To ważna wiadomość dla miłośników muzyki Fryderyka Chopina. Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego odbędą się w lipcu, o czym poinformował dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Termin eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego został zmieniony. Ponad 160 pianistów zakwalifikowanych do Konkursu wystąpi w Warszawie w dniach 12-23 lipca 2021 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej. Decyzja o przeniesieniu eliminacji poprzedzona została konsultacjami z jurorami Konkursu. Wiąże się ona przede wszystkim z trwającą pandemią COVID-19.

W liście dyrektora NIFC dr Artura Szlenkera czytamy m.in.: Poprzedni rok nauczył nas z pokorą myśleć o naszych planach i zamierzeniach, pokazał też jak wiele trudu i cierpliwości potrzeba, by łączyć wspólne przeżywanie piękna z odpowiedzialnością. Jednocześnie uświadomił nam, jak ważną i niezbywalną częścią naszego człowieczeństwa jest muzyka wykonywana na żywo. Nadzieje, które towarzyszą nam w styczniu 2021 roku, pozwalają ufać, że żywa muzyka powróci nieskrępowana ograniczeniami sanitarnymi, że sale koncertowe znów będą pełne, a znakomite interpretacje artystyczne znów dostarczą niezapomnianych wzruszeń. Wierzymy, że w październiku tego roku odbędzie się wyczekiwany XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Jednocześnie w trosce o bezpieczeństwo nas wszystkich, a także o komfort uczestników, jurorów i publiczności podjęliśmy decyzję o zmianie terminu eliminacji do Konkursu na 12‑23 lipca 2021. Eliminacje odbędą się zgodnie z wcześniejszymi planami w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej.

Lista pianistów dopuszczonych do eliminacji oczywiście nie ulega zmianie i jest dostępna na stronie Konkursu.

Bilety zachowują ważność

Wszystkie zakupione bilety na wcześniejsze terminy eliminacji do Konkursu Chopinowskiego zachowują ważność. Bilety zakupione na pierwszy termin eliminacji (tj. kwiecień 2020) zachowują ważność w terminach podanych na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. W przypadku dokonania zwrotu do 12 czerwca 2021 r. Instytut Chopina zwraca 100% ceny biletu.

Konkurs w Filharmonii i w internecie

Wszystkie sesje przesłuchań do XVIII Konkursu Chopinowskiego będą oczywiście dostępne na oficjalnym kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

XVIII Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina odbędzie się w dniach 2‑23 października 2021 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

 

Fot. gł. Do The Lan / Pexels