Przedstawiamy wybór tytułów, w większości powieści, które zawładnęły naszą wyobraźnią w ostatnich tygodniach. Nie są to wyłącznie książki nowe, ale też starsze, takie, którym media nie poświęciły zbyt wiele, albo w ogóle uwagi, a które na tą uwagę zasługują.

W naszym dziale BOOK & MOVIE znajdziecie szersze omówienia niektórych tytułów, a także możliwość oddania swojego głosu na te książki, które zrobiły na Was największe wrażenie. Mamy nadzieję, że nasze rankingi, recenzje i podpowiedzi pomogą Wam w wyborze najciekawszych tytułów na wieczór, weekend czy urlop.

Książki nas nigdy nie zawodzą, czasem po prostu wybieramy nie te tytuły, których w danym momencie nasza wrażliwość się domaga. Wszystkie książki mają swój czas. Wiele razy sięgamy po tytuł, zaczynamy czytać… i nic. Aż przychodzi moment, że nie sposób się od tej właśnie książki oderwać. Też tak macie?

Chack. Gracze. Opowieść o szulerach, Włodzimierz Bolecki

Pasjonująca i kompletnie przemilczana powieść historyczna dla ciekawych rodzimych dziejów. Niełatwa to lektura, nie tylko ze względu na objętość, ale przede wszystkim na język. Autor pokusił się o literacki zabieg kreacji powieści w powieści, a raczej pamiętnika z epoki w powieści. Trudność polega też na tym, że początkowo nie zdajemy sobie sprawy, że cytowane wspomnienia są właśnie kreacją. Ale jakże bogatą! Bohaterem opowieści jest legendarna postać Ignacego Chadźkiewicza. „Król szulerów”, „polski Casanova”, agent konfederatów targowickich, policji rosyjskiej i francuskiej. W jakże pasjonujących czasach przyszło mu żyć i w jakże ważnych wydarzeniach uczestniczyć! Zakrawa to na literacką fikcję, a jednak jest to postać historyczna, choć celowo zapomniana i z historii skutecznie wygumkowana. Dla pasjonatów historii i literackich eksperymentów. Wierzymy, że tacy wśród Was są.

Stroiciel, Daniel Mason

Jedna z piękniejszych powieści o zderzeniu kultur: brytyjskiej i dalekowschodniej. Na niepodlegające dyskusji żądanie brytyjskiego dowódcy wojskowego do Birmy udaje się londyński specjalista od fortepianów z zadaniem nastrojenia instrumentu przebywającego od kilku lat w odległej od cywilizacji jednostce wojskowej w dżungli. Pierwsza zagraniczna podróż Edgara Drake’a jest jednocześnie podróżą do źródeł sztuki i cywilizacji. Absurdalne wydawałoby się żądanie majora Carrolla okazuje się być oryginalną strategią zaprowadzania brytyjskiego porządku w odległych zakątkach Imperium. Ale czy tylko?

stroiciel

Osobiste ambicje, podejrzane negocjacje i kontakty ze zbrojnymi oddziałami miejscowych buntowników oraz cała plejada oryginalnych postaci, jakie mogły się pojawić jedynie w granicach Imperium Brytyjskiego, czynią z tej powieści niezapomnianą lekturę. Dla ceniących piękny język, umiarkowanie wartką akcję i długie opisy przyrody.

Bracia Vega, Lars Lenth

Świetny norweski thriller z serii o zblazowanym, niedoszłym adwokacie Leonardzie Vangenie. Niektórzy określają ten typ powieści jako kryminał czy thriller ekologiczny. Faktycznie, fabuła osnuta jest wokół wysadzenia w powietrze i podpalenia majątku farmy łososi w jednym z bajkowo położonych fiordów norweskich. Wyjątkowo antypatyczni, a nawet psychopatyczni bohaterowie, kulisy produkcji ryb w Skandynawii – jednej z najważniejszych gałęzi produkcji i powodu do chluby Norwegii, nieokiełznana chęć zysku za wszelką cenę przekracza nasze pojęcie o skali tego procederu. Gwarantujemy, że po przeczytaniu tej powieści stracicie ochotę na łososia w jakiejkolwiek postaci, co wyjdzie Wam tylko na zdrowie.

Turbulencje, David Szalay

Nie mamy ostatnio okazji do wielu podróży samolotowych, zatem dla wszystkich „nielotów” lektura tego zbioru powiązanych ze sobą opowieści o podróżach nie powinna być zbyt traumatyczna. Dwugodzinna (bo tyle czasu powinno wystarczyć na przeczytanie tej powieści) lektura zmusi nas do zastanowienia się, ku czemu pędzimy, czego się boimy, kogo na swej drodze spotykamy i jakie te spotkania mają skutek. To szybka podróż dookoła świata od Londynu przez Madryt, Seattle, Hongkong, Emiraty Arabskie i z powrotem do Europy. Spotykamy bohaterów na chwilę, w momentach dla nich mniej lub bardziej ważnych, ale zawsze pozostaje w nas pytanie: co dalej? Powieść dla tych, którzy chcą mieć podróżnicze sny albo dla tych w podróży, np. z Warszawy do Frankfurtu.

