Nigdy nie jest za późno na dobrą lekturę, która pomoże Ci wejść na wyższy poziom i osiągnąć prawdziwy zwrot zawodowy. Zachęci do pozytywnych zmian w sposobie komunikacji, udoskonali Twój system zarządzania czasem, a także zmieni sposób patrzenia na biznes. Przed założeniem własnej firmy warto pogłębiać swoją wiedzę, ale prowadząc działalność, nie można przecież spoczywać na laurach. Warto wciąż systematycznie podnosić kompetencje. Przygotowaliśmy książkowy must have dla poszukujących inspiracji zawodowych.

Jak wybrać dobrą książkę o biznesie i jak ją czytać?

Planując rozwój własnej kariery, najkorzystniej jest brać przykład z ludzi, którzy dotarli na szczyt. Z ich porażek wyciągać wnioski, a rozwiązania, dzięki którym odnieśli sukces, implementować do własnej działalności. Nie namawiamy Cię do kopiowania. Model zastosowany, chociażby przez Steve’a Jobsa bazujący na umiejętności wzbudzania fascynacji, jest zdecydowanie bardziej pożądany przez rynek.

Spotkanie “twarzą w twarz” jest najskuteczniejsze, ale najczęściej niemożliwe. Warto, więc poświęcić uwagę na wywiady, oglądać reportaże oraz sięgnąć po kultowe książki. Stale inspirować się i pobudzać kreatywność. Wyboru warto dokonać, kierując się autorem. Jeśli autor książki jest praktykiem, czyli opisuje sytuacje w oparciu o własne doświadczenia, to mamy około 80% pewności, że dana pozycja będzie dla nas pomocna. Książka jest tyle warta, ile z niej wyniesiesz. W trakcie czytania polecamy dwa sposoby, które mogą wspomóc Twój proces aktywnego czytania:

Zakładki – fragment książki zainspirował Cię? włóż zakładkę lub naklej samoprzylepną karteczkę, abyś bez trudu mógł powrócić do interesującego fragmentu.

Notatnik – osobne miejsce do spisywania cytatów i złotych myśli. Zapisywanie najważniejszych fragmentów w celu utrwalenia to skuteczna metoda zapamiętywania. Warto podczas czytania, otworzyć zeszyt, bądź aplikację na smartfonie i zapisywać najcenniejsze spostrzeżenia.

“Gdyby nie ludzie, których poznasz i książki, które czytasz, za pięć lat byłbyś tym samym człowiekiem, co dziś” – Brian Tracy. 

Running & Reading

Will Smith, amerykański aktor, który na swoim koncie ma już wiele sukcesów w wielu dziedzinach, zdradził dość banalny sposób na powodzenie w życiu.  – Kluczem do życia jest bieganie i czytanie. Kiedy biegasz jest taki mały człowieczek, który do Ciebie mówi: jestem zmęczony, zaraz wypluję swoje wnętrzności, jestem tak bardzo zmęczony, nie dam rady biec dalej. I masz ochotę się poddać. Kiedy nauczysz się pokonywać tego małego człowieczka, gdy biegasz, nauczysz się, jak się nie poddawać, gdy rzeczy w Twoim życiu staną się naprawdę trudne. Bieganie to pierwszy klucz do życia. Każdy, kto biega wie, co Will ma na myśli.

A drugi? Otóż drugim kluczem do dobrego życia jest CZYTANIENie ma żadnego nowego problemu, który możesz mieć… z rodzicami, ze szkołą, z chłopakiem, z czymkolwiek innym. Nie istnieje problem, który możesz mieć, a którego już ktoś wcześniej nie rozwiązał i nie napisał o tym książki. Nie wierzysz? Wejdź do biblioteki lub… mieszkania mojej Mamy ? , popatrz na te wszystkie półki uginające się od książek, gdzie każda z nich ma po kilkaset stron. Potem sprawdź, ile książek jest na Amazonie! Czytanie i korzystanie z doświadczeń innych ludzi, to jeden z elementów, które będą miały wpływ na to, jak będzie wyglądać Twoje życie w przyszłości, więc… do dzieła!

