To nie jest książka o modzie, adresowana wyłącznie do kobiet. “#SZEFOWA. Najseksowniejszy prezes świata” autorstwa Sophii Amoruso to lektura dedykowana osobom dążącym do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Jedno jest pewne, po jej przeczytaniu będziesz mieć wrażenie, że od teraz możesz przenosić góry!

…od drobnej złodziejki do milionerki

Jak do licha dwudziestokilkulatka zbudowała modowe imperium, nie mając ani centa przy duszy? Jak ze zwykłej dziewczyny, pracującej w najniższej kwalifikowanych zawodach, stała się najlepiej zarabiającą, “najseksowniejszą prezeską świata” i najwybitniejszym sprzedawcą współczesnych czasów? NastyGal, firma założona przez Sophię Amoruso w 2012 roku została okrzyknięta przez Inc. Magazine najszybciej rozwijającą się firmą w handlu detalicznym. 

Finał “american dream” dobrze znany, ale…

Wydana w 2014 roku książka autorstwa Sophii Amoruso “#SZEFOWA. NAJSEKSOWNIEJSZY PREZES ŚWIATA” stała się bestsellerem. Wręcz hitem cytowanym na całym świecie. Netflix wyemitował ekranizację jej historii. Pisali o niej wszyscy. Księgarze, blogerki, biznesmenki. Amoruso spopularyzowała i upowszechniła styl vintage (moda lat 70., 80. i 90.). To właśnie, dzięki Sophii tysiące dziewczyn na świecie oszalały na punkcie butów Jeffreya Campbella. Pamiętasz słynne Lity? Nosiły creepersy i przyjmowały rozmaite, czasami szalone, trendy. W ciągu zaledwie roku, Sophia została zaprezentowana w “Forbsie”, znalazła się na okładce “Entrepreneur”, na liście trzydziestu milionerów, którzy nie skończyli 30-stki oraz na liście czterdziestu milionerów, którzy nie przekroczyli 40-stki.

Sama autorka jest postacią niezwykle intrygująca i z pewnością inspirującą mimo, iż finał jej historii jest nam dobrze znany. Jak wiele amerykańskich snów, także ten o Nasty Gal skończył się… głośnym bankructwem. Wprawdzie dziwnie czyta się success story marki, która skończyła tak tragicznie. Niemniej jednak książka zawiera uniwersalne przesłania, po przeczytaniu których masz ochotę podnieść się i działać. Lektura gwarantuje nagły przypływ energii, dzięki któremu czujesz, że świat staje przed Tobą otworem, a gwiazdy Ci sprzyjają.

Sukces rodzi się z pasji

Szczerze mówiąc jest to dość przeciętna pozycja, natomiast w naszej opinii warto ją przeczytać, ponieważ daje niesamowitego kopa do działania, a endorfiny wylewają się z czytelnika litrami. To lekka, przyjemna, szybka lektura, którą pochłoniesz w jeden wieczór. Trafiła w nasze ręce mimo, iż historia Nasty Gal była nam znana. Owszem, jak w większości książek o charakterze motywacyjnym, znajdziemy tu kilka wyświechtanych sloganów w stylu: ufajmy swojemu instynktowi, a także wszystko osiągniemy ciężką pracą. Przecież już to wszystko gdzieś czytaliśmy. Od Sophii dostaniemy także wiele rad dotyczących budowy własnej ścieżki kariery, zatrudnienia, zwolnień, a także błędów popełnianych w listach motywacyjnych i na rozmowach kwalifikacyjnych.

To także garść cennych wskazówek dla sprzedawców internetowych, które mogą przyczynić się do pobudzenia ich kreatywności w przygotowaniu dobrej aukcji. Niech Was nie zmyli różowa okładka książki i tytuł zaczynający się od hashtag’u, który skutecznie przykuwa uwagę, nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. To nie jest kolejna książka o modzie, stylu bycia czy życia. To książka mówiąca językiem naszego pokolenia, jak kierować swoim życiem, by osiągnąć sukces. #SZEFOWA to nie lektura dla szefowej. To pozycja dla każdej osoby dążącej do osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Najseksowniejszy prezes świata! Business Insider

 

Kopciuszek epoki tech. New York Times

 

Nowy fenomen mody. Forbes

 

#SZEFOWA. Najseksowniejszy prezes świata. Sophia Amoruso

O czym jest książka? Jeśli liczysz na dziesięć magicznych rad jak zostać milionerem, jak założyć firmę oraz jak odnieść sukces – to zapomnij. Jak wiemy, droga do sukcesu jest kręta i długa, a tajemne możliwości tkwią w każdej porażce. #SZEFOWA jest inspirującą do działania historią, której przyświeca idea: każdy z nas może osiągnąć to czego pragnie i każdego z nas mogą spotkać podobne zdarzenia.

Od sprzedawcy na eBayu ubrań wygrzebanych w second-handach, do szefowej i dyrektor kreatywnej Nasty Gal, firmy która rocznie zarabiała 100 milionów dolarów! Sophia, nigdy wcześniej nie pracowała na etacie, nie skończyła studiów, nie zaciągnęła kredytu oraz nie zarządzała firmą. W młodości była całkowicie oderwana od współcześnie przyjętych kanonów postępowania: przemawiał przez nią bunt, rozgoryczenie i anarchizm. Pracowała, m.in. w Subwayu, gdzie jej zajęcie głównie polegało na polewaniu kanapek majonezem, a także w księgarni i sklepie z płytami. Zdarzały jej się kradzieże i grzebała w śmietnikach. Pierwszą rzeczą sprzedaną przez Sophię w internecie była… kradziona książka.

