Koniec roku z nową wystawą „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną” w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Nowa wystawa czasowa rusza już 1 grudnia i można ją oglądać do 4 czerwca 2023 r. Łącznie ekspozycja zawiera blisko 100 dzieł.

Kim były cztery kobiety, malarki związane z Warszawą, które zaliczane są do grona najwybitniejszych polskich malarek nieprofesjonalnych? Talent, pasja i intuicja – to cechy, które je charakteryzują. Twórczość i osobowość Marii Korsak, Łucji Mickiewicz, Leokadii Płonkowej i Haliny Walickiej zaprezentuje Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie na wystawie „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną” już 1 grudnia.

Łucją Mickiewicz, nowa wystawa
mat. prasowe

Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Cztery artystki, bohaterki wystawy to cztery odrębne życiorysy, które łączą szukanie własnej drogi w sztuce. Chociaż losy każdej z kobiet naznaczone były przeżyciami wojennymi, traumami obozowymi czy chorobami, to wybierane przez nie drogi życiowe pokazują pozytywny obraz dążenia do szczęścia i samorealizacji. Takie też są obrazy wybitnych, nieżyjących już artystek, związanych z Warszawą: Marii Korsak, Łucji Mickiewiczowej, Leokadii Płonkowej i Haliny Walickiej. 

Artystki przedstawił światu polski badacz i promotor sztuki naiwnej Aleksander Jackowski (1920–2017), który w 1965 roku w warszawskiej Zachęcie zorganizował pierwszą w Polsce wystawę twórczości artystów nieprofesjonalnych. 

„Bogata kolekcja Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie to nie tylko sztuka ludowa pochodząca z terenów wiejskich, to także spora liczba dzieł, których autorki i autorzy mieszkali w miastach. Tym razem postanowiliśmy zaprezentować malarstwo kobiet malujących Warszawę” – tłumaczy Robert Zydel, dyrektor muzeum.

Nowa wystawa czasowa poświęcona kobietom: “Malarki warszawskie”

Wystawa „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną” stanowi okazję do zaprezentowania kolekcji tej sztuki Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, która należy do najcenniejszych w Polsce. Jest zarazem jedynym tego typu zbiorem przechowywanym w Warszawie. Znajdują się w niej dzieła wystawiane przez Jackowskiego, uzupełniane późniejszymi nabytkami. Na ekspozycji znalazły się także prace wypożyczone z innych zbiorów. W tym obrazy Marii Korsak z kolekcji Mariana Pokropka oraz praca ze zbiorów osoby prywatnej. Siedem prac użyczyło Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Na wystawie dominuje malarstwo, jednak obecne będą również hafty i prace wykonane tuszem, a także szkice prezentowane w gablotach.

„Szukając klucza do wystawy wybrałam miejsce – Warszawę – nie kojarzącą się z taką twórczością, pewnego rodzaju niespodziankę. Wybrałam cztery wybitne, nieżyjące już artystki mieszkające w stolicy. Za życia aktywne, widziane i doceniane; co niewyobrażalne, ale jedna z nich w 1962 roku miała indywidualną wystawę Museum of Modern Art w Miami (USA). Dzisiaj właściwie zapomniane, a każda z nich to ciekawa opowieść  o ludzkich wojennych i powojennych losach. Poza tym o marzeniach o sztuce, determinacji w dążeniu do ich spełnienia. To opowieść o pełnych pasji kobietach, którym tworzenie nadało sens życiu.”. – tłumaczy Alicja Mironiuk Nikolska, kuratorka wystawy.

Bohaterki wystawy tworzyły dzieła, które mimo że należą do jednego nurtu sztuki to jednak zauważalnie różnią się od siebie. Maria Korsak znana jest jako malarka warszawskich parków, która w dekoracyjnych obrazach „stylizowała” przyrodę. Leokadia Płonkowa dała się poznać jako malarka o zadziwiającej wrażliwości kolorystycznej. Halina Walicka z kolei malowała odrealnione, idylliczne sceny, a Łucja Mickiewicz to przede wszystkim twórczyni oryginalnych haftowanych pejzaży, która początkowo pracowała u warszawskich modystów, a jej hafty i wyszycia na ubraniach porównywane były do wiedeńskich.

Ekspozycja sztuki malarek z Warszawy

Maria Korsak, Ogród Saski Warszawa, Nowa wystawa
mat. prasowe

Dzieła, które zaprezentuje Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie na wystawie „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną” to często twórczość wieku późnego artystów. Wystawa stwarza okazję do poznania motywacji twórczyń, dla których sztuka stanowiła formę terapii. Dzięki opowieściom, jakie artystki przekazały za pomocą tworzonych przez siebie obrazów, możliwy będzie wgląd w ich emocje, rolę kobiet w ówczesnym świecie i sposoby radzenia sobie z codziennymi problemami.

Wystawa „Malarki warszawskie” stwarza również okazję, by spojrzeć na miasto tak, jak widziały je autorki eksponowanych prac. Wszystkie one tworzyły w Warszawie i związek z nią znalazł silne odbicie w ich twórczości. Wystawa umożliwi doświadczenie odbycia spaceru ulicami miasta, kierując się punktami, które zaznaczyły się w życiorysach malarek.

Magda Szmidt marketing copywriting

Zainteresował Cię ten artykuł? Koniecznie zobacz to: