Na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy kreatywność jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności. Systematyczna praca nad podsycaniem potencjału do twórczego myślenia jest ważna. To zdolność, która jest niczym mięsień, wymagający treningu i stałej stymulacji.

Jesteś sumą cyferek

Jim Rohn, guru produktywności powiedział: “Jesteśmy sumą pięciu osób, z którymi najczęściej przebywamy”. To, kto i co nas otacza ma bardzo duże znaczenie na nasz rozwój. Interpretując słowa znanego mówcy motywacyjnego, jesteśmy średnią pięciu osób, mediów i książek, z którymi ostatnio mieliśmy styczność. Zagłębiając się jedynie w jedną dziedzinę, nie poznasz sekretów innej.

Czy można urodzić się kreatywnym?

Osobę posiadającą kreatywny umysł charakteryzuje pewien zbiór cech osobowości. Już w latach 60. XX wieku Frank X. Baron, amerykański i filozof na podstawie badań stwierdził, że kreatywność nie może być rozpatrywana, jako jedna umiejętność, ale jako zbiór wspólnych cech tj.: złożoność i niejednoznaczność zachowań, niezwykle wysoka tolerancja dla nieporządku i chaosu, niezależność, niekonwencjonalność i gotowość do podejmowania ryzyka. Cechy kreatywnych osób to bardziej styl bycia, kwestia charakteru i pewna postawa. Osoby kreatywne charakteryzują się wrodzoną motywacją, stąd wysoki poziom wymagań, które stawiają względem siebie samych.
Kreatywność to chęć do przyswajania nowości, poszukiwania nowego spojrzenia na technologie, sytuacje, zjawiska. Aby rozwijać kreatywność, należy skupić się na pracy nad wieloma cechami i umiejętnościami. Nieustannie rozwijać się i uczyć nowych rzeczy. Odpowiadając więc na pytanie, kreatywny możesz stać się w każdym momencie życia.

Szalony czy genialny?

Kiedy wymyślasz coś nowego, jesteś twórczy. Potrzebne Ci, więc krytyczny, wybiórczy umysł i ogólna inteligencja. Ale wcale nie musisz mieć najwyższego IQ, aby stać się uznanym artystą. Przykładem jest ojciec pop-artu, Andy Warhol, którego wynik IQ wynosił 86. Bycie kreatywnym wymaga otwarcia się na wrażenia i wspomnienia. Nauka potwierdza, że kreatywność ma źródło w obu półkulach mózgu. Jeśli interesuje Cię temat trenowania mózgu i zgłębienie tajników, które mają wpływ na jego rozwój to polecam Ci książkę: “Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd” autorstwa: Kaja Nordengen i Guro Nordengen. Fascynująco opowiada, jaki wpływ mózg ma na całość naszego życia, jak kształtuje nas oraz wszystkie nasze wybory. A wreszcie podpowiada, jak wykorzystać jego potencjał.)
Szwedzcy uczeni na podstawie badań związku między kreatywnością, a chorobą psychiczną wyciągnęli wnioski, na podstawie których być może zrobiliśmy krok w stronę zrozumienia, dlaczego niektórzy są bardziej kreatywni od drugich. Czasem nasz mózg staje się zbyt kreatywny i sprawia, że rozmawiamy z ludźmi, których nie ma i widzimy rzeczy, które nie istnieją. Holenderski malarz Vincent van Gogh namalował kilka ze swoich przełomowych obrazów, kiedy przebywał w szpitalu dla psychicznie chorych, a Norweg Edvard Munch sam przyznał, że słabe zdrowie i nerwowy charakter w decydujący sposób wpłynęły na jego twórczość. Bez lęków Muncha nigdy nie powstałby Krzyk, a bez choroby psychicznej van Gogha nie moglibyśmy podziwiać Gwiaździstej nocy.

Oto 5 książek, po które warto sięgnąć, aby pobudzić swoją kreatywność i wspomóc proces twórczego myślenia.

 

Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji, Ed Catmull
Ta książka to największy prezent, jaki mógł podarować czytelnikom Ed Catmull, prezes studia filmowego PIXAR i DISNEY ANIMATION. Po kulisach, jednej z najbardziej kreatywnych firm świata oprowadza nas sam współzałożyciel, przyjaciel Steva Jobsa, dzieląc się wiedzą o technikach zarządzania. Trudno dziś znaleźć kogoś, kto nie słyszał o Toy Story czy Potworach i spółce. Mała wytwórnia odniosła ogromny sukces, a kluczem do niego było jej nastawienie: najważniejsza jest kreatywność. To fascynująca książka pełna złotych zasad i idei, których podstawą jest rozwijanie kreatywności. Bez względu na stopień biznesowego zaawansowania jest to także uniwersalny podręcznik nie tylko o zarządzaniu, ale także o technikach budowania relacji z innymi ludźmi. Lektura niesie za sobą wiele inspirujących wskazówek, jak działać zespołowo, zyskać zaufanie współpracowników i stworzyć środowisko, które wpływa na odkrywanie nowych pomysłów. Bestseller “New York Timesa”, “Huffington Post”, “Financial Times”, “Success”, “Inc.” “Library Journal”.

