Największa podziemna galeria sztuki w Europie powstała w warszawskim metrze. Przestrzeń komercyjna zamieniła się w przestrzeń artystyczną. Prace 40 absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie można oglądać w ramach wystawy „MetrODsztuki”. Ekspozycję zorganizowaną z okazji 10-lecia „Coming Out Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie” możecie oglądać od 22 lipca do 25 sierpnia br. Wystawa została objęta patronatem honorowym przez Prezydenta m.st. Warszawy.

Druga linia metra przekształciła się w galerię sztuki

Akcja jest podsumowaniem 10 lat projektu „Coming Out”. To coroczna, uroczysta prezentacja najciekawszych prac dyplomowych studentów Akademii z dziewięciu wydziałów. Jednocześnie jest to pierwsza artystyczna wystawa, zrealizowana w całości w przestrzeni warszawskiego metra, a także  jeden z największych europejskich projektów tego typu.

Przez miesiąc na wszystkich nośnikach reklamowych każdej stacji II linii metra, pojawią się najciekawsze prace absolwentów Akademii z ostatnich 10 lat. Na powierzchniach reklamowych znajdą się prace z różnych dziedzin sztuki, takich jak malarstwo, fotografia, scenografia i plakat. Wystawa ma za zadanie uatrakcyjnić przestrzeń metra podczas wakacji, ale także ma na celu promocję sztuki i młodych polskich artystów.

Unikatowy projekt kulturalny w warszawskim metrze

Specjalnie na potrzeby projektu organizatorzy zaplanowali trasę zwiedzania. Zaprojektowana ścieżka ma ponad 1600 metrów. Zwiedzenie całości wystawy może zająć od 2,5 do nawet 4 godzin. Na każdej kreacji znajdzie się również QR kod, który po zeskanowaniu przeniesie Was na stronę, na której możecie przeczytać więcej o artyście i jego projekcie. Skanowanie kolejnych kodów umożliwia również udział w grze miejskiej. Dla pierwszych 500 osób, które zobaczą i zeskanują wszystkie prace zostały przygotowane nagrody. To, m.in. bilety do kina i teatru, książki, a także albumy nt. sztuki.

Wystawa „MetrODsztuki” jest doskonałą okazją do podsumowania 10 lat Coming Out – Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Cieszymy się, że możemy przypomnieć prace i sylwetki młodych twórców, którym pomogliśmy na starcie kariery i  już z powodzeniem funkcjonują na rynku sztuki – mówi prof. Paweł Nowak, kurator projektu Coming Out.

Coming Out Najlepsze dyplomy ASP w Warszawie promuje sztukę młodych artystów, absolwentów dziewięciu wydziałów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przede wszystkim malarstwa, rzeźby, grafiki, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, architektury wnętrz, wzornictwa, sztuki mediów, scenografii oraz zarządzania kulturą wizualną.

mat. prasowe | Pau Casals