Kuchnia jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń naszego domu i tu spędzamy najwięcej czasu. Wymaga zatem zastosowania praktycznych, przemyślanych i estetycznych rozwiązań.

Wystrój kuchni powinien być atrakcyjny i wprawiać nas w pogodny nastrój. Tam będziemy przygotowywać i spożywać posiłki. Dobrze dobrane meble, blaty kuchenne i wykończenie aranżacji kuchni drobnymi, ale istotnymi detalami sprawi, że nasza kuchnia będzie naprawdę idealna.

Biała kuchnia

Taka aranżacja kuchni kojarzy się przede wszystkim z ekstrawaganckim luksusem i wyrafinowaną elegancją. Białe meble ze lśniącym połyskiem idealnie komponują się np. z czarnymi, kuchennymi blatami i panelową podłogą z wiśniowego drewna. Równie dobrze wyglądają w połączeniu z jasnym sosnowym drewnem.

Stosując stylizowane, chromowane dodatki w postaci baterii, zlewów, piekarnika, zmywarki i lodówki, otrzymamy prawdziwie wyszukaną jakość kuchennego designu. Ponadto, jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie w kilku szafkach szklanych drzwiczek, możemy wewnątrz umieścić pokryty chromem sprzęt gospodarstwa domowego, co jeszcze bardziej uwydatni kontrast wystroju naszej kuchni.

Chromowane uchwyty czy wykończenia krzeseł lub stołu również wspaniale komponują się z podstawowym kolorem naturalnej bieli. Ze względu na ciemne blaty i panele, światło powinno być stosunkowo mocne, toteż idealnym rozwiązaniem jest tutaj podwieszany sufit z punktowym oświetleniem.

Fot. Rudy and Peter Skitterians /Pixabay

Kuchnia w drewnie

Aranżacja kuchni w drewnie posiada wiele twarzy i każda z nich potrafi zachwycić swoim niebanalnym pięknem. W przypadku mebli – orzech i mahoń są tutaj podstawą. Idealnie kontrastują z jasnymi odcieniami ścian i akcesoriami z nierdzewnej stali.

Blaty, nieistotne czy są wykonane z marmuru, czy z drewna, powinny odznaczać się stosunkowo ciemną barwą. Sprzęt kuchenny wykonany ze stali nierdzewnej nie tylko dodaje uroku pomieszczeniu, lecz jest także niezwykle funkcjonalny, dzięki czemu będzie nam wiernie służyć przez długie lata.

Niektóre urządzenia, takie jak chłodziarka lub zmywarka, warto zintegrować wraz z kuchennymi meblami. Otrzymamy wówczas więcej miejsca na kulinarne prace, a sama kuchnia nabierze prawdziwie nowoczesnego wyglądu. Ponadto warto też dodać kilka elementów w kolorze odbiegającym od całej reszty, na przykład żółtym, co spowoduje, że nasza kuchnia nabierze rumieńców i będzie tryskać życiem.

Fot. Jesse Bridgewater /Pixabay

Czerwień w kuchni

Stylizacja kuchni w czerwonym kolorze od dawna cieszy się popularnością i praktycznie nigdy nie wychodzi z mody. Gorejąca barwa ognistej czerwieni nadaje wyjątkowy kontrast pomieszczenia i jest często stosowana w kuchniach modernistycznych. Znakomicie komponuje się z meblami o gładkiej powierzchni i z lśniącymi akcentami intensywnej bieli.

Jeżeli dołączymy do tego kilka chromowanych akcesoriów otrzymamy wspaniałą kuchnię w nowoczesnym stylu. Idealnym rozwiązaniem jest również kombinacja szafek i stołu wykonanych z czarnego drewna, z dopełnieniem intensywnie czerwonych elementów, jak lodówka, krzesła lub lampa.

Stylizacje kuchni opływające w barwy czerwieni doskonale łączą się też z innymi kolorami, takimi jak turkus czy błękit. Ważne jest także odpowiednie oświetlenie, ponieważ przy zastosowaniu bardzo jasnego światła efekt czerwonej kuchni będzie piorunujący.

Fot. Optical Shades Media Sangroha /Unsplash

I coś ekstra! Własny ogródek zielarski w kuchni

Aranżacje kuchni z własnym ogródkiem zielarskim posiadają bardzo wiele zalet i pozwalają na korzystanie ze świeżych przypraw przez okrągły rok. Zioła takie jak rozmaryn, mięta, tymianek, oregano, czy szałwia są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, należy się tylko stosować do kilku istotnych zasad.

Przed zimą zaopatrujemy się w szczepki zielne, które umieszczamy w doniczkach z odpowiednią wilgotnością gleby. Okres adaptacji powinien odbywać się na zewnątrz (balkon, taras, patio) w odpowiednio nasłonecznionym miejscu. Po wykiełkowaniu, cały ogródek przenosimy w chłodne miejsce, jak piwnica lub garaż, wciąż zapewniając roślinkom wystarczającą dawkę światła i wilgoci. Po 2-3 tygodniach możemy je śmiało umieścić w kuchni. Należy wybrać takie miejsce, gdzie nasze ziółka będą miały stały dostęp do dziennego światła. Najlepszy będzie oczywiście parapet okienny. Jeśli jednak dysponujemy oknami o dużych rozmiarach, mamy możliwość rozmieszczenia naszego ogródka po całej kuchni.

Fot. Eleanor Chen /Unsplash

Trzymanie w kuchni własnej mini plantacji ziół nie tylko zapewni nam świeże zioła przez cały rok, ale też wypełni kuchnię aromatycznym zapachem. Ponadto różnego rodzaju zioła stanowią wspaniałą ozdobę naszej kuchni.

 

Fot. gł. Sidekix Media /Unsplash