Obraz Maurycego Gottlieba ”Autoportret w stroju polskiego szlachcica” został zaprezentowany w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Już teraz możecie zobaczyć obraz, który przez lata uchodził za zaginiony. Wystawa stała jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do soboty. Przypominamy, że we czwartki do Muzeum POLIN obowiązuje wstęp bezpłatny!

Obraz Gottlieba w Muzeum POLIN

Maurycy Gottlieb namalował swój portret w stroju polskim. Obraz ten pochodzi z 1874 roku i jest rodzajem manifestu. “Jestem Polakiem i Żydem i chcę dla obu, gdy Bóg da, pracować” – pisał w korespondencji artysta pochodzący z Drohobycza. W jego malarstwie obserwujemy przeplatające się wątki polski oraz żydowski, ponieważ temat wzajemnych relacji obu narodów stanowił jeden z przedmiotów refleksji młodego artysty.

Gottlieb, po studiach w wiedeńskiej, krakowskiej i monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, powrócił do Krakowa wiosną 1879 roku, aby kontynuować naukę pod kierunkiem Jana Matejki. To właśnie Matejko, dzięki swojej wizji dziejów Polski i odpowiedzialności wobec społeczeństwa, był mistrzem Gottlieba.

Zaginiony obraz Gottlieba

Obraz “Autoportret w stroju polskiego szlachcica” przez ponad siedemdziesiąt lat uznawano za zaginiony. Pod koniec XIX wieku został zakupiony przez “obywatela ziemskiego z Królestwa”. Następnie, do 1936 roku, dzieło znajdowało się w zbiorach w Wiedniu, aby na koniec trafić do kolekcji prywatnej w Nowym Jorku. Okoliczności odnalezienia dzieła w nowojorskich magazynach pozostają tajemnicą. Wylicytowany za rekordową kwotę obraz jego nowy właściciel – pragnący zachować anonimowość – przekazał na dziesięć lat w depozyt Muzeum POLIN.

 

Po konserwacji i digitalizacji obraz zaprezentowano w specjalnie przygotowanym miejscu na wystawie stałej w Muzeum POLIN. Nową aranżację galerii “Wyzwania nowoczesności 1772–1914”, która opowiada o tysiącletniej historii Żydów polskich, przygotował Kolektyw SENNA. Było to możliwe, dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

agencja marketingowa

__________

żródło: informacja prasowa

fot. mat. prasowe POLIN