Chyba każdy z nas uwielbia wypić poranną kawę wśród zieleni oraz spędzić popołudnie czy wieczór w kontakcie z przyrodą. Niestety nie każdy jest posiadaczem rancza czy choćby niewielkiego ogródka. Tę rolę może natomiast spełnić ciekawie zagospodarowany balkon.

Balkon w kwiatach – lipiec

Balkon wyposażony w wygodne krzesła, fotele czy kanapę oraz niewielki stolik doskonale spełni rolę przedłużenia jadalni czy pokoju wypoczynkowego. O jego charakterze będzie decydował zestaw zupełnie niedrogich dodatków, jak koce, poduszki i oświetlenie oraz odpowiedni dla pory roku zestaw roślin. Okazuje się bowiem, że z balkonu w naszym klimacie można korzystać z powodzeniem przez cały rok. Wczesną wiosną ozdobią go prymulki, żonkile, narcyzy, tulipany i bratki. Latem mamy do wyboru liczne gatunki roślin kwitnących jak pelargonie, nasturcje, niecierpki czy surfinie. Jesienią możemy wyeksponować starannie pielęgnowane przez cały rok pięknie przebarwiające się winorośle i trawy.

Zimą jego ozdobą będą zimozielone rośliny jak tuje, cyprysy czy doskonale znoszące ujemne temperatury mrozy, których różnorodność pod względem koloru i formy dekoracyjnych liści jest ogromny. Podpowiemy, jak wybrać styl urządzenia balkonu i jakie rośliny zastosować w kolejnych miesiącach i porach roku.

balkon boho
Photo by Emma Van Sant on Unsplash

Balkon w stylu boho

Obecnie sporym zainteresowaniem cieszy się styl boho. Trzeba przyznać, że niezależnie od tego, jak urządzone jest nasze mieszkanie, zastosowanie elementów boho na balkonie będzie właściwie zawsze do niego pasowało. Na styl boho składają się elementy trochę przypominające wyprzedaże elementów dekoracyjnych z różnych dekad XX wieku.

Możemy w nim zastosować koce z frędzlami, poduszki w kolorowe i wyraźne wzory, proste meble, ale i kanapę z bawialni w wiejskiej posiadłości czy stół kupiony na giełdzie staroci. Zasada jest jedna – im prostsza forma mebli, tym bardziej kolorowe, różniące się fakturą dodatki. Jeśli mamy akurat do dyspozycji fotel po babci z wysokim i wygiętym oparciem, obity materiałem w drobne kolorowe kwiatki, niech jego dopełnieniem będą gładkie kolorystycznie koce, poduszki czy obrus na stół.

Oświetlenie na balkon

Photo by Jan Kopřiva on Unsplash

Balkon w stylu boho

Nie zapomnijmy przy tym o oświetleniu. Elektryczne lampy balkonowe są wygodne, ale jednak zdecydowanie mniej nastrojowe niż ciepłe światło świec ustawionych w najróżniejszych świecznikach. Niech będzie kolorowo, niech będzie przytulnie, niech będzie boho!

The first photo by SQUARELY on Unsplash