Wchodząc w nowy sezon, zadbajmy o przestrzeń wokół nas. Tam gdzie nasze serce, tam też nasz dom, dlatego obdarzmy czułością porozrzucane przedmioty, znajdując im odpowiednie miejsce do przechowywania.

Podpowiadamy jak sortować, eksponować, ukrywać i poddawać recyklingowi nasze rzeczy, przemieniając chaos w kojący porządek. Znajdźmy dla naszych rzeczy nowe, praktyczne miejsce.

Myślenie o porządkach i obejmowanie wzrokiem bałaganu, który rozgościł się w naszych czterech kątach może być frustrujące. Zanim zaprosimy jednak do pomocy Marie Kondo albo przejdziemy na minimalizm pozbywając się przedmiotów, sięgnijmy po zbawienną moc porządkowania i organizowania. Bez względu na wielkość mieszkania, dzięki kilku dodatkom oraz systemom przechowywania jesteśmy w stanie zagospodarować przestrzeń tak, żeby najlepiej odpowiadała naszym potrzebom.

Odkryte – Ukryte

Pragnąc zapanować nam przestrzenią, możemy zdecydować się na zamknięte systemy przechowywania. Musimy zdecydować, czy chcemy, żeby rzeczy na półkach były widoczne, czy wolimy ukryć je za drzwiami. Zamknięte systemy mają jednak tę przewagę, że pozwalają wprowadzić wizualny ład do pomieszczenia, nawet jeśli w środku nie wszystko jest idealnie poukładane. Sprawdzi się to zwłaszcza w łazience, w której musimy ukryć zapasowe kosmetyki czy ręczniki.

witryna ikea miejsce

A jeśli chcemy wyeksponować naszych ulubieńców w salonie? Wybierzmy rozwiązania całkowicie otwarte lub z przeszkolonymi drzwiami. Dobrze dobrana witryna pomieści każdą kolekcję i może powiększać się razem z nią.

Wszystko na swoim miejscu

Uwielbiamy to uczucie, kiedy otwieramy szafę lub szafkę a tam… panuje idealny porządek i każdy przedmiot ma swoje miejsce. W codziennym natłoku zajęć i spraw jednak mało kto z nas może pochwalić się perfekcją w układaniu swoich rzeczy. Z pomocą przychodzą pudełka i organizery, które łatwo dopasujemy do przestrzeni w szafie lub szufladzie. Dodatkowo dzięki podzieleniu przedmiotów według ich przeznaczenia lub częstotliwości używania, łatwiej nam będzie je odnaleźć, kiedy będą potrzebne.

ikea

Organizacja przyda się zwłaszcza w kuchni, w której nietrudno o bałagan. Naścienna szyna z haczykami oraz taca na sztućce do szuflady pomogą uporządkować łyżki i mieszadełka, żeby były zawsze pod ręką. Szklane słoiki ze szczelną pokrywką są natomiast niezastąpione w przechowywaniu żywności i ochronie jej przed wysypaniem się zawartości albo nieproszonymi gośćmi w postaci moli. Są przezroczyste, dzięki czemu zawsze wiesz, ile i co jest w środku – bez konieczności otwierania. To również dobry sposób na niemarnowanie żywności, by nie robić zbędnych zapasów i kupować tylko to, czego naprawdę nam brakuje.

Nowy dom dla starych ulubieńców

Co zrobić z rzeczami, których już nie używamy lub nie potrzebujemy? Znajdźmy im nowy dom! Oddając stare przedmioty lub sprzedając je w Internecie, możemy sprawić radość ich nowym właścicielom. Może ktoś z rodziny lub przyjaciół ucieszy się z zapasowego sprzętu AGD, którego już nie używamy albo z kurtki, która jest na nas za mała? Zapakujmy starych ulubieńców do torby lub kartonu i wyruszmy w poszukiwaniu dla nich nowego domu!
Rzeczy, których nie da się już naprawić ani przerobić w domu w prosty sposób, oddajmy do recyklingu. One będą mogły zyskać nowe życie, a my miejsce i spokojne sumienie. Kto wie, może kiedyś jeszcze do nas wrócą w postaci nowego przedmiotu, którego akurat będziemy potrzebować?

 

Źródło: mat. prasowe

Fot. Ikea