Turyści chcący dojechać własnym samochodem na Palenicę Białczańską, gdzie rozpoczyna się szlak m.in. do Morskiego Oka, muszą dokonać wcześniejszej rezerwacji miejsca parkingowego przez stronę Tatrzańskiego Parku Narodowego.

To jednak nie jedyna możliwość dotarcia na ten popularny szlak. Dostępne są również parkingi w Bukowinie Tatrzańskiej, Białce oraz na Polanie Zgorzelisko, skąd zorganizowany jest dojazd na Palenicę. Uruchomiono także regularne linie komunikacyjne.

Jak kupić bilet na parking?

W sprzedaży online są już wszystkie miejsca parkingowe w tym rejonie (Palenica Białczańska, Łysa Polana). Rezerwacji można dokonać przez stronę internetową TPN – do północy dnia poprzedzającego realizację, pod warunkiem że bilety nie zostały wyprzedane wcześniej. Koszt zarezerwowania miejsca parkingowego jest taki sam jak dotychczasowej opłaty na miejscu, czyli 30 zł. Rekomendowany jest przyjazd na parking do godziny 8 rano. W sezonie po tej godzinie na drodze dojazdowej tworzą się już spore korki. Korzystając jednak z usługi rezerwacji, turysta ma gwarancję, że będzie miał gdzie zostawić samochód niezależnie od godziny dojazdu. Konieczność zarezerwowania parkingu dotyczy także osób nocujących w schroniskach. W tej chwili turyści z zarezerwowanym noclegiem muszą wykupić miejsce na parkingu na pierwszy dzień w systemie rezerwacyjnym. Miejsce na kolejne dni będzie dostępne u obsługi parkingu. Wkrótce w systemie pojawi się możliwość rezerwacji kilkudniowych.

 

Efekt współpracy TPN z innymi podmiotami

Ten model sprzedaży rozwijamy od kilku tygodni. Zainteresowanie jest bardzo duże. Docierają do nas głosy, że turyści doceniają pewność, że znajdą miejsce na parkingu, co wcześniej nie było takie oczywiste – mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. – Wiemy, że w okresie wdrożeniowym zdarzyło się kilka potknięć, ale słuchamy opinii i wprowadzamy korekty. Proces zakupowy jest bardzo prosty, system pozwala na szybką płatność online. Zależy nam na usprawnieniu początkowego etapu tatrzańskiej wycieczki. Liczymy również na stopniowe wyeliminowanie korków i chaosu komunikacyjnego w tym rejonie. Być może uda się osiągnąć dzięki działaniom połączonym ze starostwem tatrzańskim, gminą Bukowina Tatrzańska i innymi podmiotami, które przygotowały ofertę parkingów alternatywnych i regularnych linii autobusowych na Palenicę Białczańską.

Inne możliwości transportu dla turystów

Turyści, którym nie uda się zarezerwować miejsca na parkingach na Palenicy i Łysej Polanie na dany dzień, będą mogli skorzystać z dwóch parkingów dostępnych na terenie gminy Bukowina oraz z parkingu na Polanie Zgorzelisko. Stamtąd zorganizowano transport zbiorowy, a także z transportu publicznego z Zakopanego lub innych pobliskich miejscowości, w których się zatrzymali.

Przypominamy, że policja odholowuje samochody zaparkowanie na zakazie np. wzdłuż pasa drogowego na odcinku Łysa Polana – Wierchporoniec czy w rejonie ronda na Wierchporońcu.

Dostępne parkingi w gminie Bukowina Tatrzańska

Gmina Bukowina Tatrzańska uruchomiła dwa parkingi: w Białce Tatrzańskiej przy Ośrodku Narciarskim Kotelnica Białczańska oraz w Bukowinie Tatrzańskiej przy Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski. Dalej można dojechać linią użyteczności publicznej do Palenicy Białczańskiej. Parkingi są bezpłatne, płaci się wyłącznie za transport. Uruchomiono także trzy regularne linie komunikacyjne do Morskiego Oka. Busy jeżdżą z Białki Tatrzańskiej, z Wierchu Rusińskiego w Bukowinie oraz z Gliczarowa Górnego. Busy oznakowano herbem Bukowiny Tatrzańskiej i jeżdżą zgodnie z rozkładem udostępnionym na stronie www.ugbukowinatatrzanska.pl. Bilet łączony z parkingu w Białce Tatrzańskiej (dojazd i powrót) kosztuje 16 zł. Jazda w jedną stronę to koszt 10 zł. Turysta, kupując bilet w dwie strony, za powrotny zapłaci 40% mniej.

Więcej parkingów w rejonie Polany Zgorzelisko

Kolejną alternatywą jest parking dla samochodów osobowych w rejonie Górnej Stacji Narciarskiej Małe Ciche. Dojazd do parkingu jest możliwy od strony ul. Oswalda Balzera. Opłata za parking jest jednorazowa i wynosi 40 zł za dobę za samochód osobowy. Będzie pobierana przy wjeździe na parking. Na podstawie dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty turyści mają zapewniony transport w dwie strony: z parkingu w kierunku Palenicy Białczańskiej i z powrotem. Busy z parkingu na Palenicy Białczańskiej oznakowane logo Stacji Narciarskiej Małe Ciche będą odjeżdżać do godziny 21.00. Parking czynny jest w godzinach 7–22.

 

Więcej informacji na stronie www.powiat.tatry.pl.

Zachęcamy także do zakupu biletów wstępu do Parku drogą elektroniczną za pośrednictwem strony tpn.pl oraz w aplikacjach SkyCash i mPay.
Uwaga: bilet wstępu do Parku oraz potwierdzenie rezerwacji miejsca parkingowego TPN najlepiej jest wydrukować, ewentualnie zapisać w telefonie. Będą wtedy dostępne do okazania w przypadku braku zasięgu, co często ma miejsce na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wszelkie uwagi i pytania dotyczące biletów i parkingów TPN można zgłaszać pod adresem: ebilety@tpn.pl.

Źródło: informacja prasowa TPN

Main photo by Joanna Keister on Unsplash