W 2012 roku INC Magazine ogłosił Nasty Gal  „najszybciej rosnącą firmą handlową”, Amoruso była już wtedy milionerką. To przesadny – jak mogłoby się wydawać – perfekcjonizm założycielki oraz umiejętne korzystanie z social media sprawiły, że biznes rozwijał się bardzo szybko. Firma miała ponad pół miliona klientów w 60 krajach, w mediach społecznościowych markę śledziły setki tysięcy osób. Amoruso miała wówczas 27 lat, a firma kwitła. W marcu 2012 roku pojawili się pierwsi poważni inwestorzy, dzięki którym Nasty Gal otrzymała potężny zastrzyk gotówki. Następnie otworzyła długo planowane sklepy w Los Angeles. To był jednak gwóźdź do trumny prężnie rozwijającego się start up’u… Z resztą nie będziemy spoilerować historii! Jeśli jej jeszcze nie znasz, to odsyłamy Cię do książki.

Postaw na siebie

Sophia przepełniła swoją publikację inspirującymi cytatami znanych ludzi, m.in. Pablo Picasso, Abrahama Lincolna, Leonardo da Vinci, Estee Lauder czy Steve’a Jobsa, które potęgują narastającą z każdą kolejną stroną chęć działania. Przesłanie tej książki jest proste: zainwestuj w siebie i spełniaj swoje marzenia, bo Twoje życie jest w Twoich rękach i tylko od Ciebie zależy. Jesteś architektem swojego życia. Tylko Ty kształtujesz swoje życie i nie pozwól nikomu podciąć sobie skrzydeł! Ciesz się z błędów, które popełniasz i nie bierz wszytskiego do siebie. To przykre zdarzenia kierują nas do najlepszych rzeczy, jakie mogą przydarzyć się nam. To one wzmacniają nasz charakter. 

#SZEFOWA to motywująca lektura, z której każdy wyniesie coś cennego, zwłaszcza w kwestiach dotyczących pracy, kariery i rozwoju osobistego. Sophia dzieli się z czytelnikami sporą ilością rad, ale jednocześnie zachęca do ciężkiej pracy, oszczędzania, uczciwości, solidności oraz dbania o klientów oraz pracowników. Ponadto zwraca uwagę na Linked ina, który jest Twoją wizytówką, takim internetowym CV. Amoruso radzi, w jaki sposób przedstawić swój życiorys i zaintrygować przyszłego pracodawcę swoją osobą.

Modowe rady Amoruso

Jaka jest różnica między modą a stylem? Możesz mieć mnóstwo kasy i kupować sobie tyle designerskich rzeczy, ile zdołasz upchnąć do bagażnika swojego merca. Ale za pieniądze nie kupisz stylu.

 

Miej styl jakbyś miała stary samochód.

 

Pieniądze wyglądają lepiej w banku, niż na nogach.

To tylko część wskazówek od Sophii. #SZEFOWA traktuje życie poważnie, ale nie traktuje poważnie samej siebie. Podejmuje ryzyko, ale też odpowiedzialność. Wie kiedy walić na odlew, a kiedy wymachiwać rękoma. Ponadto wie, kiedy dopiąć się na ostatni guzik, a kiedy powiewać flagą dziwadła.

Z pewnością znasz osoby, typowych sceptyków, którzy wiecznie marudzą i narzekają, są niezadowoleni z życia, zazdroszczą innym, choć nigdy się do tego nie przyznają. Ci ludzie są przekonani, że nigdy nic im się nie uda, dlatego nawet nie są w stanie wskrzesić w sobie chęci do działania, a ostatnią rzeczą, o której myślą to podjęcie jakiegokolwiek ryzyka. Dokładnie tak przecież jest w życiu… jeśli nie wierzysz w to, że może Ci się coś udać, nigdy nie podejmiesz stosownego wysiłku i ryzyka, by zrealizować swój cel. Nigdy nie zamarzysz o rzeczach, po które inni sięgają bez trudu. Jeśli jesteś taką właśnie osobą, z pewnością powinieneś sięgnąć po tę książkę lub sprezentować ją bliskiej osobie, która potrzebuje uwierzyć w siebie. Autorka w umiejętny sposób zachęca czytelnika, aby pozostał sobą i konkurował tylko i wyłącznie… ze sobą. Nie z innymi.

Ludzie, którzy osiągają sukcesy dochodzą do nich odrzucając poprawne myślenie i utarte schematy. Nie marnują czasu na zastanawianie się, co myślą o nich inni ludzie. Nie zniechęcają się niepowodzeniami, ponieważ wierzą, że porażki są nieuniknione w drodze do sukcesu. Przecież nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Podsumowując, jaki jest morał książki? Sukces rodzi się z pasji, a historia opisana w książce może przydarzyć się każdemu z nas. Jesteś unikatowy – jeden na wiele milionów. Ktoś musi odnieść sukces, więc równie dobrze możesz być Ty. Jeśli pragniesz czegoś wyjątkowo mocno, udaje Ci się to zdobyć. My w to wierzymy, a Ty? W rozdziale zatytułowanym “Szanse” autorka przewrotnie odpowiada czytelnikowi jaką ma szansę na powodzenie swojego biznesu.

Do przeczytania!

Spodobał Ci się ten artykuł? Koniecznie zobacz inne teksty, które przygotowaliśmy dla Ciebie:

Digital Marketing fotografia Magdalena Szmidt copywriting