Madera to niezwykła wyspa położona na Oceanie Atlantyckim, która co roku przyciąga setki tysięcy turystów z całego świata. Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej galerii zdjęć, która powstała podczas naszego jesiennego pobytu. 

Madera oddalona o ok. 1000 km od wybrzeży Portugalii oraz o niewiele mniej od północno-zachodnich brzegów Afryki była jednym z pierwszych lądów odkrytych przez Portugalczyków w 1418 roku.

Cztery pory roku

Niemal wszystko, co przeczytacie w popularnych przewodnikach o tej wyspie jest prawdą. Nazywana jest często krainą wiecznej wiosny. Równie dobrze można Maderę nazwać wyspą czterech pór roku. Na tym niewielkim skrawku lądu o każdej porze roku możemy natknąć się na obfite, niemal zimowe opady (nawet śniegu), jesienne porywiste wiatry, przyjemne wiosenne poranki i wieczory oraz tropikalne upały. Wszystko to jednak występuje tu w niebywałej równowadze.

Bogactwo roślinności

Klimat Madery to wymarzone wręcz warunki dla rozwoju niezwykle bujnej roślinności. Właśnie roślinność zrobiła na nas największe wrażenie. Zetknęliśmy się z nią przede wszystkim w niezwykłym ogrodzie botanicznym na Monte w stolicy wyspy, mieście Funchal. Jednak na całej wyspie można spotkać to wspaniałe bogactwo tysięcy gatunków roślin. Wiele z nich występuje w stanie półdzikim. Palmy, paprocie, juki, draceny, bananowce, hortensje, orchidee i słynne drzewa laurowe – to tylko niektóre z roślin, jakie spotkać możemy tylko wychodząc z samolotu czy hotelu.

Aloesy najważniejsze

Roślinnym symbolem Madery są aloesy. Chętnie hodujemy je w naszych mieszkaniach czy na tarasach. Na Maderze jednak słowo aloes nabiera nowego znaczenia. Aloesy porastają parki, ulice, ronda, są prowadzone jako żywopłoty. Odgradzają pola od terenów mieszkalnych. Występują niemal w każdym punkcie widokowym.

Bezkres oceanu i szczyty gór

Widoki Madery, skalistej wyspy schodzącej na północy niemal pionowo do morza, to zatem drugi przedmiot naszych zachwytów. Wzburzone morze, fale rozbijające się o skały, widoki szczytów górskich pokrytych chmurami, wschód słońca widziany z najwyższej góry Madery ponad poziomem chmur – trudno te widoki zapomnieć, a jeszcze trudniej powstrzymać się od ich fotografowania.

Zapraszamy zatem na Maderę widzianą naszymi, redakcyjnymi oczami. Obiecujemy sobie, że gdy podróże znów będą bezpieczne, powrócimy na tę bajkową wyspę.

Photos by Magdalena Szmidt