W piątek zapraszam do zapoznania się z wybranymi propozycjami kulturalnymi na nadchodzący weekend. To bardzo subiektywny wybór, mam jednak nadzieję, że rekomendacje przypadną naszym czytelnikom do gustu.

Proponuję trochę teatru, edukacji, relaksu i zabawy w przepięknych okolicznościach przyrody.

Lato Teatralne w Teatrze Atelier w Sopocie

Photo by Kyle Head on Unsplash

Tegoroczne Lato Teatralne rozpoczęło się już w ostatni wtorek i do końca wakacji będzie oferować turystom i mieszkańcom Trójmiasta niezwykłe wydarzenia. Będzie jednak nieco inne niż dotychczasowe edycje. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury w każdym spektaklu będzie mogło wziąć udział połowa widzów, czyli ok. 40 osób. Czeka nas z pewnością kilkadziesiąt wybitnych wydarzeń artystycznych.

W piątek (17 lipca) Teatr zaprasza na występ Tria: Krystyna Stańko/Dominik Bukowski/Piotr Lemańczyk. A do środy, 22 lipca organizatorzy zapraszają na Warsztaty Jidiszkajt z Julią Makosz. Judaistka z Krakowa, będzie wprowadzać słuchaczy warsztatów w bogaty świat kultury Żydów aszkenazyjskich i sefardyjskich. Będą prezentacje multimedialne, filmiki, piosenki, przedmioty związane ze świętami i życiem codziennym Żydów.
Sprawdź pełny repertuar 27. Lata Teatralnego Teatru Atelier

Spacer po królewsku – Warszawa

Photo by Adam Nieścioruk on Unsplash

Z okazji Palace Day, organizowanego przez sieć Europejskich Rezydencji Królewskich Zamek Królewski w Warszawie zaprasza w niedzielę (19 lipca) na „Spacer po królewsku. Oprowadzanie architektoniczne”.

Niedzielny spacer po placu Zamkowym, Dziedzińcu Wielkim i Ogrodach to wspaniała okazja, by poznać historię Zamku, przyglądając się jego architekturze.
Popularni blogerzy, Natalia Szcześniak i Radosław Gajda (autorzy videobloga Architecture is a good idea) opowiedzą o ewolucji Zamku od czasów I Rzeczypospolitej aż do symbolicznego zakończenia powojennej odbudowy kompleksu, czyli odtworzenia Ogrodów.

Spacer rozpocznie się o godz. 13.15 (zbiórka pod Kolumną Zygmunta) i potrwa ok. 1,5 godziny. Zbiórka pod kolumną Zygmunta. Udział jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona i obowiązują zapisy – bilety do pobrania (do wyczerpania miejsc)na stronie Evenea.

Weekend Dzikich Dzieci – Niwiska (woj. podkarpackie)

Photo by Robert Collins on Unsplash

Przyznaję, że ta propozycja weekendowa rozbawiła mnie najbardziej. Mam nadzieję, że ci, którzy spędzają wakacje w Niwiskach lub okolicach Rzeszowa skorzystają z niej, a dzieci będą z pewnością zachwycone. Impreza odbędzie się w sobotę (18 lipca), a do udziału zaproszeni są dzieci i dorośli.

Oto, co piszą organizatorzy: “Czy masz w domu dzikie dziecko? Takie, którego wszędzie jest pełno lub, którego zew natury ciągnie wszędzie, byle jak najdalej od domu i spokojnych zabaw przy stoliku? Jeśli tak, to jest to wydarzenie właśnie dla Was, a jeśli nie to Weekend Dzikich Dzieci także jest dla Was 🙂 Dlaczego? Ponieważ wszyscy bardzo mocno potrzebujemy kontaktu i bliskości z Naturą. Ponieważ dzieci dzielą się na brudne i szczęśliwe ? A kto nie chce widzieć twarzy swojego dziecka całej w błocie, ale jakże prawdziwie szczęśliwej? Bo przecież błoto i kałuże to żywioł wszystkich dzieci. Wystarczy kilka patyków, liści, szyszek- dziecięca wyobraźnia nie zna granic!”

Więcej o wydarzeniu na stronie organizatorów- Stowarzyszenie Korzenie i Skrzydła.