Tenis to sport trudny technicznie, więc lepiej zaczynać z wykwalifikowanym instruktorem. To daje duże szanse na uniknięcie bolesnych kontuzji. Niewątpliwą zaletą tenisa jest to, że można grać w każdym wieku.

Dlaczego tenis jest dobrym wyborem? Choćby dlatego, że to gra, w której – jak podkreśla fizjoterapeuta Michał Dachowski z Centrum Rehabilitacji Fizjo4Life –  zaangażowane są praktycznie wszystkie partie ciała. Na dodatek gracz trenuje też refleks i zdolność do szybkiej reakcji.

Ogromną zaletą tenisa ziemnego jest fakt, że jego naukę rozpocząć można dosłownie w każdym wieku. W tenisie amatorskim organizowanych jest bardzo wiele turniejów w różnych kategoriach wiekowych, dzięki czemu na start w zawodach mogą sobie pozwolić także seniorzy. Oprócz sportowej rywalizacji i możliwości zwycięstwa, tenis zapewnia relaks i odcięcie się od codziennych stresów.

Według naukowców regularna gra w tenisa (2 razy w tygodniu) powoduje:
– zmniejszenie ryzyka zachorowań na serce
– zwiększenie wydolności płuc
– zmniejszenie poziomu cukru w organizmie – dla cukrzyków
– opóźnienie efektów starzenia się
– utrzymanie świetnej kondycji

Fot. Valentin BalanUnsplash

Michał Słomski, trener tenisa w Vamos Tenis Club uczula jednak, by zaczynać pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Jak wyjaśnia, tenis to sport trudny technicznie, więc łatwo o błędy, które mają przykre konsekwencje – kontuzje.

Michał Dachowski przypomina, że zawsze konieczna jest przed każdym większym wysiłkiem rozgrzewka. Po grze w tenisa należy się zaś wykonać ćwiczenia rozciągające, które pozwolą na regenerację tkanki mięśniowej. W domu zaś na pewno nie zaszkodzą ciepłe kąpiele.

Źródło informacji: Serwis Zdrowie PAP

Fot. gł.  icon0.com / Pexels