Kolejka na Kasprowy Wierch będzie nieczynna. Przez 8 tygodni musicie liczyć się z możliwymi utrudnieniami, które mogą pokrzyżować Wasze plany związane z wizytą w Tatrach . Na jesieni rozpoczną się prace techniczne obejmujące planowaną renowację i przeglądy techniczne. W okresie od 23 września do końca listopada kolej linowa na Kasprowy Wierch nie będzie dostępna dla turystów.

Kolej linowa na Kasprowy Wierch nieczynna

W czasie ośmiu tygodni Polskie Koleje Linowe wraz z przedstawicielami producenta kolei zaplanowali przeprowadzenie między innymi przesunięcia lin nośnych kolei. Poprzednio renowacja kolei miała miejsce w 2007 roku. To niezbędne prace, które należy wykonywać przynajmniej raz na 12 lat ze względu na normy techniczne i standardy bezpieczeństwa eksploatacji kolei. W trakcie prac technicznych kolej nie będzie dostępna dla turystów.

PKL zachęca osoby planujące wjazd na Kasprowy Wierch jesienią, aby zaplanowały przyjazd przed 23 września. Bilety na wybrany dzień i godzinę można kupić na stronie internetowej PKL. Polskie Koleje Linowe, zarówno wiosną, jak i jesienią przeprowadzają okresowe przeglądy techniczne. Co roku wyłączają one kolej z eksploatacji na kilka dni. Planowane na wrzesień tego roku przesuwanie lin nośnych będzie jednak procesem bardziej czasochłonnym.

– Naszym obowiązkiem jest przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo turystów. Aby maksymalnie skrócić czas przestoju, prace będą prowadzone równolegle na dwóch odcinkach. Pomiędzy stacjami Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch – mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.

Zbudowana w 1936 r. kolej linowa na Kasprowy Wierch pokonuje trasę długości 4,2 tys. metrów przy różnicy poziomów wynoszących 936 m, jadąc z prędkością ok. 10 metrów na sekundę. W 2007 r. Polskie Koleje Linowe otrzymały zgodę na modernizację kolei i przeprowadziły ją. Zastosowano nowoczesną technologię, wprowadzono nowe wagony i elektroniczne sterowanie. Zwiększyła się prędkość przejazdu i zmodernizowano perony, które od tego czasu są w pełni ruchome.

Informacja prasowa PKL | fot. unsplash.com Kalen Emsley