Wiosenne kwiaty to najpiękniejsze symbole pory roku, która właśnie przed nami! Przedstawiamy portrety 6 najpopularniejszych wiosennych kwiatów balkonowych.

Jakie są najpopularniejsze kwiaty wiosenne? Oto krótki przewodnik, z którego dowiesz się, jakie kwiaty kwitną wiosną, kiedy je sadzić i jak o nie dbać. Skupiamy się tu na kwiatach balkonowych, ale wszystkie niżej opisane doskonale radzą sobie również w ogrodzie. Są to kwiaty cebulowe. Pamiętajmy więc, że aby cieszyć się nimi w ogrodzie na wiosnę, cebulki powinno się posadzić w ziemi jesienią.

Krokus – popularny kwiat wczesnowiosenny

Krokusy jako kwiaty kwitnące wczesną wiosną często można spotkać w towarzystwie delikatnych przebiśniegów. Tak jak i one doskonale wyglądają w kępach i świetnie czują się na trawnikach, skalniakach, brzegach rabat i pod drzewami. Te dwa gatunki wiosennych kwiatów pasują do siebie również pod względem koloru. Duże, intensywnie kolorowe kielichy krokusów pięknie skomponują się z bielą subtelnych śnieżyczek. W ogrodnictwie krokusy występują w kilkudziesięciu odmianach różniących się od siebie m.in. kolorem. Najpopularniejsze są krokusy liliowe oraz jasno- i ciemnoniebieskie, ale można spotkać też odmiany paskowane, żółte, białe, a nawet żółto-brązowe.

krokusy
Fot. BS

Jak i kiedy sadzić krokusy? Należy zrobić to wczesną jesienią, wykorzystując do tego glebę próchniczą, wilgotną, przepuszczalną, o odczynie neutralnym lub lekko kwasowym. Na balkon możemy kupić wychodzące z ziemi krokusy w doniczkach i ostrożnie przesadzić do balkonowych skrzynek.

Po przekwitnięciu cebulki krokusów można ostrożnie wyjąć ze skrzynek i jesienią posadzić ponownie. Przy pierwszych promieniach wiosennego słońca listki i kwiaty krokusa zaczną znów wychodzić z ziemi.

Pierwiosnek (prymulka) – kolorowy kwiat wiosenny

Pierwiosnki to, obok przebiśniegów i krokusów, pierwsze wiosenne kwiaty. Wskazuje na to sama ich łacińska nazwa, pochodząca od słowa primus, czyli wczesny. Prymulki występują w niezwykłym bogactwie odmian. Do najbardziej popularnych, kwitnących wiosną gatunków należy pierwiosnek wyniosły, lekarski, gruziński, bezłodygowy, ząbkowany, omszony czy omączony. Z pierwiosnkami nie trzeba jednak rozstawać się wraz z końcem wiosny. Można spotkać również odmiany kwitnące latem – m.in. pierwiosnek japoński, kwiecisty oraz przyprószony. Kolory prymulek są najczęściej bardzo intensywne i rozciągają się od bieli, poprzez żółć, czerwień i róż, aż do fioletu.

prymulka
Fot. Ula Chrząstowska

Ze względu na swoją przykuwająca oko kolorystykę, pierwiosnki znakomicie nadają się do ozdoby skrzynek balkonowych, zwłaszcza gdy wczesną wiosną w balkonowym ogrodzie brakuje jeszcze kolorów. Choć każdy gatunek prymulki może mieć swoje własne wymagania, na ogół odpowiednia do uprawy tej rośliny jest ziemia wilgotna i przepuszczalna, lekko próchnicza. Niektóre gatunki będą jednak wolały glebę ciężką i gliniastą, a jeszcze inne – lekko kwaśną. Z tego też powodu pierwiosnek nie jest szczególnie łatwy w uprawie i wymaga zasięgnięcia szczegółowych informacji o danym gatunku.

Pierwiosnki preferują stanowiska w połowie zacienione – poradzą sobie również w bardziej słonecznych miejscach, jednak wówczas należy zapewnić im intensywne nawodnienie. W balkonowych aranżacjach najlepiej sadzić je w małych kępach po kilka sztuk.

