Szukasz idealnego prezentu dla najbliższych, który nie będzie kolejnym gadżetem, kosmetykiem, zaspokojeniem chwilowej zachcianki? Spraw, aby obdarowany z miłością i wdzięcznością myślał o Tobie nie tylko w wigilijny wieczór. Podaruj mu książki motywacyjne, do których będzie wracał wielokrotnie.

Książki motywacyjne będą dla niego pomocą, drogowskazem i inspiracją na cały nadchodzący rok. Gorąco wierzymy w to, że książka jest prezentem ponadczasowym i inspirującym. Bierze się ją wielokrotnie do rąk z nadzieją na wydobycie z niej za każdym razem czegoś nowego.

Książki motywacyjne bywają różne. Mogą to być wywiady z ludźmi, których podziwiamy i chcemy naśladować. Bywają też zebrane porady i wskazówki dotyczące życia pełnego satysfakcji. Wszystkie one  obdarowują czytających dobrem i mądrością. Przede wszystkim zaś dostarczają nauki i zachęty do podążania własną ścieżką życiową.

Motywacja to nie to samo, co motyw

Motywacji nie należy mylić z motywem. Znajdujemy w sobie wiele motywów do planowania naszego życia, rozwoju kariery czy wyznaczania bliższych czy dalszych planów. I choć motywy mogą być mniej lub bardziej przyziemne, są one w życiu człowieka zasadniczo stałe. Motywacja zaś jest siłą, która zachowuje się jak ocean, ma swoje przypływy i odpływy. Bywa wyraźna i dająca impuls do działania lub chwilowo zanika i wydaje się, że nic już jej nie przywróci. Bycie człowiekiem zmotywowanym to umiejętność panowania nad tą siłą i zarządzania nią tak, aby pozwalała nam nieustannie podążać ku wyznaczonym celom.

Wiele osób deklaruje gotowość do zmiany: zmiany zawodu, aktywności, otoczenia, mieszkania, stanu cywilnego. Jest jednak jeden problem, który ich blokuje: zbyt mała pewność siebie, a co za tym idzie motywacja wewnętrzna. Często widzimy takie przypadki, szczególnie na początku roku.

Puste hasło „Nowy rok, nowa ja”

Powiedzenie to stało się tak utarte i nadużywane, że 90% deklarujących takie podejście, nie rusza się z kanapy. A jeśli ktoś już zaczyna działać, to po miesiącu wobec braku efektów stwierdza, że nie ma sensu się męczyć i tracić cennego czasu. Dlatego potrzebujemy nie tyle bodźca, co mądrego przewodnika w dążeniu do realizacji naszych postanowień.
Stąd też nasz pomysł, aby namówić Cię do obdarowania najbliższych książkami, które w tym dążeniu im pomogą. Zobaczysz, że wielokrotnie będą w rozmowach z Tobą wracać do tematyki podarowanej książki i dzielić się z Tobą refleksjami na jej temat.
Wybraliśmy książki motywacyjne, które nie tylko zainspirują obdarowanych do zmian i podtrzymają ich chęć działania, ale również takie, które doskonale się czyta i dzięki temu chce się do nich wracać.

Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać!, Rachel Hollis

Na początek książka o świetnym tytule Dziewczyno, przestań ciągle przepraszać! Dedykowana dziewczynom i paniom, które wiedzą, jakimi kobietami chcą być: dumnymi z siebie, niewyrzekającymi się własnego życia i własnych potrzeb. Są przekonane, że nie chcą prosić o pozwolenie bycia sobą.

Rachel Hollis, bestsellerowa pisarka, założycielka wartej miliony dolarów firmy medialnej, doskonale wie, że współczesne kobiety często dorastają i żyją w przekonaniu, że powinny patrzeć na siebie przez pryzmat innych ludzi.

Przy pomocy tej książki mówi dość! i rzuca kobietom na całym świecie wyzwanie: zacznijcie marzyć. Umiejętnie przeplata emocje, humor i rzeczowe argumenty. Pokazuje, że można osiągnąć w życiu to, czego się chce, bez tłumaczenia się, przepraszania czy pytania o zgodę. Podpowiada, jak odrzucić wymówki, przez które stoimy w miejscu. Jak kształtować nawyki i zachowania, które poprowadzą do sukcesu, i jak nabywać nowe umiejętności. Z takim wsparciem żaden, nawet najbardziej dalekosiężny plan, nie jest nieosiągalny, a determinacja w dążeniu do niego pozwala wyznaczać mniejsze cele i skutecznie je osiągać.

