Narodowy Instytut Fryderyka Chopina został utworzony 20 lat temu na mocy „Ustawy o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina” z 3 lutego 2001 roku.

Od samego początku celem działania Instytutu było otoczenie opieką spuścizny Fryderyka Chopina i wartości z nią związanych. Bogata i wielowątkowa działalność Instytutu na przestrzeni dwóch dekad obejmuje m.in. organizację szesnastu edycji festiwalu „Chopin i jego Europa”. Dzięki nim Warszawę odwiedziły dziesiątki wybitnych artystów. Wielu z nich – tak jak Marthę Argerich, nieżyjącego już Fransa Brüggena czy Fabio Biondiego – połączyła z festiwalem głęboka i serdeczna przyjaźń.  Zaowocowała ona wieloma wyjątkowymi wydarzeniami.

Festiwal „Chopin i jego Europa” kładzie nacisk na dialog pomiędzy instrumentami współczesnymi a instrumentami z czasów Fryderyka Chopina. Uczyniło to Warszawę jednym ze światowych centrów wykonawstwa historycznie poinformowanego.

Działalność wydawnicza

W ramach prowadzonego przez Instytut Chopina wydawnictwa opublikowano 165 płyt w 11 seriach. Działalność fonograficzna Instytutu koncentruje się na twórczości Fryderyka Chopina, ale się do niej nie ogranicza. Wydawane przez Instytut płyty pozwalają poznać estetyczne konteksty dla dzieł Chopina. Zdecydowanie zwiększają one powszechny dostęp do muzyki polskiej. Umożliwiają też przypomnienie dzieł kompozytorów niesłusznie dziś zapomnianych. Odrębny wątek stanowi prezentowanie spuścizny operowej Stanisława Moniuszki na instrumentach historycznych. Płyty Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina są doceniane przez krytykę na całym świecie i otrzymały wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Od samego początku nader istotne dla Instytutu są prace realizowane przez dział ds. nauki i wydawnictw. Na działalność wydawniczą w ciągu 20-lat historii Instytutu składa się ponad 220 tytułów. Należą do nich przede wszystkim publikacje wydawane drukiem, w tym książkowe, ekskluzywne wydawnictwa faksymilowe, ale także ebooki, audiobooki, aplikacje mobilne oraz czasopisma naukowe drukowane i dostępne online.

Obchody 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina

Pierwszą dekadę działalności Instytutu w znacznej mierze podporządkowano przygotowaniom do wielkiego jubileuszu 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w roku 2010. Obchody miały wymiar globalny i spotkały się z ogromnym rezonansem na całym świecie.

muzeum chopina
Fot. Biedronka102 / Pixabay

W 2010 roku otwarto Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, jedno z najnowocześniejszych i najchętniej odwiedzanych muzeów biograficznych. Muzeum, które posiada największą na świecie kolekcję chopinianów, gościło już ponad milion osób. Istotną część działalności Muzeum Fryderyka Chopina stanowi realizacja programów edukacyjnych, przede wszystkim adresowanych do najmłodszych. Insytut sprawuje też opiekę nad oddziałem Muzeum, jakim jest Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli wraz z otaczającym go zabytkowym parkiem, który – po udanej rewitalizacji – zaliczany jest do najwspanialszych atrakcji turystycznych w Polsce.

Konkurs Pianistyczny

Od 2010 roku Instytut odpowiada za organizację Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Konkurs stał się jednym z najpopularniejszych w skali globalnej wydarzeń w dziedzinie muzyki klasycznej. Stało się to m.in. dzięki zmianom w regulaminie i nowatorskiemu wykorzystaniu mediów społecznościowych. Zyskał też opinię najbardziej uczciwego i transparentnego konkursu muzycznego na świecie. W 2018 Instytut poszerzył swoje konkursowe portfolio o kolejne istotne wydarzenie – Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.

Działalność Narodowego Instytutu wykracza poza najszerzej nawet rozumianą dziedzinę chopinologii. Obejmuje także wiele innych istotnych aspektów kultury muzycznej w Polsce.

W planach Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na najbliższe lata jest wiele ważnych przedsięwzięć. Najważniejsze to budowa Międzynarodowego Centrum Muzyki w Żelazowej Woli oraz przygotowanie kolejnych edycji Konkursu Chopinowskiego. Planuje się też dalsze prace związane ze skutecznym wykorzystywaniem najnowszych technologii w propagowaniu muzyki klasycznej.

W ramach obchodów swoich 20. urodzin Instytut przygotował wiele niespodzianek w dniu 3 lutego. Na kanale Youtube Instytutu Chopina obejrzeć będzie można koncert , a także przygotowaną z myślą o jubileuszu wspomnieniową rozmowę pierwszego dyrektora Instytutu Grzegorza Michalskiego z jego obecnym szefem, dr Arturem Szklenerem.

 

Źródło informacji: NIFC / PAP

Fot. gł. sebo106 / Pixabay