73% Polaków twierdzi, że serfuje po internecie, a 45% rozmawia przez media społecznościowe, zanim zaśnie*. Wniosek? Wielu z nas żyje życiem innych niż swoim własnym i jest w kontakcie z kimś innym, a nie z osobą bliską, czyli tą, która znajduje się najbliżej… bo w tym samym łóżku.

Jakość snu ma ogromne znaczenie na samopoczucie w ciągu dnia. Korzystanie ze smartfona przed snem może mieć negatywne konsekwencje. Czy wiesz jakie? Czy wiesz, że nadmiar bodźców i niebieskie światło są szkodliwe dla zdrowia? Higiena psychiczna i równowaga wewnętrzna  poprawiają jakość życia.

Jak śpią Polacy?

Infuture hatalska foresign institute opublikował raport pt. “Sypialnia przyszłości”, z którego wynika, że co czwarta osoba mierzy się z uzależnieniem od internetu i mediów społecznościowych. Wśród osób w wieku 18–24 lata aż ¾ zanim zaśnie korzysta z internetu, a blisko połowa używa mediów społecznościowych. 

Aż 45% rozmawia przez media społecznościowe tuż przed snem. Nie pozwalamy sobie nawet na odpoczynek od aktywności online, a sypialnia w coraz mniejszym stopniu jest dla nas miejscem kojarzonym ze spokojem i wyciszeniem się.

Głównym powodem takiego stanu rzeczy są nowe technologie.  Obawiając się, że możemy coś ważnego przeoczyć, poświęcamy uwagę i angażujemy się w social media. Nadmiar bodźców i strach, przed przegapieniem ich wpływa negatywnie na jakość naszego odpoczynku.

woman sleeping
Fot. unsplash.com | Jonathan Borba

Plaga bezsenności 

Aż 24% Polaków cierpi na bezsenność, trudności z zasypianiem, budzeniem się w ciągu nocy. Coraz szybsze tempo życia, sztuczne światło i stres potęgują problem. Co ciekawe rynek preparatów i produktów wspomagających zasypianie jest jednym z najszybciej rosnących. Jedynie co 10. osoba deklaruje, że nic jej nie przeszkadza, dobrze śpi w każdych warunkach. Brak spokoju ducha to główny wróg naszego snu (56%).

Sen poprawia jakość życia

Dla wielu z nas sen jest jedynym momentem odpoczynku w ciągu doby. Stan, podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch jest postrzegane jako dobro luksusowe. Jednak 4% badanych uważa sen to strata czasu i śpi tak krótko, jak tylko to możliwe. Połowa badanych deklaruje, że śpi tyle, ile potrzeba, aby mógł się zregenerować ich organizm. Co dziesiąta osoba czuje się chronicznie niewyspana.

W jaki sposób można podnieść jakość snu? Ponad połowie Polaków zasypianie i spokojny sen utrudniają przede wszystkim niespokojne myśli i ich gonitwa. Ponadto wzrok człowieka jest narażony na uszkodzenia urządzenia z ekranami LED oraz LCD, które emitują światło niebieskie. 

Coraz częściej zamiast śnić, czuwamy, a przecież człowiek bez snu umiera. Aktualny rekord czuwania wynosi 266 godzin, czyli nieco ponad 11 dni. Russell Foster podczas wykładu TED apelował o uświadomienie sobie wagi codziennego odpoczynku, a swoje wystąpienie zakończył cytatem Jima Butchera: „Sen jest bogiem. Oddawajcie mu cześć”.

Warto uświadomić sobie, że w aktualnie ludzie przeżywają poważny kryzys w relacjach. Czy w przyszłości to sypialnia będzie dla nas miejscem, w którym będziemy mogli schronić się i odetchnąć od świata zakręconego wokół social media, powiadomień, wibracji telefonu i lajków na Instagramie?

*Dane pochodzą z badań opublikowanych w Raporcie “Sypialnia Przyszłości”. To kilkumiesięczny, multidyscyplinarny projekt badawczy przeprowadzony we współpracy i dla IKEA w 2018 roku przez infuture hatalska foresight institute.