Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków po raz pierwszy odbędzie się online – dzięki temu organizatorzy będą mogli rozmawiać o Azji i odkrywać jej niezwykłe kinematografie z publicznością w całej Polsce.

Festiwal pojawi się na autorskiej platformie VOD, gdzie będzie można obejrzeć blisko 50 tytułów w 7 tematycznych sekcjach: Podróż do Azji, Kino ze smakiem, Azjatycki VR, Parasites, Hongkong dziś, Nowe kino Azji i Asian Cinerama.

Kilka tegorocznych sekcji powstało przede wszystkim z myślą o tym, by wspólnie przemierzać najmniej znane zakątki kontynentu, poznawać zaskakujące międzykulturowe i międzyludzkie podobieństwa, a także eksperymentować z azjatyckimi kulinariami – także we własnej kuchni. Festiwal startuje z nowatorską sekcją VR (virtual reality). Pozwoli ona widzom naprawdę głęboko zanurzyć się w odległej rzeczywistości, na skalę, która niedawno jeszcze wydawała się fantazyjnym science-fiction.

Będą też niespodzianki, które pomogą zadbać o festiwalową atmosferę w domu: specjalne domowe pakiety Pięciu Smaków, które pozwolą poczuć klimat i smak około-filmowych spotkań we własnych czterech ścianach, cykl rozmów wokół sekcji programu w studiu festiwalowym, Q&A z twórcami filmowymi na Facebooku, festiwalowe menu na wynos opracowane we współpracy z warszawskimi knajpami. To będzie wyjątkowy festiwal!

Kino ze smakiem

Kino ze smakiem to zdecydowanie najapetyczniejsza sekcja festiwalu. W przeglądzie znalazło się aż osiem tytułów, które pobudzą kubki smakowe publiczności. Co warto zobaczyć?

“Kawałek ziemi” w reż. YIM Soon-rye został zrealizowany na podstawie japońskiej mangi. Można śmiało posłużyć się tutaj stwierdzeniem, że film jest pewnego rodzaju listem miłosnym do prawdziwego jedzenia. Czuć w nim smak słońca padającego na dojrzewające owoce i zapach czułości, z jaką przygotowywały je czyjeś zapracowane ręce. Główna bohaterka, Hye-won wraca z Seulu do niewielkiego miasteczka, w którym się wychowała: w dobrze znanym otoczeniu odkrywa wypełnione smakiem i zapachem wspomnienia, próbuje odtworzyć zapamiętane z dzieciństwa dania i odnaleźć życiową równowagę.

Na szczególną uwagę zasługują “Kulinarne historie” produkcji azjatyckiego HBO, które w Polsce zostaną pokazane tylko podczas tegorocznej edycji Pięciu Smaków. W programie znalazły się dwa odcinki serii – “On podaje rybę, ona woli kwiaty” oraz “Posiłek na planie”. Pierwszy jest zmysłową opowieścią o jedzeniu nieodłącznie połączonym z namiętnością, w której poszukiwanie wspólnoty smaku staje się metaforą budowania relacji. W drugim natomiast, widzowie przyglądać się będą serwowanym posiłkom oczami gburowatego aktora zatrudnionego na planie tajskiego horroru. Reżyser Pen-ek Ratanaruang, mistrz przewrotnego kina gatunkowego, bawi się konwencją filmu o ekspatach na obczyźnie, mrugając okiem do wielbicieli kultowego “Między słowami” Sofii Coppoli.

Opowieść o gotującym samuraju, reż. Yuzo Asahara

Film “To nie przepis mojej matki”, czyli bezpretensjonalną rodzinną historię o przełamywaniu uprzedzeń, międzykulturowych spotkaniach i szukaniu własnej życiowej drogi. Można w nim znaleźć wiele kuchennych i kulturowych smaczków, a w role matki i córki wcieliły się prawdziwe gwiazdy singapurskiej sceny kulinarnej.

Podróż do Azji

Podróż do Azji to sekcja, w której połączą się dwa wątki – wędrówka oraz żywioł wody. Dzięki tym filmom widzowie odwiedzą zakątki, o których nie wspominają żadne przewodniki i spotkają się z ludźmi, których życia nie dokumentują kolorowe magazyny. Co polecamy?
“Wyspę syren” w reż. O Muel – świetnie zrealizowaną koreańska komedię o spotkaniu pokoleń i miasta z prowincją. Z jednej strony to brawurowa opowieść o przełamywaniu barier, rodzącej się w bólach kobiecej solidarności i sensie sportowej rywalizacji. Z drugiej – świetna rozrywka i unikalny wgląd w niezwykłą kulturę wulkanicznej Jeju.

Awangardowy i poetycki film “Morski potwór” w reż. Joseph Laban. Niezwykle nastrojowa historia, która czerpie z lokalnej mitologii, snując niespieszną opowieść o kręgu życia, budując przy tym refleksję o wyspiarskiej filipińskiej tożsamości. Akcja filmu rozgrywa się na maleńkiej wyspie Marinduque.

Parasites

Nierówności społeczne, absurdy kapitalizmu, ekonomia oparta na generowaniu coraz to większych podziałów to tematy, wokół których poruszać się będzie program sekcji Parasites. Czarny humor i przewrotny sposób opowiadania to jednak domena nie tylko Bonga… Wśród filmowych propozycji znalazły się m.in.:

“Mikrosiedlisko”, debiut reżyserski JEON Go-woon. To arthousowa ballada o dziewczynie, która nie zamierza brać udziału w wyścigu szczurów, a jej przyjemnościami są: papierosy i whisky. Kiedy jej czynsz zostaje podniesiony, rezygnuje z… mieszkania. Czy da się funkcjonować bez dachu nad głową i czy można tak ostentacyjnie iść pod prąd? A przede wszystkim, czy ludzie, którzy płyną z prądem są szczęśliwsi?