Konklawe, Robert Harris

Zainteresowanie zakulisowymi wydarzeniami w Watykanie nie słabnie. Okoliczności, jakie towarzyszom konklawe rzadko oglądają światło dzienne. Tym bardziej ciekawi jesteśmy, co może wydarzyć się w czasie kolejnych wyborów następcy Św. Piotra. Robert Harris to szeroko znany i ceniony autor powieści sensacyjnych. Dwie z nich zostały sfilmowane przez Romana Polańskiego: Autor widmo oraz Oficer i szpieg.

konklawe

Specyficzny sposób opowiadania przez Harrisa o zakulisowych wydarzeniach sprawia, że odbieramy je tak, jakbyśmy byli ich uczestnikami. A że kończą się one w sposób zaskakujący i całkowicie nieprzewidywalny to zasługa mistrzostwa pióra i wyobraźni autora. Dla żądnych sensacji, szczególnie tych watykańskich.

Mój rok relaksu i odpoczynku, Ottessa Moshfegh

Do lektury tej powieści skłonił mnie tytuł. Któż z nas nie marzy nie tylko o dwutygodniowym urlopie, ale o całym roku relaksu i odpoczynku? Ale uwaga: tytuł jest mocno zwodniczy. To nie jest powieść o rajskich wakacjach na bezludnej wyspie. To mocny i dołujący tekst o kobiecie, która właściwie ma wszystko, a mimo to próbuje przy pomocy leków wypisać się na rok z życia. Jak piszą recenzenci, to najbardziej egzystencjalna książka napisana nie przez Francuza. Niepokojąca, momentami odrzucająca. A ponieważ akcja dzieje się na przełomie XX i XXI wieku, dopiero z perspektywy minionych 20 lat widać, do jakiego stopnia pragnienie bohaterki było słuszne i zrozumiałe. Dla odpornych psychicznie i kochających piękną literaturę.

W jednej chwili, Suzanne Redfearn

O tej powieści szerzej piszemy tutaj. Dla tych, co cenią dreszcz emocji i mają głęboko uświadomione poczucie sprawiedliwości. Uwaga: powieść burzy spokój rodziców!

w jednej chwili

Patrz, jak spadam, Mons Kallentoft

Polecamy pierwszy tytuł z nowego cyklu uznanego szwedzkiego autora thrillerów i kryminałów. Akcja książki dzieje się na Majorce, mekce turystów i imprezowiczów. Uprowadzenia kobiet, handel żywym towarem i narkotykowy świat rajskiej wyspy. O powieści szerzej piszemy tutaj. Dla czytelników o mocnych nerwach.

kallentof książki

Kobiety, które czują za bardzo, Katarzyna Kucewicz

Na koniec propozycja poradnikowa i to taka, z którą warto się zaprzyjaźnić na dłużej, nie tylko na jeden wieczór. Jeśli czujesz się przytłoczona własnymi emocjami i łatwo cię zranić, to jest to książka dla Ciebie. Czasem mamy wrażenie, że nie pasujemy do współczesnej rzeczywistości.

kobiety

Nadmiernie przejmujemy się krytyką i zdaniem innych, a czasami chcemy po prostu schować się przed całym światem. Oznacza to tylko jedno: jesteś osobą wysoko wrażliwą. Psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz zagadnienie wysokiej wrażliwości zna od podszewki. Od lat pracuje z osobami czującymi za bardzo. W swojej książce doradza wysoko wrażliwym kobietom, jak mogą o siebie zadbać, i uczy, jak czerpać siłę z posiadania tej wyjątkowej cechy osobowości. Pokazuje, co zrobić, by odnaleźć się w ekstrawertycznym, pełnym bodźców świecie. Nie tylko dla wysoko wrażliwych. Również dla ich rodzin, partnerów i przyjaciół.

Chack. Gracze. Opowieść o szulerach, Włodzimierz Bolecki, Wydawnictwo Literackie, 2018
Stroiciel, Daniel Mason, przekład Mirosław P. Jabłoński, Rebis, 2021
Bracia Vega, Lars Lenth, przekład Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska, Wydawnictwo Literackie, 2020
Turbulencje, David Szalay, przekład Dobromiła Jankowska, Pauza, 2020
Konklawe, Robert Harris, przekład Andrzej Szulc, Albatros, 2017
Mój rok relaksu i odpoczynku, Ottessa Moshfegh, przekład Łukasz Buchalski, Pauza, 2019
W jednej chwili, Suzanne Redfearn, przekład Maria Smulewska, Rebis, 2021
Patrz, jak spadam, Mons Kallentoft
Kobiety, które czują za bardzo, Katarzyna Kucewicz, Rebis 2021