Uroczystości ślubne gwiazd i koronowanych głów zawsze wzbudzały wielkie emocje. Wyznaczały trendy w modzie, przynosiły sławę twórcom ślubnych kreacji, podnosiły nakłady gazet i periodyków life stylowych, od lat 80-tych XX wieku stały się wielkimi wydarzeniami telewizyjnymi, a ostatnio również internetowymi.

Diana Spencer i książę Karol

Po raz pierwszy świat usłyszał o Dianie, gdy jako 19-latka została narzeczoną starszego o 13 lat Karola, następcy tronu Wielkiej Brytanii. Ich ślub odbył się 29 lipca 1981 r. w Katedrze Św. Pawła w Londynie. To był prawdziwy „ślub stulecia”. Uroczystość przeszła do historii nie tylko ze względu na fakt, że pierwszy raz od 300 lat następca tronu poślubił Brytyjkę. Ślub Diany i Karola był punktem zwrotnym. Wydarzeniem, które zmieniło wszystko: media, rodzinę królewską, popkulturę, a w końcu inne tego typu uroczystości.

Dotychczas pary z rodziny królewskiej pobierały się w Opactwie Westminsterskim, jednak katedra jest po prostu większa i mogła pomieścić więcej osób. Mało kto dziś pamięta wpadkę młodej pary. Ona nazwała go Filipem Karolem (a nie na odwrót), a on nie powtórzył, że podzieli się z nią “ziemskimi dobrami”. Na trasie ich przejazdu do kościoła ustawiło się ponad 600 tys. osób. Bezpieczeństwa pilnowało ok. 2,8 tys. policjantów. Transmisję uroczystości w telewizji oglądało – tu źródła mówią różnie – od 750 tys. do ponad miliarda ludzi.

Para młoda dostała 10 tys. podarków (w tym 3 fortepiany) i 47 tys. listów gratulacyjnych. Na gości czekał 5-piętrowy tort weselny. Wszyscy jednak mówili przede wszystkim o sukni. Była w dwóch egzemplarzach (na wszelki wypadek), a każdą pokrywało 10 tys. pereł i cekinów. Do tego tren o długości 7,5 metra. Diana szła do ślubu w pantofelkach, na które naszyto 150 pereł i 500 cekinów. Zrobienie ich zajęło 6 miesięcy.

Jacqueline Bouvier i John F. Kennedy

Ślub Jacqueline Bouvier i Johna F. Kennedy’ego odbył się 12 września 1953 roku, dwa lata po tym, jak się poznali. Piękną, klasyczną suknię panny młodej stworzyła nowojorska projektantka, Ann Lowe. Do tego Jackie dobrała białe rękawiczki i tradycyjny, długi welon. Osiem lat później zostali Pierwszą Parą Stanów Zjednoczonych.

Kilka lat temu światło dzienne ujrzały nieznane wcześniej negatywy zrobione podczas tego ślubu. Kilkanaście fotografii przeleżało ponad 60 lat w domu fotografa, który był jednym z gości słynnej ceremonii. W przeciwieństwie do oficjalnych zdjęć opublikowanych przez Biały Dom na fotografiach Franka Atamana widać szczegóły ślubu i wystawnego wesela urządzonego w Newport.

Grace Kelly i Rainier Grimaldi

Przy okazji pokazu filmu na festiwalu w Cannes w 1955 r. gwiazda filmowa, Grace Kelly została zaproszona do udziału w sesji zdjęciowej z księciem Monako Rainierem Grimaldim. Kilka miesięcy później, w czasie podróży do Stanów Zjednoczonych, książę oświadczył się aktorce. Ich ślub (w rzeczywistości odbyły się dwie ceremonie, cywilna i kościelna) odbył się kilkanaście miesięcy później i był towarzyskim wydarzeniem roku. Do Monako przyszła księżna przypłynęła liniowcem. Na pokładzie towarzyszyła jej rodzina oraz bagaż składający się z ponad 80 walizek i pakunków. Przede wszystkim o skali wydarzenia świadczy choćby fakt, że kilkuset dziennikarzy starało się o możliwość relacjonowania tej podróży.

