Wielka wystawa malarstwa polskiego XIX wieku, prezentująca dzieła najwybitniejszych polskich artystów XIX wieku będzie dostępna do 21 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wystawa zaprezentuje prace m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Konrada Krzyżanowskiego, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Witolda Wojtkiewicza, Władysława Ślewińskiego, Artura Grottgera, Józefa Simmlera, Juliana Fałata, Zbigniewa Pronaszki. W sumie ponad 100 obrazów ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego w Warszawie oraz innych kolekcji krajowych.

Malarstwo w służbie mitu i kultury

Wystawa opowiada o kulturotwórczej i mitotwórczej roli polskiego malarstwa w XIX wieku. To właśnie wtedy powstały dzieła, które nie tylko przedstawiały, lecz także kształtowały – wyobrażenia, myślenie i odczuwanie Polaków. Ekspozycja prezentuje zatem m.in.: obrazy podejmujące refleksję nad chwalebną i tragiczną historią Polski. Pokazuje również eksplorujące kulturowe bogactwo odziedziczone po Rzeczpospolitej przedrozbiorowej, z jej etniczną, społeczną i religijną różnorodnością. Zobaczymy też dzieła powstałe z fascynacji folklorem oraz ikonografię powstania styczniowego i zsyłek. Nie zabraknie na wystawie wybitnych przykładów prac polskiej szkoły pejzażu. W końcu zobaczymy też świadectwa poszukiwania nowoczesnych form wyrazu u progu XX wieku, w duchu m.in. symbolizmu, nabizmu, protoekspresjonizmu, estetyzmu.

Jacek Malczewski, Rok 1905, 1905–1906, źródło: MNW

Najlepsze wzory z Luwru

Ekspozycja Polska. Siła obrazu stanowi adaptację wystawy Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation (Polska 1840–1918. Zobrazować ducha narodu), zorganizowanej we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza i prezentowanej do stycznia 2020 w filii Luwru w Lens. Przede wszystkim sukces wystawy we Francji stał się dla MNW zachętą do zorganizowania jej warszawskiej odsłony.  Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem publiczności, a także szerokim odzewem w mediach. Oprócz Muzeum Narodowego w Warszawie w wydarzeniu uczestniczą: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz kolekcjonerzy prywatni.

 

Fot. gł. Better Side