. Niepokojący, trzymający w napięciu, doskonały portet kobiety zdeterminowanej, aby osiągnąć swój cel.

Kolejny godny uwagi tytuł to Wojowniczka”. Jina, migrantka z Korei Północnej, stara się znaleźć swoje miejsce na Południu, jednak nie spotyka się z przychylnością otoczenia. Przypadkiem trafia do klubu bokserskiego: ten sport okaże się dla niej drogą do uwolnienia emocji i zmiany społecznego statusu. Genialna rola główna i fascynująca bohaterka.

Tytułowa bohaterka w filmie Alifu” pracuje w modnym salonie fryzjerskim w Tajpei, gdzie zbiera na operację korekty płci. Dostaje wezwanie od rodziny: ojciec, wódz jednego z rdzennych tajwańskich plemion, chce by jego pierworodne dziecko przejęło po nim funkcję. Czy społeczność zaakceptuje kobietę w tej roli? Niezwykła historia walki o własną tożsamość i negocjacjach z tradycją.

3 filmy z brokatem

Z kolei film “Jak nam się podoba to szalona podróż przez szekspirowskie uniwersum w całkowicie żeńskiej obsadzie. Futurystyczne Tajpej, tajemnicze wróżki, plejada niezwykłych postaci i szalona historia miłosna. Warto wejść w tę konwencję i dać się ponieść w magiczny świat, w którym płeć nie ma znaczenia.

“Król fauli” o nieporadnym urzędniku w spektakularnym i niezwykle brutalnym świecie wrestlingu. Błyszczące cekinami stroje, mocne ciosy, a w tle melancholijno-komiczna historia o godności jednostki w niesprawiedliwym świecie. Wybitny, wielowarstwowy film, którego nie można przegapić!

Numer jeden”, w którym szacowny ojciec rodziny zostaje menadżerem klubu drag queen. To wydarzenie staje się tylko pretekstem do serii zabawnych zderzeń między dwoma światami. To również fascynująca opowieść o kulturze Singapuru i poruszająca historia mężczyzny, który stara się odnaleźć w świecie wygórowanych oczekiwań i wielu ról, które musi na co dzień pełnić. Jak zapewniają organizatorzy festiwalu, to zabawna, wzruszająca, ciepła historia na ponure listopadowe wieczory!

3 filmy z giwerami i wykopem

Ostatnia krew wilków”, czyligęste, rasowe kino o yakuzie. Ambitny młody policjant kontra nowe pokolenie gangsterów, którym wcale nie uśmiecha się wycofanie w stan uśpienia. Solidna dawka akcji, gorzkiej psychologii, odwołań do najlepszych tradycji japońskiego kina oraz ekstrawagancka gangsterska moda z lat 90.

Pieniądze dla was, mi wystarczy zemsta“: Ajo Kawir jest impotentem i nie ma sobie równych w walce wręcz. Jednak znajduje się równa: kobieta, która skopie mu tyłek i skradnie serce. Przewrotna, zaskakująca ekranizacja najbardziej znanej na świecie indonezyjskiej powieści, pełna nawiązań do indonezyjskiej, hongkońskiej i amerykańskiej popkultury lat 80.

Wędrowcy na krawędzi”:  Zhang Yimou i kino szpiegowskie: stylowy i rewelacyjnie zrealizowany film, który zabiera nas w lata 40. Poczucie zaciskającej się pętli zdrady, osaczenie samotnością na obcym terytorium, niemożność odróżnienia przyjaciela od wroga, wreszcie strzelaniny i spektakularny pościg samochodowy.

Polski akcent na Festiwalu Pięciu Smaków

Polskie filmy realizowane w Azji wciąż należą do rzadkości, a większość z nich to dokumenty. Nieczęsto mamy okazję oglądać na ekranie polsko-azjatyckie historie fabularne. Agung Pawła Ferdka jest takim właśnie wyjątkiem. To historia małżeństwa na rozstaju, dla których daleka podróż ma się stać przełomem.

Zaczątki scenariusza powstały blisko dekadę temu, gdy reżyser podróżował na Jawę i pod wulkan Agung. Indonezyjska sceneria nie jest jedynie tłem dla historii polskiego małżeństwa na wakacjach. Lokalna wiara i tradycje stanowią ważną część fabuły, odsłaniając trudności w relacji głównych bohaterów. “Agung” to znakomite, naturalne połączenie kina psychologicznego z gatunkowym horrorem. Warto zwrócić uwagę na ten tytuł i wziąć udział w spotkaniu z reżyserem po seansie.

agencja marketingowa

Festiwal Pięciu Smaków – kiedy ? gdzie?

15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbywa się online na platformie www.piecsmakow.pl oraz w dniach 17-24 listopada w Warszawie w Kinie Muranów i Kinotece. Szczegółowe informacje, karnety online, bilety kinowe oraz dostępy do filmów online są dostępne na stronie. Bilety można kupować również w kasach kin.

__________

źródło: informacja prasowa