Na szeroko komentowanej przez prasę uroczystości pojawiło się ponad 600 gości, wśród nich aktorzy Ava Gardner, Cary Grant czy jeden z najbogatszych ludzi na świecie Arystoteles Onassis. Suknia Grace była podarunkiem od wytwórni filmowe MGM i została zaprojektowana przez Helen Rose, zdobywczynię Oskara w kategorii kostiumy. Zamiast bukietu kwiatów Grace trzymała w rękach przepięknie oprawioną Biblię. Uroczystość w telewizji śledziło ponad 300 mln widzów. Wizerunek płaczącej ze wzruszenia Grace stał się ikoniczny.

Jacqueline Kennedy i Arystoteles Onasis

Niegdyś uwielbiana pierwsza dama Ameryki pięć lat po śmierci prezydenta Kenneddy’ego wyszła za mąż za greckiego miliardera, Arystotelesa Onasisa. Choć Onassis mógł pozwolić sobie na najbardziej wystawny ślub i wesele, ceremonia okazała się wyjątkowo skromna. Uroczystość zorganizowano w niewielkiej prawosławnej kaplicy na uroczej greckiej wyspie Skorpios na Morzu Egejskim, którą miliarder kupił w 1963 r. Była wówczas jedynie skalistym skrawkiem lądu. Onassis zamienił ją w komfortowy kurort.

Nieliczne grono zaproszonych gości mogło podziwiać pannę młodą w pięknej sukni zaprojektowanej przez Valentino. Na palcu Jackie Kennedy lśnił zaręczynowy pierścionek z 40-karatowym diamentem, który trzydzieści lat później został sprzedany na aukcji za 2,6 mln dolarów.

Przyjęcie weselne odbyło się na należącym do Onassisa jachcie „Christina”, na którym w 1963 r. Amerykanka poznała swego przyszłego męża. Wtedy była jeszcze żoną prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Po ślubie Jackie z Onassisem opinia o niej radykalnie się niestety w Ameryce zmieniła, co szczególnie ostro wyraziła Coco Chanel, mówiąc w jednym z wywiadów: „nie powinniśmy żądać zbyt wiele od kobiety niepozbawionej pewnej wulgarności. Godność nigdy nie była jej najmocniejszą stroną”.

Vanisha Mittal i Amit Bhatia

To był bezsprzecznie jeden z najdroższych ślubów w historii. Kosztował ojca panny młodej prawdopodobnie 60 mln dolarów. Dlatego też dziennikarze do dziś zwą go ‘bajecznym”.

W 2004 roku córka Lakshima Mittala, jednego z największych producentów stali na świecie, wyszła za mąż za bankiera, Amita Bhatia w XVI-wiecznym pałacu w Wersalu. Młoda para, jak przystało na opływających złotem zakochanych, przybyła z Paryża do Wersalu wysadzaną szlachetnymi kamieniami karocą. Sama tylko biżuteria, którą dostali w prezencie nowożeńcy i najbliżsi krewni, kosztowała 10 mln dolarów.

Huczne uroczystości ślubne należą do indyjskiej tradycji, podczas gdy król stali postanowił, że urządzi ceremonię niewielką (!), ale z klasą. Ponad tysiąc gości otrzymało zaproszenia – oprawione w srebro 20-stronicowe książeczki. Na tydzień zamieszkali, na koszt ojca panny młodej, w 600 pokojach pięciogwiazdkowego paryskiego hotelu Grand Intercontinental.

Na weselu bawił się m.in. Donald Trump.

Kylie Minogue oraz wiele gwiazd Bollywoodu uraczyło gości występami muzycznymi.

 

Main photo by Beatriz Pérez Moya on Unsplash