1 marca 2021 roku przypada 211. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Z tej okazji Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przygotował wiele atrakcji. Urodziny kompozytora świętować będziemy od 23 lutego do 1 marca.

Kiedy urodził się Fryderyk Chopin? Choć odpowiedź wydaje się oczywista – urodziny kompozytora świętujemy 1 marca, a upływające lata liczymy od roku 1810 – to kwestia ta jest o wiele bardziej złożona. W akcie chrztu i akcie urodzenia Chopina zapisano, jakoby przyszedł na świat 22 lutego.

Skąd te nieścisłości?

Nieścisłości w określaniu momentu narodzin były w XIX wieku powszechne. Przyczyniały się do tego niejednolite systemy datowania i zmieniające się przepisy dotyczące rejestracji urodzeń. Jednak zdecydowanie najistotniejsza była waga, jaką przykładali do tego sami zainteresowani i ich rodziny.

W czasie życia Chopina hucznie obchodzono przede wszystkim imieniny. Zwyczajowo szczególnie podniosły charakter miewały obchody imienin ojca rodziny. Z opisów wiemy, że imieninowe koncerty i przedstawienia dla Mikołaja Chopina dawali Fryderyk z siostrami.

Nawet sławni i znaczący obywatele – choćby ojciec chrzestny Fryderyka, hrabia Skarbek – nie zawsze byli pewni daty swoich narodzin. Nie zaskakuje, że i w przypadku urodzin Chopina pojawia się wiele wątpliwości, i to dalece większych, niż tylko dotyczących wyboru pomiędzy 22 lutego a 1 marca.

Urodziny kompozytora wyznaczać możemy na podstawie nielicznych zachowanych dokumentów i czerpiąc z wiedzy jego pierwszych biografów. Przede wszystkim opieramy się na informacjach, które przekazali ci, którzy mieli szansę poznać go osobiście lub co najmniej rozmawiać jeszcze z jego matką i siostrami.

Najwcześniejsza chopinowska biografia – pióra Józefa Sikorskiego, krytyka muzycznego i publicysty – pochodzi już z 1849 roku. Otóż Sikorski jako datę przyjścia na świat Chopina podaje 1 marca – ale roku 1809. Nie można raczej przypisać tego jego nieświadomej pomyłce. Za takim datowaniem opowiedziało się jeszcze kilka ważnych autorytetów, bezpośrednich świadków epoki, a przede wszystkim bliskich kompozytora.

Więcej o kontrowersjach wokół daty narodzin kompozytora przeczytacie na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Urodziny Fryderyka świętujemy od 23 lutego

Tegoroczne obchody urodzin naszego narodowego kompozytora zaplanowane zostały na wszystkie możliwe daty faktycznego przyjścia na świat Fryderyka. A zatem:

Z recitalami chopinowskimi w sali koncertowej Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie wystąpią młodzi polscy pianiści, którzy zakwalifikowali się do eliminacji XVIII Konkursu Chopinowskiego:

23.02 – wtorek – Andrzej Wiercinski
24.02 – środa – Adam Kałduński
25.02 – czwartek – Jakub Kuszlik
26.02 – piątek – Julia Łozowska
27.02 – sobota – Kamil Pacholec
28.02 – niedziela – Marcin Wieczorek

 

urodziny chopina

Wszystkie recitale zaczynają się o godzinie 18.00, wstęp w cenie biletu do Muzeum (1 zł!).

Koncert w Dniu Hymnu Narodowego

26 lutego przypada 92. rocznica ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego polskim hymnem narodowym. Z tej właśnie okazji 26 lutego o godz. 19.30 odbędzie się koncert „Od mazurka Chopina do Mazurka Dąbrowskiego” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. (dostępny również w streamingu).

W Salach Redutowych im. Fryderyka Chopina zabrzmi romantyczna polska muzyka gitarowa w interpretacji znakomitego wirtuoza Mateusza Kowalskiego.
Koncert dostępny będzie w streamingu na kanale YouTube oraz na profilu Facebook Instytutu Chopina.

Na koncercie Mateusz Kowalski zaprezentuje przede wszystkim repertuar zarejestrowany na płycie Polish Romantic Guitar. Będzie to kolejna odsłona cyklu #ILOVEChopin

Koncerty urodzinowe

1 marca o godz. 12.00 transmisja radiowa i internetowa recitalu pianistycznego z Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

W tym roku będzie to recital Aleksandry Świgut, która zagra na fortepianie historycznym. W programie kompozycje Fryderyka Chopina: Mazurki op. 30 (nr 1 c-moll, nr 2 h-moll, nr 3 Des-dur, nr 4 cis-moll), Barkarola Fis-dur op. 60, Sonata b-moll op. 35, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22

urodziny chopina
Aleksandra Świgut / materiał z archiwum artysty

1 marca o godz. 19.00 w Filharmonii Narodowej zabrzmią utwory kameralne Chopina w interpretacji znakomitych polskich muzyków: Szymona Nehringa (fortepian), Ryszarda Groblewskiego (altówka) i Marcina Zdunika (wiolonczela). Streaming koncertu dostępny będzie na kanale YouTube oraz profilu Facebook NIFC, a także w aplikacji Chopin Competition. Bilety do nabycia na stronie NIFC oraz w kasach Muzeum Chopina w Warszawie (wt.– niedz. 11.00–19.00).

urodziny chopina
Szymon Nehring / materiał z archiwum artysty

W programie koncertu dzieła Fryderyka Chopina, Introdukcja i Polonez C-dur na fortepian i wiolonczelę op. 3, Sonata g-moll na fortepian i wiolonczelę op. 65 oraz Trio g-moll op. 8.

urodziny
Marcin Zdunik / materiał z archiwum artysty

 

Ryszard Groblewski / materiał z archiwum artysty

Znani i lubiani na całym świecie artyści uchwyceni w krótkiej formie filmowej będą też mówić o swojej miłości do Fryderyka Chopina. Premiera cyklu na kanale YouTube Instytutu Chopina.

Promocje w Muzeum i w internecie

Przede wszystkim w dniach 23–28 lutego bilety do Muzeum będzie można nabyć w cenie promocyjnej – za 1 zł. W tych samych dniach wszystkie książki i płyty dostępne w sklepie internetowym Instytutu Chopina będzie można nabyć z bonifikatą -30%.

Ostatnie dni iluminacji w Żelazowej Woli

Tylko do końca lutego podziwiać można świąteczną iluminację parku w Żelazowej Woli zaprojektowaną na zamówienie Instytutu Chopina przez scenografki teatralne Dianę Marszałek-Malicką i Julię Skrzynecką we współpracy z reżyserem świateł Maciejem Igielskim.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli otwarte będą w ostatni weekend lutego (27–28.02) o godzinę dłużej aż do godz. 19.00.

 

Źródło: NIFC

Dziękujemy za udostępnienie zdjęć Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina.

Fot. gł. Paweł Ulatowski/NIFC