Pandemia Covid-19 w sposób niewątpliwie znaczący zmieniła nasze zachowania na wielu płaszczyznach. Socjologowie wręcz zaczynają mówić o „pokoleniu domowym”.

W dużej mierze dotyczy to dzisiejszych 30-40-latków, ale oczywiście nie tylko. Również młodzież została w widoczny sposób “udomowiona”.

My home is my castle

To stare angielskie powiedzenie idealnie odzwierciedla naszą zmianę postrzegania wartości własnej przestrzeni. Dom bowiem staje się dla nas miejscem już nie tylko wypoczynku po pracy. Przede wszystkim tu pracujemy, spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, tu uczą się nasze dzieci, tu też spędzamy wolne chwile z dala od zgiełku, tłumu, w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu.

Photo by Peter Olexa on Unsplash

Praca zdalna jest efektywna

Wiele już powstało opracowań i artykułów o pracy zdalnej – jak ją zorganizować, jak sprawić, by stała się wydajna i przynosząca satysfakcję. Bezsprzecznie stanowi ona wyzwanie dla osób ciągle potrzebujących interakcji z innymi i stymulacji poprzez rozmowę, żarty, spory, czy zwykłe gesty. Jednocześnie jest wymarzona dla introwertyków, osób ceniących sobie spokój i skupienie. Zauważamy, jak wiele czasu traciliśmy na dojazdy do biura czy niewiele wnoszące do naszego życia „small talks”.

Zaczynamy cenić sobie ponad wszystko efektywne wykorzystanie czasu i planową realizację zadań. Od samotności zaś chronią nas internetowe konferencje i rozmowy z współpracownikami czy klientami. A wirtualne „kawki” zastępują nam często inspirujące spotkania w biurowej kuchni.

Photo by Solé Bicycles on Unsplash

Nowe oblicze aktywności w czasie wolnym

Jednak nie tylko praca w domu stała się dla pokolenia 30-latków znakiem pandemii. Zamiast zbiorowych treningów na siłowni czy basenie wybieramy rower. Wakacje za granicą zastępuje nam tak bardzo pożądana ostatnio własna działka czy ogród. W podróżach, również tych służbowych, wybieramy samochód. Przypadkowe spotkania „na mieście” zamieniliśmy na starannie zaplanowane wyjścia ze znajomymi czy rodziną.

I w taki oto sposób od zachwytu globalną wioską niemal płynnie przeszliśmy do stanu niewątpliwie samowystarczalnej, zatomizowanej „klasy domowej”. Czy pozostaniemy w nim na dłużej, czy może po wynalezieniu i zastosowaniu ogólnie dostępnej szczepionki na koronawirusa powrócimy do niczym nieskrępowanej aktywności sprzed pandemii? Z pewnością przekonamy się o tym już tej jesieni.

Main photo by Nathan Fertig on Unsplash