Siła koncentracji, Brian Solis

Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza? Z trudem powstrzymujemy się przed zerkaniem na swój telefon co kilka minut albo padamy ofiarą innych cyfrowych rozpraszaczy. Choć opanowaliśmy umiejętność wykonywania wielu zadań jednocześnie, to permanentne rozkojarzenie i multitasking mogą mieć zgubne konsekwencje. Problemy z utrzymaniem koncentracji, zaburzenia zdolności krytycznego myślenia, niedobory snu, poczucie zwątpienia w siebie i obniżenie kreatywności to jedynie część ich efektów ubocznych.

motywacyjne

Ta książka uczy, jak wykorzystać siłę skupienia i koncentracji, aby przejąć kontrolę nad własnym życiem. Zamiast ulegać potrzebie nieustannego śledzenia aktualności w mediach społecznościowych, rozdawania lajków, bezrefleksyjnego przesuwania ekranu i korzystania z uzależniających aplikacji, możemy się nauczyć, jak zarządzać własnym czasem. Dowiemy się, jak przywrócić swojemu życiu znaczenie nie rezygnując przy tym z korzyści oferowanych przez elektronikę.

To wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy codziennie wykonywać kilka małych kroków, które prowadzą do wykształcenia dobrych nawyków, zwiększonej produktywności i bardziej spełnionego życia.

Proponowana w książce metoda Lifescale pomaga w byciu obecnym i uważnym w świecie fizycznym i cyfrowym. Uczy, jak zerwać z uzależnieniem od natychmiastowej gratyfikacji i zacząć myśleć krytycznie i kreatywnie. Pokazuje wartość życia i pracy „tu i teraz”, bez mentalnych wędrówek do „gdzieś indziej”, poczucia, że coś się straciło lub niecierpliwego oczekiwania na to, co można zyskać. Brzmi kusząco, prawda? Uruchomienie nowych pokładów satysfakcji, możliwości i potencjału, każdemu pozwoli zmienić swoje życie na lepsze.

Z odwagą w nieznane, Brené Brown

Pragniemy być częścią czegoś większego. Kiedy nie mamy poczucia przynależności do danej grupy społecznej, kultury czy nawet rodziny, czujemy się samotni, słabi i skrzywdzeni. Dlatego często stajemy przed trudnym wyborem – możemy dopasować się lub wybrać samotność. Doktor Brené Brown przekonuje, że jest inna droga – przede wszystkim trzeba mieć odwagę przynależeć do samego siebie. Udowadnia, że nasza przynależność będzie prawdziwa tylko wtedy, gdy my będziemy autentyczni.

motywacyjne

Jeśli zdecydujemy się na walkę o samoakceptację bez oglądania się na to, co robią inni, wkroczymy na teren nieznany, pełen niejasnych i nowych zasad. Będziemy musieli skonfrontować się ze światem i jego ideologiami. Autorka przedstawia na to sposób: cztery praktyki, które – jeśli wdrożysz je do swojego codziennego życia – pozwolą ci wyrwać się ze społecznych ram i być sobą. Bez dostosowywania się, udawania czy podporządkowywania się innym w imię poczucia bezpieczeństwa.

Brené Brown, autorka bestsellerów Rosnąc w siłę i Z wielką odwagą, pokazuje, że poczucie przynależności można osiągnąć bez rezygnacji ze swojej autentyczności czy wolności. W charakterystyczny dla siebie sposób łączy badania, opowieści i szczere wyznania. Nadaje ton debacie kulturowej i przede wszystkim precyzyjnie wytycza ścieżkę do samoakceptacji.

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Cię do głębszego przejrzenia oferty inspirujących książek, jakie są dostępne na rynku. Jeśli powyższe propozycje motywacyjne nie do końca Cię przekonują zajrzyj do naszych wcześniejszych rekomendacji dotyczących rozwoju osobistego czy dróg kariery zawodowej.

Życzymy samych mądrych i inspirujących prezentów pod choinką i odnalezienia skutecznych dróg do „nowej ja”. Wierzymy, że książki motywacyjne Tobie i Twoim bliskim w tym pomogą 🙂

Zdjęcia okładek: laurum.pl

Fot. gł. Lacie SlezakUnsplash