Szafirek – uroczy wiosenny kwiat balkonowy

Każdy, kto choć raz widział szafirki, bez trudu zrozumie skąd te wiosenne kwiaty wzięły nazwę – maleńkie, mocno zbite niebieskie dzwoneczki wyglądają niemal identycznie jak drogocenne kamienie. Niebieski, choć najbardziej popularny, nie jest jedynym kolorem, jaki mogą przybierać te urocze kwiatki – występują również szafirki fioletowoniebieskie, białe, a nawet różowe. Dzięki tej różnorodności można z nich tworzyć romantyczne kompozycje na brzegach rabat, na skalniakach i obrzeżach ścieżek – samodzielne lub w połączeniu z innymi gatunkami kwiatów.

szafirek
Fot. Couleur / Pixabay

Najpopularniejsze są dwie odmiany szafirka: armeński oraz groniasty. Należy sadzić je na stanowiskach obfitujących w słońce lub półcienistych. Dobrze będą się czuły właściwie w każdym podłożu, choć najbardziej służy im ziemia przepuszczalna, lekko wilgotna, o dużej zawartości próchnicy i odczynie obojętnym. W maju warto dokładnie je odchwaścić i zasilić odpowiednim nawozem. Po przekwitnięciu szafirków ich cebulki można pozostawić w skrzynkach lub delikatnie wyjąc i posadzić ponowniepóźną jesienią

Narcyz – popularny kwiatek balkonowy i ogrodowy

To wiosenny kwiat często nazywany żonkilem, który w rzeczywistości jest jego podgatunkiem. Narcyz wyglądem przypomina małe słońce – żółty, o gwiaździście rozchylonych kwiatkach, zdaje się rozświetlać kwiatowe rabatki. Narcyzami z powodzeniem możesz obsadzić również ogrodowe ścieżki, a niższymi odmianami także skalniaki. Ogrodnicy wyróżniają 12 jego gatunków, m.in. narcyzy trąbkowe o przykoroniu w kształcie długiego dzwonka, narcyzy pełne o falbaniastym kształcie czy narcyzy drobnoprzykoronkowe – z białymi płatkami zewnętrznymi i pomarańczową wewnętrzną koroną płatków. Wspomniany już żonkil posiada duże żółte płatki okwiatu i niewielki, również żółty przykoronek.

narcyz
Fot. BS

Uprawa narcyzów nie należy do trudnych. Mimo różnic w wyglądzie poszczególnych gatunków i odmian, zasady ich pielęgnowania są do siebie zbliżone. Świetnie czują się w miejscach dobrze nasłonecznionych. Należy jednak zapewnić im żyzną i przepuszczalną glebę o odczynie obojętnym oraz pilnować, aby nie była zbyt wilgotna, może to bowiem spowodować gnicie cebulek kwiatowych. Po przekwitnięciu, w chwili gdy liście narcyzów obeschną, cebulki można wykopać ze skrzynek i donic i przechować do jesieni.

Hiacynt – pachnąca roślina wiosenna

Bajecznie kolorowy i szaleńczo pachnący hiacynt najczęściej kojarzy się z doniczkową ozdobą parapetu. Z powodzeniem można uprawiać go również na balkonie. Występuje niemal we wszystkich kolorach tęczy – może być biały, niebieski, fioletowy, różowy, czerwony, pomarańczowy, łososiowy i żółty. Urokiem jego kwiatów można się zazwyczaj cieszyć przez 2-3 tygodnie. Szczególnie dobrze komponują się one z narcyzami i pierwiosnkami.

roslin balkonowych hiacynt
Fot. BS

Aby kwiaty hiacyntów były dorodne i gęste, ich cebulki najlepiej zasadź w nasłonecznionym, osłoniętym przed wiatrem miejscu. Zapewnij im żyzną, wilgotną glebę o dużym stopniu przepuszczalności i obojętnym odczynie. Wczesną wiosną przed posadzeniem roślin, ziemię należy dokładnie odchwaścić, spulchnić i nawieźć – o nawożeniu azotem pamiętaj też w okresie wzrostu kwiatów.

Gdy hiacynty przekwitną, cebulki można pozostawić w ziemi, dopóki liście kwiatu nie uschną. Po tym czasie trzeba je wykopać, przesuszyć i do momentu kolejnego posadzenia przechować w suchym i chłodnym otoczeniu.

Bratek – król wiosennych kwiatów balkonowych

Przegląd pierwszych wiosennych kwiatów nie byłby bez niego kompletny – bratek, zwany też fiołkiem ogrodowym, to niekwestionowany król rabatek. Zachwyca budową kwiatostanu, który składa się z pięciu dużych, aksamitnych płatków o bogatych, czasem przenikających się barwach. Często bywa wykorzystywany jako element kwiatowych dywanów i obwódek ścieżek.

5 roslin balkonowych bratek
Fot. Magdalena Anna Szmidt

Bratek, nie dość, że wyjątkowo dekoracyjny, to w dodatku jest bardzo łatwy w uprawie. Umieszczony na słonecznym balkonie będzie kwitł długo i intensywnie. Do szczęścia wystarczy mu delikatnie wilgotna ziemia, ewentualnie z lekkim dodatkiem kompostu. Jedyne na co trzeba uważać, to sposób podlewania – unikaj zraszania liści bratków, gdyż może to skutkować ich grzybicą.

 

Zobacz, jakie kompozycje balkonowe możemy przygotować dla Ciebie na wiosnę.