Romantyczna polska muzyka gitarowa w interpretacji znakomitego wirtuoza gitary Mateusza Kowalskiego.

Mało kto wie, że właśnie Polacy w znaczący sposób przyczynili się do sławy i popularności gitary jako instrumentu wirtuozowskiego. Romantyczna muzyka zajmuje ważne miejsce w świecie kompozycji. Mistrzowie interpretacji, improwizacji i kompozycji, zachwycali najwyższe sfery, koneserów piękna i szerokie kręgi słuchaczy.

Stanisław Szczepanowski, nazywany królem gitary, grywał dla brytyjskiej królowej Wiktorii; Marek Konrad Sokołowski cieszył się przydomkiem „Byrona gitary”, a w Janie Nepomucenie Bobrowiczu współcześni widzieli… „Chopina gitary”.

Właśnie ukazała się płyta z polską romantyczną muzyką gitarową wydana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Na płycie znalazły się Mazurki Chopina w transkrypcji Bobrowicza na gitarę i jego Wariacje na temat „Là ci darem la mano” z „Don Giovanniego” Mozarta. Są też miniatury Sokołowskiego i Feliksa Horeckiego. Wariacje na temat „Jeszcze Polska nie zginęła” Szczepanowskiego zrodziły się koncepcyjnie przede wszystkim z improwizacji kompozytora podczas spotkania emigracji polskiej w Paryżu. Jego głównym bohaterem był Adam Mickiewicz…

Album ten to prawdziwy rarytas nie tylko dla współczesnych miłośników gitary. To kolejna w katalogu fonograficznym Instytutu ważna pozycja z niezwykle wartościową muzyką polską. Otwiera ona kolejną perspektywę na dziedzictwo Chopinowskie w szerokim kontekście kulturowym.

To również wyjątkowe nagranie znakomitego polskiego gitarzysty młodego pokolenia. A zatem – czysta radość słuchania. Także, a może przede wszystkim w Walentynki!

 

Źródło: NIFC