“WILL IT FLY?. Gotowi na start” , Pat Flynn

Czy mój pomysł ma SZANSĘ na sukces? Jak działać w wybranej branży, aby nie stracić czasu i pieniędzy? Czy to dobry dla mnie projekt? Mgliste pomysły, niesprawdzone teorie, marzycielskie iluzje… Zanim zaczniesz wcielać je w życie, SPRAWDŹ, czy to zadziała. “Gotowi na start” to pozycja pełna sprawdzonych porad. Pat Flynn jest autorem popularnego na całym świecie bloga Smart Passive Income.  Ćwiczenia, przykłady z życia, anegdoty z własnego doświadczenia autora każdego dnia są pomocne dla wielu Czytelników. Pat wiele razy zaczynał od nowa zawodowe życie… za każdym razem z sukcesami.

Wskazówki Pata mogą pomóc Ci spojrzeć krytycznie na swój pomysł i działać nie tylko odważnie, ale i rozsądnie. Możesz myśleć o tej książce, jak o swoim pierwszym podręczniku początkującego przedsiębiorcy, po który sięgniesz, kiedy będziesz szukać uczciwych wskazówek, jak założyć i poprowadzić firmę, która będzie się wciąż rozwijać. To pozycja dająca dobre podstawy pod start działalności. Krok po kroku sprawdzisz, czy jesteś gotowy, aby ruszyć. Jestem przekonana, że tworzenie “mapy myśli” i próba zamknięcia biznesu w “jednym zdaniu” rozpalą Twoją kreatywność do czerwoności! Bestseller “The Wall Street Journal”.

Wydawnictwo: Relacja

“Jesteś marką. Jak odnieść sukces i pozostać sobą” , Joanna Malinowska-Parzydło

Zaufanie, reputacja, marka osobista to najcenniejsze kapitały ludzi sukcesu. Wbrew pozorom nie chodzi o to, czym zajmujesz się w życiu i jaki tytuł widnieje na Twojej wizytówce. To może się zmieniać. Rzecz w tym, jak się komunikujesz i jakie pozostawiasz po sobie ostatnie wrażenie. Ostatnie, bo pierwsze wrażenie ludzie nauczyli się już skutecznie weryfikować. Każdy z nas jest marką, ale niestety tylko nieliczni świadomie nią zarządzają. To ludzie sukcesu, znani ze swoich pasji, dokonań, przyzwoitości i komunikacji opartej na szacunku. Każdego z nich kojarzymy z określonymi wartościami. Każdy z nich jest wiarygodnym autorytetem i realizuje własny pomysł na siebie.

Autorka przekazuje wiedzę na temat strategicznego zarządzania firmą, marketingiem i ludźmi. Celem jest świadome realizowanie własnej strategii życia i sukcesu. To szereg praktycznych wskazówek, jak zarządzać swoją reputacją i marką równie skutecznie, jak Richard Branson i Martyna Wojciechowska.

Moje doświadczenia pokazują, że ludzi można podzielić na dwie kategorie. Do pierwszej należą osoby, które żyją z wizją swojego życia, realizują swoje cele, (…) wiedzą, kim są i kim chcą się stać. Druga grupa to ludzie, którzy uważają, że planowanie i zarządzanie to sfera korporacji, a oni sami żyją, akceptując to, co im świat przyniesie. (…) Ta książka z pewnością przypadnie do gustu tym pierwszym i może wzbudzić niechęć u drugich. To nie jest opowieść o tym, jak się lansować. Ani o tym, jak udawać kogoś innego. Jest o tym, jak konsekwentnie budować trwały sukces osobisty, dzięki autentyczności i byciu sobą. Koncepcja zarządzania zaprezentowana przez autorkę to propozycja dla ludzi świadomych siebie oraz relacji z innymi. ,,Jesteś marką” przypadnie do gustu osobom z ambicjami, które czują potrzebę pozytywnych zmian w życiu.

Wydawnictwo: One Press

“Starbucks. Sztuka wyciągania wniosków z porażek, czyli rewolucyjny przepis Schultza na wielki sukces” , Howard Schultz

Mało o kim Steve Jobs wyrażał się z takim uznaniem, jak o Howardzie Schultzu. CEO Starbucksa, jeden ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie z pewnością ma, o czym opowiadać, bo firmę prowadzi od ponad 30 lat i w tym czasie uczynił z niej globalnego gracza. Jego droga do sukcesu nie była łatwa, ale nigdy nie poddawał się stereotypom i przeciwnościom losu. Mimo, że pochodzi z biednej rodziny, uzyskał stypendium i ukończył Northern Michigan University, rozpoczął pracę w Seattle w firmie Starbucks, a kiedy jego innowacyjne pomysły nie spotkały się z aprobatą zarządu, stworzył swoją własną sieć kawiarni. Po dwóch latach właściciele Starbucksa postanowili wycofać się z branży i sprzedali firmę Schultzowi. Ten zainwestował w rozwój całej sieci i stworzył największą sieć kawiarni na świecie.

