Wracamy do badania “Siła kobiet”, którego wyniki opublikował Mobile Institute. We współpracy z ekspertami i internautami powstał raport, który doskonale opisuje, jakie są Polki w 2020 roku.

Co stanowi ich siłę, jakie wartości są dla nich ważne, co je motywuje, a co przeszkadza w realizacji wyznaczonych celów.

Ciekawym wątkiem w badaniu jest zarządzanie czasem przez Polki. Okazuje się bowiem, że doba polskiej kobiety ma co najmniej… 36 godzin. Na tyle oceniają ją respondentki, które w tym czasie znajdują czas na pracę zawodową, zajmowanie się domem i dziećmi, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, dbanie o siebie, wypoczynek i relaks. Na te ostatnie, przyznają Polki, najczęściej brakuje im czasu.

Wiele dla innych, mało dla siebie

Stawianie siebie i swoich potrzeb na pierwszym miejscu nie należy do mocnej strony Polek. Wciąż poświęcają swój czas na rzecz bliskich – partnera, dzieci, rodziny czy przyjaciół. Ze swoich potrzeb na rzecz innych osób na co dzień rezygnuje aż 58% kobiet. Najczęściej są to przedstawicielki pokolenia X i silver power. W tych grupach odpowiednio tylko 24% i 9% zawsze stawia siebie ponad innymi. To, że nigdy nie rezygnują ze swoich potrzeb na rzecz innych, najczęściej deklarują kobiety z pokoleń millennials i xennials, czyli dziewczyny w wieku 25-45 lat. Polki są niestety ciągle zmęczone.

Skąd to zmęczenie?

W ponad połowie gospodarstw domowych obowiązki są podzielone między partnerów. Wszyscy przyznają, że jest to podział raczej równy. Jednocześnie Polki czują się zbyt obarczone obowiązkami domowymi i często przyznają, że robią więcej niż ich partnerzy. Ciekawe są rozbieżności (między mężczyznami i kobietami) w kwestii zarządzania domowym budżetem, zarabiania pieniędzy i wykonywania drobnych napraw w domu. Funkcje te, tradycyjnie przypisywane mężczyznom, coraz częściej spadają na kobiety. Tradycyjne kobiece zajęcia (opieka nad dziećmi, codzienne zakupy, sprzątanie czy gotowanie) nadal przede wszystkim wykonują kobiety. Trzeba jednak przyznać, że wzrasta udział mężczyzn w ich realizacji.

Fot. bruce marsUnsplash

Oddzielne budżety i luka płacowa

Połowa gospodarstw domowych ma oddzielne budżety. 41% kobiet w stałych związkach przyznaje, że nie wiedzą, ile zarabia ich partner. Niewiedza jest zdecydowanie mniejsza w gospodarstwach domowych, gdzie oboje partnerzy zarabiają dobrze, w dużych miastach oraz w związkach milenialsów i xenialsów. Jeśli dodamy do tego, że luka płacowa między zarobkami kobiet i mężczyzn w Polsce dochodzi do 20%, a kobiety średnio 73 dni w roku pracują za darmo, zrozumiemy, dlaczego tak często mówią o zmęczeniu i przeciążeniu obowiązkami.

Równowaga w życiu prywatnym i zawodowym

Chociaż często przytaczamy pojecia work-life balance, slow life, czy midfulness to zasady, jakie za nimi stoją wprowadza w życie niewiele Polek. Osiągnięcie harmonii w życiu zawodowym i prywatnym jest dla Polek dużym wyzwaniem.Stosuje je nie więcej niż 15% badanych kobiet, najczęściej do tych z pokolenia X. Kobiety z pokolenia old millennials i xennials w dużym stopniu znają te pojęcia, ale albo nie są nimi zainteresowane, albo nie widzą możliwości włączenia ich do swojego życia. Jednak potrzebę harmonii na linii praca-rodzina odczuwa 2/3 kobiet. Niestety, jednocześnie tylko 1/3 z nich przyznaje otwarcie, że są w stanie taką stabilizację osiągnąć. Dlatego tak ważne są obecnie wszelkie inicjatywy, które staną się praktyczną pomocą. Webinary organizowane przez Mobile Institut przy okazji prezentacji raportu z badań wychodzą tej potrzebie naprzeciw. Ciekawe rady i doświadczenia, jakimi dzielą się ekspertki i prelegentki przydadzą się każdej z nas.

Odpoczynek nie zawsze oznacza relaks

Polki przyznają, że pomiędzy różnymi aktywnościami znajdują czas na odpoczynek. Są to maksymalnie 3 godziny dziennie. Jednocześnie połowa badanych przyznaje, że nie potrafi się w tym czasie w pełni relaksować. Odpoczynek i relaks zdają się stanowić najtrudniejszą sztukę dla kobiet w wieku 25-45 lat oraz mieszkanek wsi i małych miejscowości. O czym marzą w kontekście odpoczynku? Wcale nie o długich wakacjach czy dalekich podróżach! Bez wahania odpowiadają, że najchętniej spędziłyby ten czas same, na leżeniu (najlepiej we własnym łóżku) lub na błogim „nicnierobieniu”.

Fot. bruce marsUnsplash

Już 3 listopada 2020 odbędzie się kolejny z cyklu webinarów towarzyszących premierze raportu “Siła Kobiet. Jakie są współczesne Polki?”.

Podczas webinaru “Matki, żony, kochanki, supermanki” uczestnicy porozmawiają o rolach współczesnych kobiet.
Panel ekspercki poprowadzi Jacek Kotarbiński, a udział w nim wezmą eksperci: Dorota Minta (psycholog, prezes zarządu fundacji STOMAlife), Justyna Pokojska (Wydział Socjologii UW), Magdalena Czaja (mentorka, certyfikowany coach, nauczycielka, a także twórczyni autorskiej metody Lovefiting) oraz Maria Magnuszewska (działaczka w Kole Gospodyń Wiejskich, mama dwóch córek).

Link do rejestracji: https://app.livewebinar.com/938-329-507/3982ee08c64492f212f47ed5ee747290

Kolejne webinary zaplanowane są na:

10.11.2020 – Kobiety pistolety – praca i finanse współczesnych Polek

Link do rejestracji: https://app.livewebinar.com/484-240-357/c0a10309c5ea031e0277f9f945710a9a

17.11.2020 – Polki w swoim ciele – samoakceptacja, dbanie o siebie, wygląd, moda

Link do rejestracji: https://app.livewebinar.com/663-420-871/de7398e8a3e847665d2aea58cb1287dc

Raport „Siła Kobiet” powstał na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym zebrano opinie ponad 1600 internautów, z czego ponad 1000 stanowiły kobiety. W ramach badania zostało zadanych ponad 170 różnorodnych pytań. Przy tworzeniu kwestionariusza badawczego oraz analizie wyników brały udział ambasadorki projektu i eksperci. Pytania do badania zgłosiły również w ramach akcji #kobietypytająkobiety internautki.

Fot. gł. Charlz Gutiérrez De PiñeresUnsplash