Nietrudno w ostatnich tygodniach zauważyć, że Polacy oszaleli na punkcie remontów mieszkań. Na każdym niemal osiedlu trwają mniejsze lub większe prace upiększające przestrzeń, w której żyjemy. To chyba idealna pora podpowiedzieć trend, który na świecie robi oszałamiającą karierę. Zatem niech będzie zielono!

W duchu ekologii, wegetarianizmu i weganizmu coraz chętniej nabywamy rzeczy produkowane naturalnie, bez dodatku sztucznych barwników czy konserwantów. Na przeciw tej idei wychodzą projektanci, którzy proponują jak najwięcej zieleni wokół nas. Zieleń ma pojawiać się nie tylko na ścianach czy elementach wyposażenia wnętrz, ale także w produktach spożywczych, ubraniach i dodatkach.

Zieleń to przede wszystkim rośliny

Być może zdarzają się jeszcze domy bez książek, ale chyba nie ma już domu bez zieleni. Polacy pokochali przede wszystkim rośliny domowe i ogrodowe. Markety i szkółki ogrodnicze pełne są coraz oryginalniejszych roślin, a sprzedawcy potrafią nam fachowo doradzić, jakie rośliny wybrać, jakie warunki im zapewnić i jak je pielęgnować. Do łask wracają paprocie, palmy i sansewerie, które zniknęły z naszych mieszkań w latach 90-tych. Dla tych, którzy mogą zapominać o potrzebach zielonych przyjaciół proponuje się niewymagające kaktusy i sukulenty.

photo Pexels

Zielono na ścianach

Projektanci, dekoratorzy i producenci farb prześcigają się w proponowaniu nowych odcieni i połączeń zieleni z innymi kolorami. Zieleń we wnętrzu ma spowodować, że lepiej i spokojniej się w nim czujemy. Przywodzi na myśl kontakt z naturą, bliskość przyrody, bezpieczeństwo i komfort.
Zielone pokoje, kuchnie i sypialnie, zielone dywany i zasłony, wreszcie roślinne zielone motywy na sprzętach domowych i w naszych szafach – oto trend, który zostanie z nami co najmniej do przyszłej wiosny.

photo Daria Shevtsova /Pexels

Zieleń w kuchni i na talerzu

Kuchnia to szczególne miejsce dla wyeksponowania naszej bliskości z naturą. Kochamy zielone warzywa i zielone koktajle. Wszelkie gatunki sałat i ziół są nieodłącznym elementem zdrowego stylu odżywiania. Zielone dodatki w kuchni podkreślą jej naturalny i zdrowy charakter.

photo Ksenia Chernaya / Pexels

Zielono na balkonie

Balkony i tarasy przestały być na całe szczęście domowymi składzikami i przestrzenią jedynie do suszenia prania. Stały się przede wszystkim przedłużeniem naszych mieszkań, a gdzie lepiej można wyeksponować rośliny? Wiele miast organizuje konkursy na najpiękniej zaaranżowane balkony. W tym roku jeszcze wygrywały balkony różnokolorowo ukwiecone. Wydaje się, że w kolejnych sezonach będą to balkony, gdzie kolorem podstawowym jest zieleń, a eksponowane rośliny reprezentują różne faktury i odcienie tego koloru.

photo Athena / Pexels