Schultz to ojciec sukcesu Starbucksa. Jak to ojciec, w pewnym momencie zostawił dziecko, obserwując z boku, jak sobie radzi w dorosłym życiu. Gdy istnienie Starbucksa staje pod znakiem zapytania i firma zaczyna przynosić gigantyczne straty, Schultz wraca do gry. Podobnie jak Steve Jobs po powrocie do Apple’a, Schultz dokonuje rewolucji, wprowadza śmiałe i często kontrowersyjne zmiany, stawiając swą firmę na nogi. Na tym jednak podobieństwa do Jobsa się kończą.

Schultz proponuje zupełnie inny pomysł na biznes i kieruje się zupełnie odmiennymi metodami zarządzania. Jeśli szukasz inspiracji oraz wiedzy, w jaki sposób zacząć myśleć o jakiejkolwiek zmianie w obliczu kryzysu, to na tę pozycję warto poświecić kilka godzin. Mimo, że napisana jest w denerwującym amerykańskim stylu, to dodaje skrzydeł i pozwala uwierzyć, że nawet nudna, błaha i nikomu niepotrzebna praca może być przyczyną zmiany świata na lepsze.

“STARBUCKS” to jeden z najważniejszych biznesowych hitów ostatnich lat. Tytuł gościł na szczycie listy bestsellerów „New York Timesa”, a Amazon zaliczył go do grona najważniejszych książek roku.

Wydawnictwo: ZNAK

“Przywództwo. Mity i prawda”, Jeffrey Pfeffer

Jeffrey Pfeffer, profesor w Stanford Graduate School of Business, jest uznawany za jednego z największych światowych ekspertów w dziedzinie zarządzania oraz specjalistów w tematyce władzy i przywództwa. W tej lekturze autor pokazuje przepaść pomiędzy tym, jak zaleca się postępować liderom, a tym, co odnoszący sukcesy przywódcy rzeczywiście robią, żeby dostać się na szczyt i na nim utrzymać się.

Pfeffer, opisując organizacyjne praktyki, udowadnia, że brak skromności często pomaga odnieść sukces, autentyczność nie zawsze jest wskazana, a poleganie na wielkoduszności szefa może przynieść opłakane skutki. To pozycja, którą powinien przeczytać każdy manager, od tych najniższego szczebla, do tych zarządzających całymi firmami. Pewnie wielu z nich nie będzie w stanie zmienić swojego postępowania, ale może wezmą sobie do serca uwagi autora.

Czasami lepiej przemodelować swoje zachowanie i poprawić relację z pracownikami i zwiększyć wydajność pracy, niż cały czas pozostawać w tym samym miejscu z ludźmi, którzy nienawidzą swojej roboty. Ta prowokująca, skłaniająca do myślenia książka może pomóc uchronić się przed zawodową porażką.

Wydawnictwo: REBIS

“Nie licz na szczęście. Opowieść o innowacjach i wyborach klientów” , Clayton Christensen

Każdy z nas dobrze o tym wie, że biznes bez innowacji nie będzie się rozwijał. Mówi się, że w biznesie potrzebne jest szczęście, ponieważ bez niego bardzo trudno zacząć i jeszcze trudniej się utrzymać. Autorzy tej książki są jednak innego zdania.

Skąd liderzy wiedzą, co należy robić, żeby rozwijać firmę? Skąd czerpią pewność, że klienci będą chcieli kupować ich produkty? Czy sukces innowacji zawsze zależy tylko od szczęścia? Wybitny autorytet w dziedzinie innowacyjności i rozwoju, profesor Harvard Business School, Clayton Christensen, wraz z Taddym Hallem, Karen Dillon i Davidem S. Duncanem na podstawie wieloletnich badań doszli do przełomowego wniosku.

