Mocznik to substancja o wszechstronnym działaniu – wspomaga regenerację, nawilża i uszczelnia naskórek. Ma też właściwości złuszczające. Sprawdź, jak działa mocznik na skórę i kiedy warto sięgnąć po kosmetyki go zawierające!

Mocznik to substancja chemiczna, powstająca w naszym organizmie jako produkt uboczny przemiany białek, a także występująca w naturalnym czynniku nawilżającym (NMF), stanowiąc jeden z głównych jej składników (jego ilość w NMF wynosi aż 7%). Jednak do celów kosmetycznych wykorzystuje się jego syntetyczny odpowiednik – bezwonny, nietoksyczny i niealergizujący.

Jak działa mocznik na skórę?

Przede wszystkim nawilża i zatrzymuje wodę w głębszych warstwach skóry. Mocznik należy do tzw. humektantów, czyli substancji o właściwościach higroskopijnych, dzięki czemu skutecznie wiąże i zatrzymuje wodę w skórze. Badania pokazują, że obecność mocznika w stężeniu do 10% pozwala keratynie, z której zbudowana jest warstwa rogowa naskórka, skuteczniej wiązać wodę.

Kosmetyki z niskim stężeniem mocznika

W niskim stężeniu mocznik działa regenerująco na skórę, przyspieszając podział komórek w warstwie ziarnistej i stymulując regenerację naskórka. Działa też antyseptycznie. W stężeniu 10%, ze względu na właściwości antyseptyczne, mocznik jest stosowany w kosmetykach do cery trądzikowej, ze zmianami zapalnymi. Koi je i łagodzi. Jest idealny przy atopowym zapaleniu skóry.

Zmiękczające działanie mocznika kojarzymy głównie z tym, że jest cennym składnikiem do pielęgnacji szorstkich i zrogowaciałych stóp. W stężeniu powyżej 10% mocznik doprowadza do rozerwania mostków dwusiarczkowych i wiązań wodorowych w keratynie. Dzięki czemu, do wolnych wiązań mogą się przyłączyć cząsteczki co wpływa zarówno na zmiękczenie naskórka, jak i na zwiększenie przepuszczalności warstwy rogowej skóry.

Kosmetyki z wyższym stężeniem mocznika

Wyższe stężenia mocznika (>10%) działają keratolitycznie na skórę. Rozluźnieniu ulegają połączenie keratynowe w warstwie rogowej, dzięki czemu skóra zaczyna się złuszczać.
Mocznik ułatwia także absorbcję składników aktywnych. Zwiększa przepuszczalności warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu jego obecność w składzie kosmetyku, umożliwia lepszą penetrację w głąb skóry innym składnikom aktywnym.
Mocznik dzięki swej wielozadaniowości przede wszystkim wzmacnia funkcje ochronne skóry. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia w skórze oraz zwiększa poziom enzymów, które syntetyzują lipidy, uczestniczące w tworzeniu naturalnej bariery ochronnej skóry.

Dla kogo kosmetyki z mocznikiem?

Jak widać mocznik ma zbawienny wpływ na skórę, pomagając w walce z wieloma jej problemami. Kosmetyki z mocznikiem są szczególnie polecane dla skóry suchej i bardzo suchej oraz skóry atopowej. Świetnie sprawdza się w kosmetykach przeznaczonych do skóry łuszczącej się, zrogowaciałej i popękanej (w szczególności na stopach, kolanach, łokciach i dłoniach). Poleca się go dla osób z łuszczycą i tzn. rybią łuską oraz
dla diabetyków, cierpiących na nadmierną suchość skóry. Jest niezastąpionym składnikiem preparatów dla osób walczących z rogowaceniem okołomieszkowym.

mocznik w kosmetykach amaderm

Amaderm Krem regenerująco-złuszczający z 30% mocznikiem
Krem redukuje zgrubiały naskórek i zapobiega jego ponownemu narastaniu. Dzięki zawartości mocznika w stężeniu 30% idealnie złuszcza zrogowaciałe partie i zmiękcza naskórek, dzięki czemu skóra staje się gładka i miękka w dotyku. Obecność alantoiny, sorbitolu, masła kakaowego i kwasów tłuszczowych przyspiesza regenerację popękanej i podrażnionej skóry pięt i poprawia elastyczność skóry.

To dermokosmetyk o bezpiecznym składzie – może być stosowany nawet u osób z bardzo wrażliwą i skłonną do alergii skórą. Krem jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych.

 

Źródło: mat. prasowe