Dzień Kobiet nie bez powodu nazywa się Międzynarodowym Dniem Kobiet. Choć kojarzy nam się przede wszystkim ze świętem obchodzonym w Polsce, jest celebruje się go w wielu krajach i na różne sposoby.

Dzień Kobiet ma już ponad 100 lat. W 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei  ich praw oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów.

Historia święta

Nieoficjalnie historia Dnia Kobiet rozpoczęła się w 1908 r., kiedy robotnice pracujące w jednej z nowojorskich fabryk, zastrajkowały,chcąc walczyć o godne warunki pracy oraz prawo wyborcze. Wówczas to właściciel zakładu, aby uniknąć skandalu, zamknął je w pomieszczeniach przedsiębiorstwa. Niestety wybuchł pożar, w którym spłonęło 129 kobiet. Na pamiątkę tego wydarzenia, 8 marca zaczęto obchodzić Dzień Kobiet, który początkowo był feministycznym świętem, upamiętniającym walkę o prawa kobiet, jednak już kilka dekad później, nabrał bardziej komunistycznego wydźwięku.

Historycznym nawiązaniem do święta Pań mogą być rzymskie Matronalia, czyli święto macierzyństwa i płodności. Celebracja wydarzenia miała miejsce w pierwszym tygodniu marca i dotyczyła wszystkich kobiet, nawet niewolnic i kurtyzan. W dzień ten mężowie obdarowywali swoje małżonki upominkami, a także spełniali ich życzenia.

Gdzie jest obchodzony Dzień Kobiet?

Święto to jest obchodzone w 56 krajach na całym świecie:

  • w Europie Wschodniej i Południowej: Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii, Mołdawii, Portugalii, Rumunii, Rosji, Serbii, Ukrainie oraz we Włoszech;
  • krajach Azji: Armenii, Azerbejdżanie, Chinach, Kazachstanie, Kirgistanie, Laosie, Tadżykistanie, Uzbekistanie i Wietnamie;
  • państwach Afryki: Algierii, Burkinie Faso, Kamerunie, Zambii;
  • na Kubie i w wielu innych krajach.
dzień kobiet
Fot. Soulseeker / Pexels

Celebrowanie Dnia Kobiet na świecie

Zazwyczaj w tym dniu panie otrzymują od panów kwiaty oraz drobne prezenty. Komplementuje się je i traktuje ulgowo w pracy, czy na uczelni. Są jednak kraje, w których święto to ma zupełnie inny wymiar.

We Włoszech dzień ten jest poprzedzony tygodniowymi przygotowaniami. Całe miasto zostaje obklejone ulotkami i plakatami promującymi. Darczyńcami są nie tylko panowie, ale również panie. Kobiety obdarowują drobiazgami swoje matki, siostry, czy przyjaciółki.

Na wschodzie święto to traktuje się bardziej poważnie. W Chinach paniom przysługuje aż pół dnia wolnego, który mogą spędzić na licznych wyprzedażach zorganizowanych z myślą o ich święcie.
W Wietnamie święto to jest tam obchodzone dwa razy w roku – 8 marca oraz 20 października. Najpopularniejszym prezentem w ten dzień jest pęk goździków.

W Portugalii i Rumunii święto szczególnie celebruje się w zamkniętych damskich grupach. Kobiety spotykają się na posiłkach oraz imprezach w sfeminizowanym gronie, gdzie żaden mężczyzna nie ma wstępu.
Na Wyspach oficjalny Dzień Kobiet przypada na 8 marca, jednak obchodzi się go w tym kraju dwa dni później, czyli 10 marca. Wówczas organizuje się różne prezentacje oraz wykłady dotyczące wybitnych kobiet i ich roli w świecie.

dzień kobiet
Fot. Pezibear / Pixabay

Nie o dniu, lecz o całym miesiącu kobiet można mówić w Armenii. Po upadku Związku Radzieckiego ustalono nowe święto 7 kwietnia – Dzień Piękna i Macierzyństwa. Ze względu na dotychczasową tradycję oraz nową datę, postanowiono wprowadzić aż miesiąc świętowania od 8 marca do 7 kwietnia.

W samej Rosji od 1956 r. dzień ten jest wolny od pracy, często łączy się go z długim weekendem i celebrowaniem nadejścia wiosny.
Niestety w Iranie Dzień Kobiet jest oficjalnie zabroniony. W 2007 roku policja w tym kraju pobiła oraz aresztowała wiele osób planujących przygotowanie do obchodów święta.

Co ciekawe, w USA Dzień Kobiet nie jest świętem oficjalnym, ale celebruje go wielu mieszkańców. W końcu to święto narodziło się w Ameryce.

Dzień Kobiet w PRL

W czasach PRL-u święto to miało zupełnie inny wymiar niż obecnie. Panie otrzymywały rajstopy lub kawę, czyli towary mocno deficytowe oraz bukiety goździków, a później tulipanów. Dzień ten był często wolny od pracy, a wieczory obfitowały w niezapomniane, mocno zakrapiane, głównie męskie imprezy.

Od 1993 r. święto to nie jest już dniem oficjalnie wolnym od pracy. Obecnie mężczyźni obdarowują znajome kobiety drobiazgami, kwiatami, kosmetykami, a nawet biżuterią. Jest bardziej swojską wersją Walentynek, choć dla pokolenia pamiętającego lata przed 1989 r. nadal ma ideologiczny i sztuczny, narzucony wydźwięk.
Współczesne europejskie feministki nie wzbraniają się jednak przed świętowaniem tego dnia na swój sposób. We wszystkich większych miastach organizują manify, w celu walki o równouprawnienie kobiet.

Celebrowanie święta

Niezależnie od tego, jaki sposób na obchodzenie święta wybierzemy, a także jakimi zasobami finansowymi dysponujemy, większość pań spodziewa się, że tego dnia poczuje się wyjątkowo. Co ciekawe, wyrazy pamięci i szacunku otrzymują w tym dniu nie tylko od swoich partnerów, ale też kolegów, ojców, braci i synów. Każdy wyraz serdeczności dla pań odbierany jest w tym dniu ze szczerym wzruszeniem.

 

Fot. gł. Lina Kivaka / Pexels