Stwierdzili mianowicie, że utrwalane przez lata przekonanie – jakoby dla innowacyjności największe znaczenie miało gromadzenie jak najszerszej wiedzy na temat klienta – jest w istocie niesłuszne. Klienci nie tyle kupują produkty czy usługi, ile raczej „zatrudniają” je do wykonania określonego zadania. Autorzy twierdzą, że sukces innowacji zależy zatem od wiedzy nie na temat samych klientów, lecz raczej na temat stojących przed nimi wyzwań.

Koncepcję zadań do wykonania stosują z powodzeniem najbardziej znane firmy świata, w szczególności dynamicznie rozwijające się start-upy, takie jak Amazon, Intuit, Uber czy Airbnb. Autorzy podkreślają, że dzięki wiedzy na temat czynników, które skłaniają klienta do „zatrudnienia” produktu bądź usługi, każdy menedżer może poprawić wyniki w dziedzinie innowacji – ponieważ może zacząć tworzyć produkty, które klient będzie chciał zatrudnić i za które będzie skłonny zapłacić wyższą cenę.

Wydawnictwo: MT Biznes

“Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć”, Gary Keller, Jay Papasan

Chcesz więcej! Więcej pieniędzy, czasu i satysfakcji z życia. A zarazem chcesz mniej! Mniej pracy, obowiązków i stresu. Minimalizm jest wciąż modną i pożądaną koncepcją w wielu aspektach życia. 

Gary Keller i Jay Papasan, autorzy z list bestsellerów „New York Timesa”, zachęcają do znalezienia w swoim życiu osobistym i zawodowym tej jednej rzeczy, której powinniśmy się poświęcić, aby osiągnąć sukces. W publikacji zwracają uwagę na to, że wielozadaniowość jest pułapką oraz umiejętnie rozprawiają się z przeświadczeniem, że wszystko jest tak samo ważne. Autorzy uczą, w jaki sposób koncepcja JEDNEJ rzeczy może całkowicie zmienić podejście do każdej dziedziny życia, wpłynąć na dokonywane wybory i odnoszone rezultaty. 

Czasami Twoja JEDNA rzecz będzie pierwszą rzeczą na liście. Czasami – jedyną. Ale zawsze to właśnie ona przyniesie niezwykłe efekty. Jaka jest Twoja JEDNA rzecz? Tytuł został wprowadzony na listę lektur Akademii Psychologii Przywództwa Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej i Values.

Wydawnictwo: Galaktyka

“Nawyk osiągania”, Roth Bernard

Osiągania da się wyuczyć. Jest jak mięsień, a gdy nauczysz się go napinać, będziesz mógł sprostać życiowym wyzwaniom i skutecznie realizować obrane cele – twierdzi Bernard Roth, dyrektor naukowy instytutu d.school na Uniwersytecie Stanforda. W książce “Nawyk osiągania” Roth wykorzystuje opracowane na gruncie myślenia projektowego koncepcje – dotychczas służące do rozwiązywania problemów dużego kalibru – by przekonać cię, że każdy posiada zdolność wprowadzania pozytywnych zmian.

Roth przedstawia rozważania, opowieści, sugestie i ćwiczenia opracowane po to, by pomagać czytelnikowi w odmienianiu własnego życia. Dzieli się bezcennymi wskazówkami, dzięki którym możesz nabrać pewności siebie i podjąć się czegoś, co zawsze chciałeś zrobić oraz pokonać przeszkody utrudniające Ci osiągnięcie pełnego potencjału.

Książka przepełniona jest wieloma myślami, o których każdy z nas wie, ale często o nich zapominamy. Warto mieć ją na półce i często do niej wracać. Podczas rozmów ze studentami często tłumaczę im, że wielu ludzi, nawet odnoszących znaczne sukcesy, nie wiedziało, co będą robić, «gdy dorosną». Wszystko to jest częścią przygody zwanej życiem i najlepiej po prostu cieszyć się podróżą. “Nawyk osiągania” pomaga odkryć, co powstrzymuje nas przed osiągnięciem celu. W jaki sposób ominąć przeszkody i zrozumieć własne motywacje. Ta książka jest jak kompas, który pozwala odnaleźć właściwy kurs. Dzięki niej zyskasz narzędzia i odwagę, by zawinąć do wybranego przez siebie portu.

Wydawnictwo: Galaktyka

Photo: unsplash.com