 

Zafascynuj ich. 7 metod na skuteczną perswazję i wzbudzanie zachwytu, Sally Hogshead
Według Sally Hogshead, uznanej na świecie konsultantki ds. marki i prelegentki, umiejętność fascynowania to narzędzie, które każdy z nas powinien opanować, by przejąć pełną kontrolę nad swoim życiem i karierą. Jak uważa autorka, chęć imponowania innym jest naturalną potrzebą, wypływającą z ludzkiej natury, w praktyce wymaga jednak nieco wiedzy. Kluczem do opanowania sztuki fascynacji jest aktywowanie siedmiu jej wyzwalaczy. Za każdym razem, kiedy Twój przekaz nie dotrze do grupy docelowej, warto zajrzeć do wskazówek opisanych w książce. Opanowanie wyzwalaczy gwarantuje pomysły lepiej zapadające w pamięć, skuteczniejszą moc argumentów oraz trwałość relacji. Dlaczego? – Ponieważ fascynacja to najpotężniejszy sposób wpływania na proces podejmowania decyzji. To metoda skuteczniejsza, bardziej intrygująca i wciągająca niż marketing, reklama lub jakikolwiek inny sposób komunikacji. Książka z pogranicza marketingu i psychologii poza tym, że wpłynie na proces Twojego kreatywnego myślenia, to odpowie na pytania dotyczące lojalności wobec dokonywanych wyborów oraz powodów, które odpowiadają za to, że pewne marki pamiętamy, a zapominamy pozostałe.

 

12 sekretów kobiet, które osiągnęły sukces. Życiowe vademecum dla twórczych kobiet., Gail McMeekin
Niesamowicie inspirująca pozycja wspomagająca budowę kreatywnego życia opierającego się na wyrażeniu własnego twórczego potencjału. Gail McMeekin, znana coacherka kreatywności, podczas rozmów z kobietami o sukcesie, odkrywa, że wiele z nas się go boi. Z jakiegoś powodu uważamy, że „sukces” to śliskie słowo albo że osiągnięcie go zawsze wymaga mnóstwa osobistych poświęceń. Co sukces oznacza dla kreatywnych kobiet? Jakie, poza pieniędzmi w banku i udanym wejściem na giełdę, są nasze mierniki sukcesu? Czy sukces można osiągnąć w inny sposób? Czy wydaje się wtedy autentyczny? Ta książka odpowiada na te pytania oraz wiele innych, które napotykamy, dążąc do wartościowego i pełnego sukcesów życia. Książka pomaga przełamać utrudniające osiągnięcie sukcesu przekonania i podejmować pozytywne, skalkulowane ryzyko. Daje siłę i nakierowuje na drogę do sukcesu, który rozwinie ciebie, innych ludzi i planetę. Autorka podpowiada, w jaki sposób dokonywać zmian kariery, kierując się pasją i celem oraz stworzyć życie i pracę, których pragniesz. Dziesiątki kobiet dzielą się swoimi historiami o tym, jak wspaniały może być sukces, jeśli podążamy za głosem serca.

 

Fenomen poranka, Hal Elrod
No okej… powiesz: “Miało być o kreatywności, a tu o tym, że mam rano wstawać?!”. Rzadko, kto jest fanem wczesnego wstawania, jednak ta książka całkowicie zmienia sposób patrzenia na poranki. Pamiętasz, jak byłeś mały, a w Wigilię już od samego rana, z wielkim entuzjazmem, oczekiwałeś na pierwszą gwiazdkę ? Przypomnij sobie dokładnie, jakie towarzyszyły Ci emocje. A co byś powiedział, gdyby każdy Twój dzień wiązał się z podobnymi odczuciami? Program Hala Elroda, człowieka sukcesu i światowej sławy mówcę motywacyjnego to zbiór praktyk, pozwalających wspiąć się na wyżyny własnych możliwości. Hal uczy w jaki sposób produktywnie wykorzystać każdy poranek, wypełnić go radością i energią do działania, zwiększyć efektywność i koncentrację w pracy, a także osiągać lepsze wyniki finansowe. Hal wskazuje na dobroczynne aspekty afirmacji i medytacji. To kompletny poradnik na temat rozwoju osobistego na każdej płaszczyźnie życia. Gwarantuję, że po lekturze tej pozycji oraz wdrożeniu 30-sto dniowego planu będziesz pełen energii, które przełożą się na wzmożoną kreatywność. To tylko mit, że powinniśmy spać 8 godzin dziennie. Arnold Schwarzenegger mawiał, że jeśli śpisz więcej niż 6 godzin, to śpij szybciej. Kluczem jest… Zapraszam Cię serdecznie do lektury 🙂 

 

Zniszcz ten dziennik. Kreatywna destrukcja , Keri Smith
To książka, a właściwie dziennik inny niż wszystkie. Pozycja, która stała się światowym bestsellerem. Pozwala przekształcić destrukcję w kreację, uruchomić wyobraźnię i wyrazić swoje emocje. Wykorzystując pomysłowo, lecz osobliwie zilustrowane szablony, uznana artystka Keri Smith zachęca do dokonywania aktów destrukcji i eksperymentów w dzienniku, aby rozbudzić prawdziwy proces tworzenia. Ideą dziennika jest jego kreatywne „zniszczenie”, „pobrudzenie”, „postarzenie” poprzez dowolną, bardzo osobistą, czasem abstrakcyjną, ale zawsze twórczą interpretację zadań zaproponowanych na jego stronach. Polecenia te mogą wydawać się niekonwencjonalne: dziurawienie stron, malowanie dłońmi, zalewanie kawą, zgniatanie kartek czy zabranie dziennika pod prysznic – nie należy jednak rozumieć ich zbyt dosłownie ale jedynie jako podpowiedzi mające na celu wykorzystanie własnej wyobraźni do różnych form artystycznego wyżycia się i utrwalenia swoich stanów ducha, wrażeń i obserwacji z otaczającego świata.

 

photo: unsplash.com