Mainstreamowy “Ciężki dzień” to duży sukces kasowy i objawienie festiwalu w Cannes. Skorumpowany gliniarz prowadzi samochód pod wpływem alkoholu aż w końcu śmiertelnie potrąca bezdomnego. Czy da radę ukryć ten fakt, aby zapewnić sobie bezkarność? Inteligentny, precyzyjnie skonstruowany thriller Kima Seong-huna to mocna, a jednocześnie zanurzona w czarnym humorze odsłona kina policyjnego. To właśnie ten gatunek koreańskie kino wyniosło do rangi sztuki.

Hongkong dziś

Festiwal pokaże pozostającą w wiecznym ruchu metropolię. Tu spotykają się kultury, a splątane ludzkie historie tworzą niewyczerpane źródło inspiracji dla jednej z najbardziej niezwykłych światowych kinematografii. Mowa oczywiście o sekcji Hongkong dziś.

Wspomnienia, które dławią, trunki, które je naprawią, reż. Kate Reilly, Leung Ming-kai

“Wspomnienia, które dławią, trunki, które je naprawią” to trzy nowele fabularne i jedna dokumentalna, w której twórcy – Kate Reilly i Leung Ming-kai – pokazują przede wszystkim wielokulturowe oblicze Hongkongu. Przybysze z różnych stron świata zatrzymują się tu na chwilę albo na całe życie, znajdują bliskie dusze w przypadkowych spotkaniach. Delektują się niepowtarzalną lokalną kuchnią i angażują w polityczną działalność, która w ostatnich latach stała się dla wielu mieszkańców chlebem powszednim.

“Osobno”, reż. Chan Chitman to skromny film przedstawiający uniwersalną historię pewnego związku. Akcja rozgrywa się na tle protestów w Hongkongu, począwszy od “parasolowej rewolucji” w 2014. Zdjęcia dokumentalne wykorzystane w filmie nadają opowieści mocy. Pozwala ona na pobudzenie wrażliwości i empatii wobec ludzi, całego społeczeństwa, które właśnie teraz doświadcza bolesnych procesów.

Festiwal testuje azjatycki VR

Po raz pierwszy w historii polskich festiwali cała sekcja została poświęcona VR’owi. W programie znalazły się przede wszystkim doświadczenia zrealizowane w konwencji gier wideo, bardzo ambitne formy paradokumentalne, animacja, film grozy i kryminał noir. Wszystkie pokazują, jak klasyczne formy filmowe przenosząc się do nowego medium, bardzo kreatywnie wykorzystując jego możliwości. Do oglądania filmów wystarczą okulary dostarczone przez organizatorów i specjalna aplikacja. W tej sekcji organizatorzy polecają:

“Sim Ślepiec” (reż. Cooper Sanghyun Yooto) – awangardowa forma, dźwięk przekuwany na obraz i zarazem nawiązanie do tradycyjnej kultury Korei: wątki z opery Pansori.

Przebudowa, reż. Jonathan Hagard

“Przebudowa” (reż. Jonathan Hagard), czyli doświadczenie oparte o osobiste wspomnienia reżysera i 13 lat studiów nad urbanistycznymi, środowiskowymi i kulturowymi zmianami, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich 40 lat w Dżakarcie. W ciągu zaledwie 13 minut, umieszczeni na środku ulicy, chłoniemy niemal pół dekady przemian, których piętno odciska się na architekturze, krajobrazie dźwiękowym i losach pojedynczej rodziny.

“Czarna torba” w reż. Qing Shao – animowany film noir, który przywodzi na myśl produkcje Quentina Tarantino, czy Guya Ritchie. W punkcie wyjścia znajduję się tytułowa torba. To klasyczny hitchcockowski McGuffin, czyli tajemniczy obiekt, który samą swoją obecnością rozbudza namiętności bohaterów i napędza akcję.

Nowe kino Azji

W programie festiwalu nie zabraknie oczywiście flagowych sekcji, które towarzyszą festiwalowi od lat. Nowe kino Azji to sekcja skupiająca najbardziej ekscentryczne i ambitne produkcje. To głosy młodych, niezależnych twórców i precyzyjnie skomponowane fabuły uznanych mistrzów. Składają się na uderzającą opowieść o dzisiejszej Azji – i nie tylko.

Znajdziemy tutaj takie filmy, jak “Rom” (reż. Tran Thanh Huy) – wizualną, teledyskową petardę o skomplikowanym świecie slumsów Sajgonu. Zobaczymy też “Werdykt” Raymunda Ribaya GUTIERREZA prezentowany z powodzeniem w Wenecji w ubiegłym roku. Porusza problem przemocy domowej i łączy  konwencję thrillera z dramatem sądowym.

Asian Cinerama

Z kolei Asian Cinerama to sekcja przygotowana we współpracy z Asian Film Awards Academy. To instytucja stojąca za jednymi z najbardziej prestiżowych azjatyckich branżowych statuetek. Znajdziemy tutaj chwytające za serce melodramaty, ekranizację bestsellerowej powieści – “Kim Ji-Young, urodzona w 1982”, reż. Kim Do-young, zaskakujące kino superbohaterskie – “Gundala” Joko Anwara – i hiphopowy musical – “Wersy ulicy” w reż. Zoya Akhtar. Filmy w ramach tej sekcji, porwały już porwały już miliony widzów i podbiły serca krytyków w całej Azji.

Festiwal Pięć Smaków czeka na Was!

Szczegółowy program 14. AFF Pięć Smaków, aktualności, karnety i bilety: www.piecsmakow.pl
14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków
25 listopada – 6 grudnia

Źródło: inf. prasowa